Hogyan lehetne a magyar egészségügyet realisztikusan megreformálni?
Mindenki tudja, hogy a magyar egészségügy (meg általánosságban a tb.) haldoklik, ezer sebtől vérzik. Óriási deficitek vannak az alapban. Az egészségügyi ellátóhelyek fokozatosan elkezdtek leépülni, szakemberekből (orvosok, ápolók) is egyre kevesebb.
Egyértelmű, hogy a mostani rendszer, ahogy van, 15-20 év alatt (max) teljesen össze fog omlani, tarthatatlanná válik majd a helyzet. Sajnos a magyar politika csak másodrangú kérdésként kezeli ezt az egyre égetőbb problémát.
Mi lenne a megoldás? Az ingyenes, mindenkinek elérhető egészségügy egy nagyon szép gondolat, és sok gazdag ország meg is tudta (még) valósítani. De Magyarországon ez nem lehetséges. Egyszerűen nincs annyi tőkéje az országnak, hogy korszerű egészségügyi szolgáltatást nyújtson mindenkinek hosszútávon. Már most is áttologatnak összegeket a büdzsében, de ez csak ideiglenes megoldás.
A fentiek alapján egyetlen megoldás lehetséges: áttérni egy magán egészségügyi biztosítási rendszerre a jelenlegi állami rendszerről. Az egészségügyi biztosítás legyen mindenkinek a privát ügye (pl. munkaszerződésben intézendő), az egészségügyet outsourcing-olják magánkézben lévő gazdasági társaságoknak, akik képesek egy profit-orientált és magas minőségű rendszert kiépíteni és fenntartani. Természetesen nem egyik napról a másikra, hanem szépen fokozatosan, hogy minimalizáljuk az emberveszteséget.
Ugyanis azok lesznek. Viszont ha utilitárius szemszögből nézzük a dolgokat, jobb áttérni a magánszféra rendszerre, mert így csak a társadalom egy része fog szenvedni/meghalni, míg ha meghagyjuk a mostani rendszert, mindenkinek nagyon rossz lesz a teljes összeomláskor. A leginkább érintettek valószínűleg a nyugdíjasok lennének, de ők amúgy is nagy valószínűséggel éhen fognak halni amikor a hasonló cipőben járó állami nyugdíj rendszer is szétesik (ez is gyakorlatilag egy beharangozott dolog, nem lehetőség, hanem biztos jövőkép, amit csak egy csoda háríthat el).
Mi a véleményetek? Tudom, hogy nagyon kíméletlennek tűnik ez a kérdés, de sajnos muszáj a nagyobb jóra gondolnunk ilyenkor.
Én jómagam nem értek hozzá, és nem követem azt a jó magyar magatartást, hogy akkor is megmondom a tutit, de szerintem két dolgon kéne elgondolkozni:
1. területiség megszüntetése
2. valamiféle visszacsatolási, motivációs rendszer bevezetése.
Magán biztosítás nem tudom, hogy jó ötlet-e, USA-ban kicsit magasabb a termelékenység, de ott is félelmetesen sokan nem engedhetnek meg maguknak egy normális biztosítást. Nálunk kb. a felső középosztály tudná egyedül kitermelni.
Leírtad a megoldást. Igen, magánkézbe kellene adni. A biztosítást is, a kórházak működtetését is. Nem kegyetlen ez, összességében sokkal jobb lenne a kórházaknak is (lenne pénz olyan apróságokra, mint modern eszközök meg ilyen hülyeségek), a dolgozóiknak is (nagyobb fizetés), a betegeknek is (korszerűbb ellátás ugyanolyan áron), a kormánynak is (nem kellene vele foglalkozni) és a nép egészséges részének is (nem menne el erre egy csomó pénz az adónkból).
Tudod miért lenne rossz? Az ellenzék kihasználná, és a kormány alig tudná magát védeni. Politikai öngyilkosság. "A Fidesz eladta az emberek egészségét". Kihúzná a mindenkori kormány alól a talajt, ellenük fordítaná a nyugdíjasokat, akik mint tudjuk a döntő demográfia az országban. Tök mindegy, hogy előnyös-e vagy sem, ha politikailag hátrányos akkor soha nem fogják megcsinálni.
Realisztikusan sehogy. Amúgy rendkívül egyszerűen. Mindazokat, akik a helyzetet előidézték, börtönbe kell csukni. Az összelopott vagyonukból az infrastruktúrát megteremteni. A népet rábeszélni, hogy becsüljék meg a saját életük karbantartóit (becsüljék, ne fizessék. A fizetés állami feladat). Eközben az oktatási rendszert is rendbe kell szedni, hogy képes legyen olyan diákokat küldeni az orvosegyetemekre, akik képesek megtanulni a szakmát. Ehhez haza kéne hívni azokat, akik még képesek oktatni. Utána már csak 10-15 év, és belejön a szakmába elegendő ember ahhoz, hogy elláthassa feladatát.
Mert a szakértelem nem kívánságműsor. Annak megszerzéséhez elég sok idő kell. A kedvcsinálás a munkához, csak azután jön.
Kedves kérdező! Tiszteletre méltó dilettáns igyekezeted. Te tudod az ilyen munkát érdemes szakértőkre bízni, különben a segítő jószándék gyilkos dolgokra képes. Azért feladat is akad. A szakértők számára megteremteni a munkafeltételeket. Mint fentebb írtam.
1-es:
Értem a javaslataidat. Az a baj, hogy sajnos nem nagyon tudunk alapozni motivációs rendszerekre, mert a magyar emberek nagy többsége olyan mértékben nyúzva vagyon, hogy pluszpénzt szinte lehetetlen lenne belőlünk kisajtolni, katasztrofális körülmények bekövetkezése nélkül. A területiség eltörlése meg szerintem önmagában nem elegendő, mert nem csak azzal van a baj, hogy túl sok az ellátott, hanem azzal is, hogy maga az egész állami rendszer tetőtől talpáig rákos.
Igen, ezért is javasoltam a fokozatos átmenetet. Ha hirtelen átváltanánk, valóban csak a felső középosztály és a fölöttük lévők rendelkeznének kellő tőkével a magánbiztosításhoz. Ugyanakkor, a magánbiztosítást pl. bele lehet építeni a munkaszerződésbe is, tehát nem csak a saját zsozsódon múlhat a dolog. Emiatt az embereket fokozatosan szoktatni kellene ahhoz, hogy hamarosan nem lesz ingyenes állami egészségügy, kezdjék el a szokásaik megváltoztatását.
Egyébként igazad van, hogy tuti, hogy a mély-szegények és más, kicsit jobban álló, rétegek el fogják veszteni a hozzáférésüket az egészségügyi ellátáshoz. A kérdés az, hogy hajlandóak vagyunk-e őket feláldozni azért, hogy megteremtsünk egy stabil egészségügyet, felszámoljunk egy fekete lyukat az államháztartásban, és ezzel megteremtve a lehetőséget, hogy a jövőben egyre szélesebb rétegek férjenek hozzá egy korszerű ellátórendszerhez, ahogy növekszik az életszínvonal (természetesen ez feltételezi, hogy más, szükséges, intézkedések is megvalósulnak)?
Abban végülis van valami, hogy a tb hozzájárulás helyett lehetne kötelező magán biztosítás. Csak ugye megint, egy minimálbér tb-jének megfelelő összegért egy ragtapaszt se fognak rád rakni.
Abban is van valami, amit te mondasz. Az egy illúzió, hogy mindenkit el tudunk látni (már most is, aki teheti magánorvoshoz jár). De azon is el kell gondolkozni, hogy ezzel teremtenél 1-2 millió jövő és vesztenivaló nélküli embert, ami elég jó táptalaja a szervezett bűnözésnek, vagy a radikalizmusnak.
Nem jó ötlet. Kezdjük ott, hogy aki normális egészségbiztosítással rendelkezne egy privatizált rendszerben, az már most is többnyire magánrendelésekre jár, így őt nem befolyásolja olyan súlyos mértékben a rossz helyzete a magyar egészségügynek.
A másik, hogy amikor a fél ország minimálbérre van bejelentve és mellé kapja borítékban a másik felét a bérének (vagy nagyobb százalékát), akkor szerinted milyen biztosításra telne?
Szerintem nem kell itt össze-vissza ügyeskedni. Egyszerűen azokat a pénzeket, amik eltűnnek itt-ott simán vissza kéne rakni az egészségügybe. Az orvosok fizetését pedig radikálisan emelni kéne, mert jelenleg úgy néz ki, hogy pár kivételtől eltekintve csak a legalja marad itthon (amit meg is tudok érteni).
Mellesleg tök mindegy, hogy mit csinálunk, úgyis demográfiai katasztrófa lesz a vége. Szerintem már a mostani 40-50 éves generáció is rá fog bacarintani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!