Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szakma kifejezést miért...

A szakma kifejezést miért csak a szakmunkás (és okj) végzettségre értik? Diplomás végzettségre sose használják, annak ellenére hogy itt is egy szakmát tanulsz.

Figyelt kérdés
2015. dec. 5. 09:51
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
mint az is aki még életében nem volt egyetem közelében...
2015. dec. 5. 13:32
 12/15 anonim ***** válasza:

Én nem csak szakmunkás- vagy OKJ-s végzettségre használom, és gondolom, ezzel nem vagyok egyedül.

A saját foglalkozásomra is gyakran használom a "szakma" szót.

Azt enyhén túlzásnak tartom, hogy valamit egy életen át kell tanulni, de azért sok esetben van benne némi igazság. Pl. építőiparban új technikák, új anyagok; vendéglátóiparban új ételek és alapanyagok; kozmetikában új eljárások stb. De azért ezek nem folyamatos (azaz mindennapos) tanulást jelentenek, csak időnként egy-egy új ismeret elsajátítását.


Az én esetemben kb. úgy van, hogy a főiskola négy éve alatt megtanították/megtanultam a szükséges ismeretek egy részét. Aztán a többit az évek során a gyakorlatban. És mindig vannak új és új dolgok, amikbe belefutok, de ezek sem igényelnek mindennapos tanulást.

2015. dec. 5. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Mert a diploma az nem csak szakma, sot elsosorban nem az.


A diploma megszerzesevel egyreszt azt bizonyitod hogy elsajatitottal rengeteg tudasanyagot (egy szakmai kepzes tobb eves osszes elmeleti anyaga kevesebb mint egy huzosabb egyetemi targy feleves vizsgaanyaga) de emellett azt is bizonyitod hogy tudsz tanulni, kepes vagy gyorsan uj ismereteket elsajatitani, ezert az eletben rengeteg mindent rad bizhatnak, menni fog.


Egy szakmai kepzes utan jol tudsz majd mondjuk hidegburkolni, de ha odaallitanak egy esztergapad ele, akkor csak nezel mint hal a szatyorban.


Peldaul egy gepeszmernoki diplomaval elindulhatsz ezer iranyba, lehetsz tervezo, gyartastechnologus, foglalkozhatsz logisztikaval, minosegbiztositassal, vallalatiranyitassal, ezer dologgal, mert minden ilyen iranyhoz megvannak az alapjaid es megvan a kepesseged hogy gyorsan beletanulj barmibe.


Ezert nem pusztan csak egy szakma a gepeszmernok, sot ha azt mondom hogy gepeszmernok vagy informatikus vagy villamosmernok vagy kozgazdasz vagyok, abbol meg marhara nem fogod tudni hogy pontosan mit is csinalok. De ha te azt mondod hogy gepi forgacsolo vagy, akkor a lenyeget mindenki tudni fogja.

2015. dec. 5. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:

A jó pap holtig tanul, ez kétségtelen, de azért én sem hiszem, hogy a bolti eladónak többet kéne tanulnia a saját szakmájában, mint a mérnököknek, orvosoknak, stb.

Nem véletlenül az egyik "csak" szakma, a másik pedig diplomás szakma. Én egyébként így használom, szakma, OKJ szakma, vagy diplomás szakma. És természetesen nem ledegradálni szeretném egyik szakmát sem, mert bár hiába van diplomám, nem vagyok jó bolti eladónak... :)

2015. dec. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Én mindegyikre a szakma szót használom. Hogy miért? Mert ezt jelenti a szakma szó:


"A szakma (más néven mesterség) képzettséget (és gyakorlatot) igénylő foglalkozás; ill. az iparnak valamely ága és jelenti annak művelőit együttesen."

2015. dec. 19. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!