Csak én érzem úgy, hogy a jelenlegi rossz munkakörülményekért lehet okolni a kormányt (nagyon is), de azért a munkáltatók legalább ugyanannyira felelősek? És ha már a kormányon változtatni nem lehet, velük szemben kéne fellépni valahogy?
2 éve jöttem ki az egyetemről, egy elvileg sokat érő diplomával, és megdöbbentettek a farkastörvények, amik a kapitalista cégeknél folynak. Jójó, naiv voltam meg minden, de azért meglepett az a sivárság, amit a kívülről csillivilli cégeknél tapasztaltam.
1. 2015-ben még mindig ott tartunk, h szerződés kötelez, h nehogy eláruljam bárkinek is a bérem. Ezáltal a kezdőkkel gyakorlatilag úgy csesznek ki ahogy akarnak. Mivel egy kezdő simán benyog az adott piaci minimumot bérigényként, és évekig nem tudja, h a mellette ülő, ugyanannyit dolgozó fazon 2-szer annyit visz haza. Ez egyébként jogilag mennyire van rendben?
2. A cégek pampognak, h nincs munkaerő, nincsenek profik, aztán meg ők azok, akik egy felvételi procedúrát 1-2 hónaposra nyújtanak, a 3-4 interjúval, próba munkanappal, gyakornoki táborokkal meg hasonló baromságokkal. Most komolyan? Ha az ember el akar menni mondjuk 3-4 céghez interjúra, az cégenként 2-3 interjú, azaz rossz esetben 12 munkanapod megy el ezzel, ezt vajon ki fizeti meg?
3. Miközben pampognak h nagy a hiány, igazából semmit se tesznek. Az ember, mint érték, náluk ugyanolyan energiaforrás mint a papír a nyomtatóba. Simán beterelnek egy 20 négyzetméteres szobába 40 influenzás embert, hogy maximalizálják a profitot. Jah, h páran közbe kihordanak lábon egy tüdőgyulladást, mit számít az. Senki sem törődik az egészségeddel, csak legyél ott napi 10 órát. Ha 40 éves korodra egy roncs leszel, mit számít. Nyomatják milliárdokért a reklámokat a TVben a testmozgás fontosságáról meg a Norbi meg mittoménkiket... ja de h a cégnek nem jut eszébe, h neki is érdeke, h ne egy roncs legyél, mert fitten és egészségesen, kialudva magad az agyad is jobb? Na, 100ból hány céget érdekel ez? 1-et mondjuk?
4. Természetsen az is félelmetes ahogy a nőkkel bánnak... a kapitalista cégek nekem kicsit valami középkori közelkeleti viszonyokat idéznek a nőkhez való hozzáállásuk terén. És itt nem (csak) az alacsony fizetésről beszélek. A menedzserek, felsőbb emberek mind férfiak, és ezáltal egy szervezeti hímsovinizmus alakul ki. Ugyanazzal a diplomával lesz egy férfiből 2-3 év alatt senior, a nő meg még mindig ott van, h titkárnői feladatokat (akit ugye kirúgtak, h több pénz maradjon) lát el. Persze nem látják be, h ezzel ők is rosszul járnak, de nekik csak annyi számít, h egy nő fejlesztésébe, tanításába 0 azaz nulla forintot költsenek, mert elmegy szülni, és akkor lehúzhatjáka wcn a befektetett pénzt.
5. Mondjuk egyébként a férfiak továbbképézésre pont ennyire sz.rnak - ha nem te vagy a superhíró aki a cég hőse minden hónapban és ott tölti az összes éjszakáját, akkor ne is számíts rá h továbbképeznek.
Na és akkor ez még csak a top, ez "jut" azoknak, akik végigszívnak érte 5-6 évnyi egyetemet. A kevésbé szerencsések, a szolgáltató v termelőiparban, még rosszabb helyzetben vannak ahogy hallom, de ez már regény lenne, inkább jöjjenek a válaszok.
Egyetértek veled, a megoldást én a munkavállalók megerősödésében látom.
De ez nem fog bekövetkezni egyhamar, mert nagy a verseny a jó munkahelyekért, nagy a létbizonytalanság, sokakat agyonnyomnak a hitelek, alacsonyak a bérek, és egyébként is szolgalelkűségre vagyunk nevelve gyerekkorunk óta.
Szerintem kollektív megoldás nincs most, egyhamar nem is lesz, egyéni megoldások vannak.
Sajnos.
A közmunka egy olyan dolog, amit a kormány hozzá nem értő emberei találtak ki, és nyilván a köv kormány telejsen át foga megint variálni.
Kormányok jönnek azt mennek, a kapitalista-mindent a profitért berendezkedésen viszont nem fognak javítani, az biztos. Végső soron ebből ered a közmunkások alacsony bére is. Az egyetlen, aki tehetne ez ellen, az a dolgozók, akik fellépnek a munkáltató ellen.
2011-ben a Munka Törvénykönyvével gyakorlatilag kivonták a szakszervezeteket a forgalomból.
Nem mintha addig valami rohadt aktívak lettek volna a magyarországi szakszervezetek, de most már annyi sincs, mint ami addig volt.
Az alkalmazottaknak kuss van, örüljenek neki, hogy egyáltalán dolgozhatnak.
Egyébként arra gondoltam még, hogy ilyen embertelen tempó mellett a keményebb munkatársak el fognak menni.
Megerősödnek és lelépnek, és marad a maradék.
Akkor meg az lesz a baj, hogy "A munkatársakban nincs kezdeményező készség!", nem elég önállóak, stb.
Felveszik az újakat, próbálják, nem jön össze...
Ördögi kör.
A világ már csak ilyen, a férfiak vannak a vezető pozíciókban, mindig is így lesz!
A kapitalizmus így működik, hogy győzzük le, verjük át, rugjuk ki, szégyenítsük meg az ellenfelet, vetélytársat.
A segítsük egymást, mindig a haver/rokon kapja a jó állásokat nagyon megy az üzleti életben... A zsidók így csinálják és nekik is bevált! :D
"Valahol egy abszurd helyzet, hogy a munka ma már nem arról szól, hogy vannak feladatok, amiket el kell végezni, hanem hogy mesterségesen gyártsunk feladatokat, hogy legyen kereseti forrás az embereknek."
Ez nem új keletű dolog. Az egész szocializmus erről szólt.
Egy kombájn egy emberrel simán learat egy nagy tábla búzát, de akkor 49 embernek nem tudunk munkát adni, ezért inkább hagyjuk a francba a kombájnt és mind az 50 embert zavarjuk ki sarlókkal és kaszákkal aratni és máris van mindenkinek munkája, dübörög a gazdaság, éljen!
Hű, kérdező, nagyon sok mindent tudnék írni, de lassan zúzok aludni.
Holnap napözben emlékeztess, ha lesz idő, felsötétítelek. Nagyon kezdő vagy te még a munka világában; sok mindent tanultál az egyetemen, csak épp hasznos dolgokat nem nagyon...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!