Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi volt az a Bokros-csomag és...

Mi volt az a Bokros-csomag és milyen szempontokból volt jónak vagy rossznak nevezhető?

Figyelt kérdés

2015. okt. 26. 22:56
 1/8 anonim ***** válasza:
45%

A rendszerváltás után elkezdték szétlopni a magyar államot, ami 1995-re államcsőd közeli helyzethez vezetett, aztán Bokros kitalálta, hogy a hiányt a néppel kell megfizettetni, mégpedig egy rakás új adó bevezetésével.


Na, körülbelül ennyi a sztori.

2015. okt. 26. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%
Vagy inkább: Magyarország a tervgazdálkodós, teljesen irracionális működését a rendszerváltás után a piacra vitte. Pár év alatt eljutottak odáig, hogy ez piaci alapon baromira nem fog működni. Akkor sem ha mindent eladnak, max egy idő után semmink nem lesz és úgy megyünk csődbe. Bokros megpróbálta picit kapitalista -fenntartható- alapokra helyezni az ország működését.
2015. okt. 26. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
11%

2-es, látszik, hogy fogalmad sincs, miről beszélsz.


A kapitalista alapú gazdaság éppen a szabad piacot jelenti. Bokros az adóival a tervgazdálkodás felé fordította vissza az országot, mivel a több adó erősebb állami szerepvállalást jelent, ami a szabad piac gátja.


Az pedig megint fals, hogy a privatizáció hatására "semmink nem lesz."

A privatizáció eredményeképpen csak az állam lesz kevesebb, de maga a privatizált cég még megmarad, nem semmisül meg a privatizálás hatására. Csupán hatékonyabb, piaci alapokra kerül a működése, ezzel pedig fejlődőképesebb lesz, mint állami tulajdonként volt.

2015. okt. 27. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek számára rendkívül népszerűtlen volt, hiszen megszorításokat tartalmazott, ugyanakkor stabilizálta a költségvetést, csökkentette az államháztartási hiányt (8,5%-ról 3-ra), élénkítette a befektetői bizalmat, eredményeképpen 97'-re 4,5%-os gazdasági növekedést tudtunk produkálni, ami akkor nagyon jónak számított Közép-Európában. Az alkotmánybíróság több elemét megsemmisítette, így nem sikerült minden intézkedését a csomagnak bevezetni. Pár dolgot fizetőssé is tett, ami nem feltétlen jár mindenkinek ingyen, pl fogászati ellátás.

Szóval röviden: az állam működéséhez jó volt, az embereknek nem.

2015. okt. 27. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Szóval mondhatni, hogy ez volt a szükséges rossz az embereknek, hogy a gazdaságunk fenn maradjon?
2015. okt. 27. 09:33
 6/8 anonim ***** válasza:

Azon lehet vitázni hogy mennyire volt jó. Mert nyilván minden megszorítás rossz, de az ugyanúgy rossz ha egy teljesen fenntarthatatlan rendszerben élünk. Az is biztos hogy iszonyatos törvénytelenségek mentek, lopások, mutyihegyek, és a semmiből kezdtek kinőni a szupergazdagok (ez a mai napig így van), de az alap az hogy Magyarország működését olyan formába kellett önteni, hogy ne csak hitelből és privatizálásból lehessen finanszírozni. Csak egy példa: teljeskörű ingyenes fogászati ellátás. Ez nem fér bele. Húzni kellett egy határt, hogy mi tartozik bele az ingyenes ellátásba. Természetesen jöttek az új adók, a juttatások megnyirbálása.

A nagyrészét amúgy be sem vezették, Magyarország mégis egy olyan pályára került, amiből utána 10 évig lubickoltak a kormányok. De Bokrosék buktak, a politikusok pedig tanultak a dologból: ahhoz hogy hatalomban maradjanak inkább hitelből finanszírozzák az országot. Fel is vettek pár éven belül 15-20.000 Mrd Ft hitelt.

2015. okt. 27. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Megindította a gazdasági növekedést de neoliberális pályára állította a gazdaságot. Hogy ez jó vagy rossz az nézőpont kérdése
2015. okt. 27. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Komplikato ***** válasza:

"A privatizáció eredményeképpen csak az állam lesz kevesebb, de maga a privatizált cég még megmarad, nem semmisül meg a privatizálás hatására. Csupán hatékonyabb, piaci alapokra kerül a működése, ezzel pedig fejlődőképesebb lesz, mint állami tulajdonként volt."


De NEM ez történt. Az történt, hogy a piaci ár kemény 15-18%-án adtak el nagy cégeket többnyire feldarabolva. Lásd mondjuk a Csepel Autógyár esetét. Gyakorlatilag fogtak egy gyárat és egy lepukkant raktártelepet kreáltak belőle. És mivel nem ez történt, lett majdnem 1 millió rejtett (vagy nem annyira rejtett) munkanélküli.

2015. okt. 28. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!