Hogyan legyen majd "nyugdíjam"?
25 éves vagyok, és elég kevés tudással rendelkezem (sajnos) e téren.
Azt olvasni sok helyen, hogy mire én nyugdíjam sokba lépek, lehet, hogy már nem is lesz olyan, hogy nyugdíj, vagy ha lesz, akkor nagyon kevés. Kérdésem, hogy akkor mire is vonnak le annyi adót a fizetésemből??
Ahhoz, hogy legyen megtakarított pénzem az öreg napjaimra, érdemes lenne havonta bizonyos összeget befizetni valahova? Magánynyugdíjpénztár? Hogy működik? Mi van ha mondjuk azelőtt meghalok, hogy nyugdíjas lennék, akkor mi lesz azzal a pénzzel? Vagy egyszerűen ne fizessek be sehova, csak tegyek félre minden hónapban?
Mit érdemes csinálni, hogy "megalapozzam" a nyugdíjas éveimet?
*mire én nyugdíjas korba lépek
bocsi, elírtam :D
Abból a pénzből, amit most nyugdíjjárulékként levonnak a fizetésedből, egy fillér sem megy a majdani nyugdíjadra. Azt szétosztják a majdani nyugdíjasok között. Te akkor kapsz majd nyugdíjat, ha 40-50 év múlva lesz, aki kifizeti a tiédet. A magánnyugdíj-rendszerben a saját nyugdíjadra rakták félre pénzt, de mivel az államnak kellett az ott felhalmozódott 3000 milliárd forint, megszüntették.
Mivel egyre több az öreg, és egyre kevesebb a fiatal, ezért ha egy kis eszed van, akkor időben el kezdesz takarékoskodni az öregkorodra.
"Kérdésem, hogy akkor mire is vonnak le annyi adót a fizetésemből?? "
Az adot arra vonjak hogy az allam mukodni tudjon. A nyugdijjarulekot pedig azert, hogy a mostani nyugdijasok kaphassanak nyugdijat. Ez a feloszto-kirovo rendszer lenyege: az allam beszedi a jarulekot az aktivaktol, es azonnal szetosztja a nyugdijasok kozott.
Amiket felsoroltal az mind lehetoseg, az internet koraban viszonylag konnyu tajekozodni.
- érdemes lenne havonta bizonyos összeget befizetni valahova? - :jaja, Magyarországtól minél messzebb lévő bankba.
- ha mondjuk azelőtt meghalok, hogy nyugdíjas lennék, akkor mi lesz azzal a pénzzel? - :megkaphatja valamelyik családtagod, rokonod, ha így rendelkezel.
Úgy lenne jó, ha mindenki adójából a saját nyugdíja lenne kifizetve. De a nagyszüleinknek "félretett" adókat másra használták fel, nem az ő nyugdíjukra. És mivel az állam kezd eladósodni, illetve csökken a születések száma így kevesebb aktív dolgozó lesz aki meg tud teremteni elég adót -> nem lesz nyugdíj -> gyengül az állam, közeledik a periféria országok felé.
Én így értelmeztem azt, amit az iskolában mondtak.
Van itt néhány félreértés.
A levonásaidat átnézve láthatod, hogy levonnak adót. Erre itt most nem térek ki, ez az összes állami szolgáltatás költsége az utaktól a kórház épületéig, az igazolványaidtól az összes intézmény működtetéséig. Ezen kívül levonnak egészségügyi járulékot. Ebből az egészségügyi intézmények működését (de nem a létrehozását!) finanszírozzák. Jelenleg a kifizetések nagyobba a bevételeknél, ennek sok oka van, ebbe se itt érdemes belemenni.
Ezen túl levonnak nyugdíjjárulékot, ez képezi a majdani nyugdíjad alapját. Ez azt jelenti, hogy minden évben befizetsz adott összeget, erre van egy képlet, hogyan számítják át a mait a 45 év múlva esedékes számításhoz. Ezután az összes befizetésnek egy képlet szerint kiszámolják valahányad részét, ennyi lesz a havi nyugdíjad. Ez nagyjából nem lesz elég a megélhetésedre, mert akkor ugyan kevesebbet fogsz kajára meg ruhára költeni, de annál többet gyógyszerre. Ezért e mellett saját magadnak is félre kell tenned. Erre a célra kénytelen leszel némi gazdaságtan tanulni, hogy megállapítsd, aktuálisan hogyan érdemes félretenni. Ha ezt nem teszed meg, akkor legfeljebb éhen halsz. Ezt hívják kapitalizmusnak és versenyszférának. Mindenkiről kis részben gondoskodik az állam úgy, hogy erre a takarékosságra kényszerít, és nagy részben pedig öngondoskodás van, amit magadnak kell megszervezned. Ha nem értesz hozzá, vagy megtanulod (nem ördöngösség), vagy nagy baj lesz. Ezt senki helyetted nem végzi el.
Egyébként tévedés, hogy a mai nyugdíjjárulékod a jövő nyugdíjad, ez sose volt így. A mai nyugdíjjárulékod az alapja egy számítási módnak. Ezen kívül az állam éves gazdálkodást folytat, megtervezi, miből mennyit kell arra az évre beszedni, hogy a várható kiadásait fedezze. Ezt hívják éves költségvetésnek, amit a parlament majd december végén elfogad a következő évre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!