Miért is lenne elszállt bérigénye a magyar friss diplomásoknak?
160 ezer forint egyáltalán nem reális.Ennyit egy műszakvezető keres, aki jobb esetben érettségivel rendelkezik.
Személy szerint, én sem mennék el nettó 200 ezer alatt dolgozni.
Kezdőkét céges autót , külön irodát hasonlókat nem várok el.De, a nettó 200 az alap.
A 160 ezret nem értem
Mégis, hogyan?
Nézzük a jobb vidéki városokat, mondjuk Győr, Sopron, Mosonmagyaróvár, Budapestről meg ne is beszéljünk...
Egy nem mad max környéken levő kicsi lakás 70-80 ezer forint körül van.Aztán 30 ezer a rezsi.
El is ment a fizuból 100 ezer - 110 ezer.Aztán még kell étkezni, ruházkodni, autót fenntartani és félretenni sem árt.
"160 ezer forint egyáltalán nem reális.Ennyit egy műszakvezető keres, aki jobb esetben érettségivel rendelkezik"
Valóban. De vannak olyan diplomák, amivel nagyjából annyi hasznot hajt a cégnek a tisztelt frissdiplomás, mint egy műszakvezető, érettségivel. Akkor pedig nem irreális, ha ugyanannyit is keres.
Attól, hogy valakinek szép, színes, keményfedelű papírja van arról, hogy eredményesen töltött el pár évet a felsőoktatásban, még nem biztos, hogy rögtön ügyesebb, tapasztaltabb és rátermettebb lesz, mint az, aki ezt az időt az adott szakterületen dolgozva töltötte el. A műszakvezető sem egyből műszakvezetőként kezd ám: odakerül a munkahelyre az érettségijével és/vagy OKJ-bizonyítványával, eleinte marhára örül a 100 nettónak, aztán pár év alatt annyi tapasztalatot szerez, hogy lehet belőle műszakvezető kicsit többért. Mondjuk ha elég ügyes, akkor 23-24 éves korára, mire az egykori osztály- és évfolyamtársai kiesnek az egyetemről, már ezen a szinten jár, mert 18 évesen nem továbbtanult, hanem dolgozni kezdett.
A kortársainak viszont ebből a szempontból elveszett az a 3-5 év, amit a felsőoktatásban töltöttek, szakmai tapasztalatuk még nincs. Majd 4-5 év múlva lesz, addigra talán a bérük is növekedni fog, de kezdőként könnyen lehet, hogy csak annyit ér a munkájuk a munkáltatónak, mint a műszakvezetőé. Főleg, ha valami tucatdiplomájuk van, különleges szakértelem nélkül.
A magyar viszonyokhoz képest talán az, de ne felejtsd el, hogy az EU-n belül szabadon mozoghatunk, és EU-s szintet nézve már egyáltalán nem magas.
A főnök pofán röhögheti az álláskeresőt, aztán meg majd sírni fog, hogy nincs munkaerő (ld. egészségügy vagy vendéglátás).
Érthetetlen több cég hozzáállása(tisztelet a kivételnek) is itthon a kérdéshez, aztán egy másik esetben pedig :munkaerőhiány van és nem tudják miért
Elvárják a 2 nyelv anyanyelvi szintű ismeretét, minimum 5 év nem régi, releváns szakmai, iparági tapasztalat minimum BA de inkább MA oklevelet, 5 rendszer ismeretét, meg 10 tulajdonságot
fizetési feltételeknél pedig a felháborodottság: Miért is vár el a munkavállaló el ezért 120 felett?
Természetesen ezért a megrészegítő összegért a munkavállaló minden elé helyezze a céget, és még pár önkéntes túlórát is vállaljon.
Egy gender studies szintű BA diplomás ne is várjon el nagy fizetést. Egy gépipari vagy informatikai mérnök megkap kezdőként egy átlagos vidéki multinál 230 körül. Ez mind attól függ, hogy mennyire van igény a munkádra. Ha a diplomádra 120 ezer forintos állásokat találsz, a diplomád annyit is ér, és nem kell sírni, hogy "brühhühü, pedig megérdemlem én is a 300-at"
Senkit se érdekelnek a papírjaid, ha nincs a szakmádra szükség. És a cégek nem fognak neked 200 ezret kifizetni, még akkor se, ha munkaerőhiányuk van, mert a te munkaköröd annyira azért nem lényeges, hogy emiatt változtassanak. Inkább megküzdenek a munkaerőhiánnyal, a cég akkor is zakatol.
"Ezek kifejezetten szerény igények. A valós magyar bérek vannak nevetséges szinten."
Igényeid lehetnek, de amíg a munkád nem ér többet, mint 120, addig nem fogsz többet kapni 120-nál.
Ez ilyen egyszerű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!