Miért nem hagyta az Orbán-kormány tovatávozni a menekülteket Nyugat-európába? Miért kellett feltartóztatni őket és hetekig táboroztatni, vagy várakoztatni? Hisz semelyik menekült sem Mo-ra tart.
Ha Ausztria és Németország tárt karokkal várja a menekülteket, akkor Magyarország miért áll az útjukba?
– kérdezi a fél ország. Kicsit megkapirgálva a felszínt kiderül, hogy a helyzet ennél összetettebb. Megpróbáljuk érthetően összefoglalni a lényeget. A legfontosabb, hogy Sem Ausztria, sem Németország nem mondta, hogy küldjük tovább a migránsokat. Sőt.
Angela Merkel épp arról beszélt, „Magyarország a Dublin III. alkalmazásától nem térhet el.” Az osztrák kancellár, Werner Faymann egyenesen bírálta, hogy a magyarok hagyták továbbutazni Ausztriába a menekülteket – miközben ehhez hétfőn osztrák rendőrök asszisztáltak. Magyarázó sorozatunk első részében azt magyaráztuk el, mit keresnek a migránsok a Keletinél, a folytatásban azt nézzük meg, miért nem utazhatnak tovább, még érvényes vonatjeggyel sem.
Azért, mert van erről egy uniós szabály, és mi az unió tagjai vagyunk, azaz ezt be kell tartanunk. Ez a szabály (a már említett Dublin III.) kimondja, hogy hiába akar valaki mondjuk Németországba kerülni, hivatalosan ott kell az ügyét elbírálni, ahol először az EU területére lép. Ez a Keletinél várakozó menekültek esetében most Magyarország. Ha például Görögországban jártak is korábban, oda nem küldenek vissza senkit egy strasbourgi bírósági döntés miatt.
Azért sem engedhetjük tovább a menekülteket, mert az uniós szabályok szerint amíg nem bírálják el a menedékkérelmüket, addig nem hagyhatják el az országot, és mi sem utasíthatjuk ki őket. Ez a szabály, ezt tartjuk épp be.
Németországba tehát egy migráns rajtunk keresztül legálisan nem juthat be, csak más EU-s tagállamokon keresztül. A szírek befogadásáról szóló német bejelentés nagy zavart okozott, csak a már ott lévő menekültekre vonatkozott, nem az oda tartókra (lásd keretes írásunkat). A németek menedékjogot ígérnek a már ottlevőknek, közben azt várják el, hogy a többi ország tartsa be a szabályokat. De a menekülteket ez nyilván nem nagyon érdekli, az ő fő céljuk, hogy eljussanak oda. Mivel ez legálisan nem oldható meg, illegális utakat kell keresniük.
Az is egy fontos szempont a helyzet megértéséhez, hogy a menekültektől, ha elkapják őket, vagy ha ők jelentkeznek a magyar hatóságoknál, ujjlenyomatot vesznek. De a menekültek nem akarnak ujjlenyomatot adni, mert félnek, ha itt rögzítik őket a rendszerben, ide fogják őket visszaküldeni, márpedig a többségük nem ide, hanem még nyugatabbra akar menni.
#5, kérdezed, "...ki dönti el, még a határon, hogy ki a menekült, és ki nem."
Először megfordítanám a kérdést: ki NEM döntheti el. Például NEM döntheti el helyettünk a külföld. NEM dönthetik el helyettünk a rosszakaróink, azok, akik számára feláldozhatóak vaqyunk. NEM dönthetik el helyettünk MÁSOK.
Másodszor: ha mi sem tudjuk eldönteni, akkor ez alapot ad-e arra, hogy mindenki bejöhessen? Ha nem tudjuk eldönteni, akkor melyik a helyes választás, mindenki bejöhessen, vagy senki ne jöhessen be?
Harmadszor: lehetünk-e, kell-e tekintettel lennünk arra, hogy nagyon sietnek a bejönni kívánók, és nem tudják kivárni azt az időt, míg - kellő vizsgálatokat követően - úgy döntünk, hogy bejöhetnek.
Szerintem meg van hozzá a képességünk, hogy eldöntsük, kit engedjünk be. Le kell folytatnunk - a megfelelő szerveknek - a megfelelő (menekültügyi, bevándorlási stb.) eljárást, és meg kell hoznunk a döntéseket, és ezekhez ragaszkodnunk kell.
Akit beengedünk, annak vízumot kell adni, és egyből nem lesznek illegálisak. Vagy menekült státuszt kap, vagy az engedélyünkkel betelepülhet. Mindenki más maradjon kívül!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!