Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Lehetne Magyarországon kétkama...

Lehetne Magyarországon kétkamarás parlament?

Figyelt kérdés
Az alsóháza 210 tagú lenne, akiket pártlistákról és területi (megyei/fővárosi) listákról választanának meg (mint 1990-2010 között). A felsőház 276 tagú lenne: ebből 176 képviselőt 176 egyéni választókerületben választanánk meg (a választókerületek megegyeznének az 1990-2010 közöttiekkel), míg a 100 felsőházi képviselői helyen osztozna a 13 magyarországi kisebbség. A nemzetiségi képviselőket egy országos nemzetiségi listáról választanák meg. A nemzetiségeknek minden 6,5 ezer fő után jutna egy országos listás hely, a 6,5 ezer főnél kisebb nemzetiségek automatikusan egy-egy helyet kapnának (azért 6,5 ezer, mert a nemzetiségiek száma hivatalosan 644 524 fő, osztva 100-zal egyenlő kb. 6500 fő). A cigányságnak így (315 ezer osztva 6500 fő=) 49 képviselő jutna (az összes képviselő 49 százaléka), míg a legkisebb szlovénségnek 1 képviselő (habár 2 820 osztva 6500-zal egyenlő 0,44, de a 6,5 ezer fő alatti kisebbségek automatikusan 6500 fősnek számítanának). A nemzetiségi képviselők is rendelkeznének szavazati joggal, ugyanúgy ahogy a választókerületi képviselők is. A két ház teljesen egyenjogú lenne, 210+276 tagja lenne. Ugyanakkor lehetne egy összevont egykamarás parlament is úgy, hogy a két ház - amelyet itt most felvázoltam - egyesülne és egy 486 tagú parlamentünk lenne, bár a hatékonyabb döntéshozatalhoz szerintem kétkamarásra lenne szüksége.
2015. aug. 23. 20:53
 1/7 anonim ***** válasza:

Minek?


Így is úgy is elfogadják a kormánypárt javaslatait. Az ellenzékét meg leszavazzák.


Néhány kivétellel. Na de ezért kéne megbonyolítani a dolgot?

2015. aug. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Lehetne, de ahogy fel van vázolva, az hülyeség (legalább is számomra nem elfogadható). A felsőházba hagyományosan nem választás útján kerülnek az emberek, hanem a nemesség előjog alapján, ami most ugye nincs. Ezért helyette egy kb. 20-30 fős felsőházat javasolnék, akik szakmai szempontból vizsgálnák a törvényeket és ha nem szavazzák meg, akkor nem lenne törvény. Ez valamelyest korlátozná a kormánypárt törvényhozó hatalmát, viszont a kétkamarás parlament mindenképp lassítaná a törvényhozást.. Az már egy jó kérdés, hogy a felsőház mi alapján kerülne be, de ha a parlament szavazná be, akkor olyan, mintha nem is lenne...
2015. aug. 23. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ahogy előző is írja, a kétkamarás parlamentnek az az alapelve, hogy az alsóház demokratikus választás, a felsőház valamilyen más elv alapján (ezek közül egyik a hagyományos előjog) alakul. Az a baj, én nem látom azt az elvet, ami ma Magyarországon pluszt adhatna hozzá. Formális jelleggel, mint briteknél eleve felesleges lenne, ha eddig nem volt ilyen hagyományunk, a szakmai elvvel nem értek egyet, mert a szakmai szervezetek nem feltétlenül a szakmát képviselik, sok esetben öncélúak (gondolok itt mindenféle kamarákra), nem éppen a szakma legjobbjainak vezetésével.


Kérdező, amit felvetsz, azzal az a gond, hogy mivel nincsenek nálunk hagyományosan egyértelműen ilyen vagy olyan párti körzetek, ezért hiába adnál a kisebbségeknek 100 mandátumot, mert a többi 176-ból még viszonylag szoros választás esetén is elvinne 139-et a győztes párt, ha nem, nyilván a kisebbségben is lenne elég emberük (ahogy eddig is megvoltak a nagy pártok cigány szatellitpártjai, lásd pl. Lungo Drom). Innentől kezdve annyi lenne, hogy 2 szinten lennének a szavazó gépek, teljesen feleslegesen.


Igazság szerint még az is értelmesebb lenne, ha az alsó házba választás, a felsőbe sorsolás útján kerülnének az emberek...

2015. aug. 23. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 szántóvető ***** válasza:
semmi értelme nem ha egyenjogú lenne mindkét része.ennyi erővel kitalálhattál volna 10 kamrás parlamentet is 48 fővel,amik egyenjogúak lennének.
2015. aug. 23. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Semmi értelme.

Ahogy felvázoltad, az alapján csak rohadt sok képviselő lenne, még több megélhetési politikus, akik lopnak. Nem jó.


A történelmi kétkamarás parlamentből pedig nem kérek. Hercegek, bárók, grófok, papok ne döntsenek már az ország ügyeiről csak azért, mert születésüknél fogva determináltak erre a pozícióra, vagy mert társadalmi szerepük automatikusan bejuttatja őket.

2015. aug. 24. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hogy még bonyolultabb legyen az egész, még több ingyenélő gombnyomogatóval? A Parlamentben gyakorlatilag semmilyen tényleges jogalkotási vagy döntéshozatali folyamat nem zajlik, dísznek van az egész.
2015. aug. 24. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ráadásul kérdező a felsőházakban mindig kevesebb képviselő van mint az alsóházakban.
2017. nov. 8. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!