Lenne értelme egy ilyen közigazgatási reformnak?
1. Debrecen, Szeged, Miskolc, Pécs, Győr, Nyíregyháza és Székesfehérvár Budapesthez hasonló megyei jogokat kapnának, megszűnnének megyei jogú város lenni, de önálló különleges megyévé válnának, olyanná, mint amilyen Budapest is - hivatalos kerületei lennének, amelyeknek olyan önkormányzatuk lenne, mint az önálló városoknak.
2. Gyula, Makó, Baja, Paks, Dombóvár, Siófok, Keszthely, Pápa, Hajdúböszörmény, Ózd és Gyöngyös fontos regionális központok, ezért megyei jogú várossá válnának.
3. A megyei közgyűlések mintájára járási önkormányzat szerveződne, élén a járási közgyűléssel. A járási önkormányzat közgyűlésébe a járás valamennyi települése népességének megfelelően delegálna képviselőket, akiket a nép közvetlenül, települési választókerületekben választana meg - azaz minden település egy többképviselős választókerület lenne - a képviselők száma a település lakosságától függ.
4. Visszaállítanánk a 386 tagú parlamentet és a 176 egyéni választókerületet. A választókerületekben csak az juthatna be a parlamentbe, aki legalább a szavazatok több mint felét megszerezte, egyébként pedig az első két helyezettnek egy második fordulóban kell megmérkőznie a választókerület képviseletéért.
5. Jogot kapna minden magyar város arra, hogy területén hivatalos kerületeket alakítson és kerületi önkormányzatot hozhasson létre - budapesti mintára.
Kérlek titeket, tűrhetően válaszoljatok (egyébként piros kezet nyomok) és az 5 pontot külön véleményezzétek. Kösz!
Milyen hasznot remélsz ettől? Én nem látom sok hasznát, azon kívül hogy tovább nőne a közigazgatásban foglalkoztatottak száma.
Egyedül a kétfordulós választásokat hoznám vissza. Az sokkal kiegyenlítettebb eredményt hozna, mint a mostani rendszer, ahol akár 20%-al is juthat valaki mandátumhoz.
Az ötös pont mindenképp hülyeség, hiszen Budapesten azért van ilyen rendszer, mert a legkisebb kerületben is több mint 22 ezren laknak és 6 kerületbe több mint 100 ezren laknak. Szerintem teljesen felesleges pénz költés 2-3 ezres településeket még kisebb részekre bontani. Talán a 100 ezernél nagyobb városokba lehet erről elgondolkodni.
A járási önkormányzatnak ilyen módon nincs értelme, hiszen gyakorlatilag a járásban található nagy város küldeni a legtöbb képviselőt, akár simán többséget is szerezhet egy város egymaga.
A kettes pontba pedig rengeteg vita lenne a többi várossal, hogy most mi számít regionális központnak.
Az egyes pont szintén úgy gondolom mint az ötöst, hiszen összes városhoz képest majdnem tízszeres Budapest lakossága. Ezek a városok pontosan azért megyei jogú városok, mert a megye központja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!