Mit kéne csinálnunk, hogy nálunk is európai bérek legyenek?
Sok nyugati országban 500 000Ft környékén van a minimálbér. Ez (gondolom) azt jelenti, hogy ott még egy raktári anyagmozgató is többet keres, mint nálunk egy pályakezdő diplomás.
Mit lehetne tenni, hogy nálunk is ilyen bérek legyenek?Gondolom a korrupció megszüntetése ehhez még nem lesz elég.
"Ez (gondolom) azt jelenti, hogy ott még egy raktári anyagmozgató is többet keres, mint nálunk egy pályakezdő diplomás."
Igen, de egyáltalán nem él jobban, mivel gyakorlatilag minden többe kerül ott. Kapásból a lakhatása akkora tétel egy átlag nyugatinak, mint a magyar átlagkereset.
"Mit lehetne tenni, hogy nálunk is ilyen bérek legyenek?"
Röviden és tömören: fel kellene zárkózni a Nyugathoz. Elsősorban általános produktivitásban, másodsorban társadalmi intézményrendszerek (szakszervezetek, fogyasztóvédelem, versenyhivatal, stb.) tekintetében.
"Gondolom a korrupció megszüntetése ehhez még nem lesz elég."
A korrupciónak ehhez semmi köze, vannak nálunk jóval korruptabb országok sokkal magasabb bérszínvonallal (pl. Olaszország).
A magas hozzáadott értékű munkák felé tólni az ipart és mezőgazdaságot.
Ez főleg a kormánypolitikának lehetne gyökeres lényege.
Ezzel ellentétben mi van:
mezőgazdaságban az Uniós támogatások elnyerése a cél. Létrehozva a kormányhű nagybirtokos-rendszert újra.
Így egyáltalán nem motiváció a kiskertes gyümölcsös, kistermelői tejgazdaság, kézműves termények stb.
Behívjuk sőt adókedvezményt adunk a nagy multiknak, olyanoknak kik csak összeszerelő üzemekbe keresnek kvázi robotokat. Azzal ellentétben hogy pl. IT-s, innovatív, fejlesztői laboroknak adnánk támogatást.
Én az oktatásba Kutatás-fejlesztésbe is sokkal több pénzt tennék állami szinten.
De amíg nincs biztos jogalkoztás, a nyugdíjvagyont lenyúlják, és gyógyszerkultúrára megy a pénz, és ezt az ország eltűri-kvázi újra megválasztják - addig nem fog sokminden változni.
Higgyétek el ezeken is igen sok múlik, előszobája az anyagi jólétnek.
Vannak szektorok ahol annyira drámai a munkaerő elvándorlás, hogy nagyot emelkedtek a bérek a valóban jó szakemberek számára.
Az építőiparban nem ritka az 1000Eurós bér itthon, és a vendéglátásban is elindultak felfelé a bérek.
Ha a szektorokban a munkavállalók nem egymás alá licitálnak majd egy állás elnyeréséért, akkor majd jobb lesz.
De amíg egy állásinterjún elhangozhat a munkáltató szájából az a kérdés, hogy "mennyit szeretne keresni" addig nem lesz itt jó világ.
1: Igen, otthon ki tudják úgy, hogy például Magyarországon töredék bért kapnak az emberek. Gyakorlatilag a keleten dolgozó emberek tartják el részben a nyugatiakat is. Ha mindenhol annyit kéne fizetnie, mint otthon, akkor kénytelen lenne fizetést csökkenteni.
Gyakorlatilag átcsoportosítja a kiadásokat.
2: Ezt a gyakorlatilag minden többe kerül ott dolgot hanyagolni kéne. A lakhatás forintban értelemszerűen több, de arányaiban jóval kevesebb, mint itthon (Ausztria 1400 euró mediánbér, 650-750 eurós albérletár Bécsben; Magyarország 110-120 ezer forintos mediánbér, 90-120 ezer forintos albérletár legalább Budapesten; a tömegközlekedés pedig olcsóbb Bécsben, mint Budapesten). Az élelmiszertől kezdve a műszaki cikkeken át a ruháig minden olcsóbb például Németországban, leszámítva a szolgáltatásokat. Nem sokkal, de olcsóbb. Tíz cent itt, húsz cent ott és szépen lassan kijön egy több tíz, esetleg száz eurós különbség egy nagyobb bevásárlásnál.
A produktivitás valóban szar, de ez köszönhető a rossz életkörülményeknek is és a kilátástalanságnak. Sokat segítene valóban egy munkáskamara felállítása osztrák mintára és az megoldaná a 3-as hozzászóló által felvetett problémát.
A korrupciónak pedig van hozzá köze. Meg annak is, hogy gyakorlatilag a magyar vállalkozók 90%-a gazdasági bűnöző. Lehet szépíteni a dolgot és okoskodni, de tudom. Benne mozgok és a hatóságok/politikusok korrumpálhatósága nélkül ez nem történhetne meg. Minden mindennel összefügg.
5: Ez így van. Sőt, már az külön nevetséges, hogy a világon egyedülállóan csak mi adóztatjuk meg a napelemeket például. Ez is elég sokat elárul egy ország gondolkodásáról.
6: Az építőiparban dolgozom és igazad is van. Mérnök vagyok és például a kőművesek nálam jobban keresnek. Egy 4-5 fős csapat havonta durván másfél milliót szokott kapni. De a vicc az, hogy csapnivalóan dolgoznak, mert a jó szakemberek már külföldön falaznak. Meg úgy általában az alvállalkozók úgy néznek minket hülyének, ahogy akarnak, mert nincs konkurencia.
Mellesleg én is lassan menni fogok és a helyemre egyhamar nem fognak találni embert. Az én pozíciómra is egy-másfél évet vártak, hogy találjanak valakit.
9: Kár, hogy a személyes tapasztalataim mást mutatnak. Nem egyszer jártam nyugaton és még egy utolsó szakács is megkeresi röhögve a 6-700 ezer forintot. Ha pedig szállodában dolgozik, még mellé kap szállást is.
Amit leírtam előtted, fenntartom. A lakás többe kerül, de a rezsi már nem feltétlenül. A kaja pedig olcsóbb kint, mint itthon (legalábbis Németországban és Ausztriában). Az viszont tény, hogy aki itthon proli, az ott is az lesz. Ettől függetlenül mérnökként a fizetésem itthon eléggé nevetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!