Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy hogy a Trianoni békeszerz...

Hogy hogy a Trianoni békeszerzodést csak 2 évvel a világháboru befejezése utan írták alá?

Figyelt kérdés

mmint 1918.nov.11-én vége a háborúnak,de csak 1920.jun.4-én írták alá trianont!

Ebben a 2 évben még magyar kozigazgatás volt az elcsatolt teruleteken?Vagy eggyáltalan mekkora befolyásunk volt még azokon a részeken?



2015. júl. 10. 18:41
 1/9 anonim ***** válasza:
26%
A háború alatt nem figyeltek oda, és kifogyott a toll. Aztán új beszerzése állami intézményeknél ennyibe kerül a korrupció meg a bürokrácia miatt.
2015. júl. 10. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
70%
A háború után új háború kezdődött, megtámadtak minket a szomszédaink, a románok megszállták Budapestet is köszönhetően a magyar hadsereg jó ütemű feloszlatásának. Ez 1919-ben történt. Aztán még nyilván folytak a tárgyalások. A törökök is később írták alá a magukét, de ők sokkal sikeresebbek voltak, mert mindent megtettek területeik megvédéséért, ami sikerült is nekik.
2015. júl. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
20%
2# Magyarországot a szomszédok nem jókedvükből támadták meg, hanem a tanácsköztársaság miatt. Ellenünk is akárcsak az oroszok ellen antibolsevik intervenció folyt. Szóval Kun Béla és kommunista bandája nélkül semmilyen antant támadás nem lett volna ellenünk 18' után.
2015. júl. 10. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
28%
#3: Ezt elég rosszul tudod, nemhogy a vörösterror, de már az ún. "őszirózsás forradalom" előtt megtámadták Magyarországot. Hogy a királyságot meg lehetett ingatni Magyarországon, az pont az ellenség betörése miatt volt. Úgyhogy fordítva van az ok és okozat.
2015. júl. 10. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
94%

3/

Legközelebb nézz utána, mert már jóval előbb megtámadtak minket.

2015. júl. 10. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
23%
4# Hülyeséget beszélsz. Az Őszirózsás forradalom 1918 október 28.án kezdődött, a románok csak 1918 december elsején mondták ki Erdély Romániához való csatlakozását, tulajdonképpen birtokba vették amit a franciák nekik adtak, ekkor még nem volt nyílt háború (magyar hadsereg nem is létezett mert Károlyi feloszlatta). Amikor a Károlyi kormány elutasította a Vix jegyzéket és Kun Béláék vették át a hatalmat utána kezdődtek meg az igazi harcok. Francia nyomásra cseh, szlovák, és román antibolsevik intervenció kezdődött egész Magyarország ellen, köszönhetően a bolsevikoknak.
2015. júl. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
30%

[link]

"Az 1919-es magyar–román háború magvát[1] az erdélyi románok vetették el 1918. december 1-jén, amikor kimondták Erdély csatlakozását a Román Királysághoz. "


[link]

"Az őszirózsás forradalom az első világháború elhúzódása miatt elégedetlenkedő katonák és civilek utcai tüntetésekkel, felvonulásokkal és sztrájkokkal kezdődő felkelése volt Budapesten és a nagyvárosokban 1918. október 28. és október 31. között."

2015. júl. 10. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
94%

Azért mert, ebben a köztes időben nem nagyon volt olyan stabil kormány, amivel leült volna "tárgyalni" az Antant.


Ebben az időben pedig nem volt magyar közigazgatás az elcsatolt területeken. Amint vége lett a háborúnak mindenki támadásba lendült és megszállta a maga igényelt területeit és közben vittek mindent, ami mozdítható volt.

2015. júl. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Azért írták alá olyan későn a békediktátumot, mert egyrészt az antant először a "fontosabb" hatalmakkal volt elfoglalva (amit mi aláírtunk, az gyakorlatilag nagyrészt a németekkel aláíratott diktátum másolata volt), másrészt nagy viták voltak az új határokról. Persze ezekre a vitákra a magyar felet nem hívták meg, a győztesek vitatkoztak egymás között.


Másrészt pedig, amikor elkészült a diktátum, akkor meghívták volna a magyar felet, hogy írja alá, viszont erre nem tudtak sort keríteni, mert 1919-ben nem volt olyan kormány Magyarországon, amelyet az antant elismert volna, Kun Béláékat nem ismerték el. A Tanácsköztársaság bukása után azért küldték ide Clerket, hogy a meglévő politikai pártokat és fegyveres erőket (Kisgazdapárt, KNEP, Horthy "serege" stb.) bírja rá valamiféle politikai kompromisszumra, cserébe pedig kivonultak Budapestről a románok, illetve visszatértek a demarkációs vonalak mögé. Ezután Horthy bevonult Pestre, majd ideiglenes kormány jött létre a fent említett pártokból, amely választásokat írt ki, és az így létrejövő nemzetgyűlés delegált 1920-ban küldöttséget Párizsba, januárban. Februárban-márciusban kidolgozták az új politikai kurzust, Horthyt kormányzóvá választották stb.


Egyébként a "köztes időszakban", tehát 1918 és 1920 között hadiállapot volt, az idegen hadseregek a tőlünk elfoglalt országrészekben katonai kormányzást vezettek be, és ezekre a területekre természetesen a budapesti kormányok keze nem terjedt ki. De még a Tanácsköztársaság a meg nem szállt terüeltek egészén sem tudott működni, mert pl. Szegedre már nem ért el a kezük, ahol Károlyi Gyula saját kormányt alakított (aminek Horthy volt a hadügyminisztere 1919-ben).


Tehát az a lényeg, hogy háborús helyzet volt, azokon a területeken, amiket az ellenség nem foglalt el, természetesen megmaradt a mindenkori magyar kormány hatásköre, de csak hellyel-közzel (lásd. a Tanácsköztársaságot), az ellenség által elfoglalt területeken pedig az ellenség katonai kormányzást vezetett be. Csak Trianon után jöttek létre ezeken a területeken az idegen államok polgári kormányzati szervei stb.

2015. júl. 11. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!