Magyarország volt a történelem során vala élhető, jó ország? Ha igen mikor?
Magyarország a tatárjárás előtt, majd a 14-15. században egy stabil, jól működő ország volt, az emberek jól éltek az adott kor viszonyaihoz képest, de ezt manapság már nagy nyomornak tartanánk.
A háborúk után a kiegyezéssel kezdődött meg egy nagy fejlődés, átalakulás a modern társadalom felé. Aztán a háborúk, brutális diktatúrák időszaka jött, ahol a sokszor már az emberek túlélése volt veszélyeztetve és a szabadság, jólét csak távoli vágyálom volt.
A 60-as, 70-es, 80-as években már szerintem élhető, viszonylag jó volt az ország. Ugyan az emberek nem voltak szabadok, a politikában, gazdaságban elnyomás volt, de ugyanakkor már nem kellett félelemben élni az átlag embernek, volt közbiztonság és anyagi biztonság, az ország gyorsan fejlődött. Oktatáshoz, egészségügyhöz is hozzáférhettek.
A rendszerváltás óta is élhető, jó országnak számít Magyarország, habár gazdasági téren már csak közepesen fejlettnek számít. Eljött a szabadság, az emberek utazhatnak, tanulhatnak, munkát vállalhatnak az országban, világban és megválaszthatják 4 évente, hogy milyen kormányt, politikát szeretnének Magyarországnak. A piacgazdaság miatt viszont nőttek a különbségek. Vannak, akik kihasználják a lehetőségeket, anyagilag gyarapodnak, de az állam visszaszorulásával sokan lecsúsztak, elszegényedtek.
A közbiztonság, jogbiztonság még jónak számít. Jelentősen le vagyunk maradva a világ élmezőnyétől (pl. Japán, Finnország, Dánia), de a legrosszabakhoz képest sokkal nagyobb a különbség (pl. Szíria, Szomália, Zimbabwe, Afganisztán, Venezuela).
Ezek megítélése, hogy az egy ország élhető, jó vagy sem, ez nagyon szubjektív és a történelmi korokat is nehéz összehasonlítani, mivel a társadalom és a technikai, tudományos, gazdasági fejlettség is sokat változott, egyre jobb lett a helyzet.
Igen, a középkorban Nyugat-Európában előfordultak olyan éhínségek, hogy a hullákat zabálták az emberek. Itthon Magyarországon soha nem volt ilyen, itt mindig volt kaja, sőt mindig jelentős volt az élelmiszerexportunk.
A pestisjárványok is inkább a nyugatiakat sújtották a középkorban, mert azért Nyugat városiasabb és fejlettebb volt, nagyobb volt a népsűrűség. De Magyarország ennek ellenére szerintem sokkal élhetőbb volt, az sem véletlen, hogy rengeteg hospes jött ide (és hasonlóan Lengyelországba is).
Persze a középkori viszonyokat a mai ember tényleg durvának élné meg, de az akkori viszonylatban tényleg jó volt Magyarországon élni.
A dualizmusról meg annyit, hogy óriási nagy társadalmi feszültségek voltak, és több millió ember hagyta el az országot. A gazdasági fejlődés tényleg jelentős volt, szerintem soha a magyar történelemben nem fejlődött ilyen jelentősen, ilyen rövid idő alatt az ország (elég csak arra gondolni, hogy a dualizmus alatt jöttek létre a nagyvárosok mai városképei, főbb épületei...). De a vidék nagyon szegény volt, a parasztembernek akkor nem volt semmilyen alternatívája, főleg, amikor leálltak a 19. század végén a vasútépítéssel. Szóval a dualista Magyarországot nem mondanám olyan nagyon élhető országnak. Parasztnak nem volt jó lenni és paraszt volt az ország 60-80%-a.
Az a szomorú hírem, hogy Magyarországon soha nem volt olyan magas az általános életszínvonal, mint most.
Persze, voltunk közelebb a világelithez, az előttem szólók fel is soroltak néhány időszakot, de a világelit életszínvonala is annyit nőtt azóta, hogy bizony keserves csalódás érne mindenkit, ha hirtelen visszaugranánk a "gazdag" XIX. századba.
A technikai fejlődés csak egy dolog, bár már autó, telefon, internet nélkül is nehéz elképzelni a világot. De csak néhány dolog, amit ma természetesnek veszünk, akkor pedig nem volt az: szexuális szabadság, szerelemből kötött házasság, nők egyenjogúsága, fürdőszobás lakás, turizmus, mindenki számára elérhető közép- és felsőoktatás, háztartási gépek, olcsó import termékek, és még meddig lehetne sorolni. De legrosszabb az egészségügyi állapotokba és a munkakörülményekbe belegondolni, hogy egyszerű sérülésekbe, tüdőgyulladásokba, sőt, szülésekbe tömegesen haltak bele emberek. És akkor ez volt a világelit!
Szóval én maradnék inkább 2015-ben.
Olyan nincs, hogy ne lett volna gond. Viszont gazdaságilag elég jól mentek a dolgok az I. világháború előtt, sok találmány született és kultúrálisan is jelentős volt Budapest: majdnem rendeztünk olimpiát, csak közbeszólt a világháború.. Viszont ez időszakban voltak olyan nemzetiségi feszültségek, melyek közvetve trianonhoz vezettek.
A másik ilyen időszak még a XIV-XV. század. Gazdaságilag erős volt az ország a nemesfémbányák miatt, csak aztán a földrajzi felfedezések megváltoztatták Európa képét és az újvilágból több arany jött.
Volt, és most is a legélhetőbb országok közé tartozik, akár a gazdaságát, akár az éghajlatát stb. nézzük. A történelem során soha nem volt még ekkora bőség, az embereknek ennyi cipője, ruhája, élelme, ilyen kényelmes, fűtött lakásuk stb. És ha világviszonylatban nézzük, Nicaraguától Svédországig, Venezuelától Japánig, még mindig az élvonalba tartozik.
Akik a történelem során létrehozták és megalkoták mindezt, az életük árán is hajlandók és képesek voltak megtartani. Csak azok számára nem élhető ország, akik mindent készen kaptak, de nem sokat tettek az ország gyarapításáért. Milyen egyszerű lett volna, ha a törökök, tatárok, Habsburgok, oroszok, németek stb. elől mindenki elmenekül az országból (már akinem menekült el azelőtt az éhínségek, pestisjárványok, netadók, hídpénzek és útdíjak elől). :)
Azt hiszem, azoknak, akik ezt a hisztériát keltik, jót tenne egy tanulmányi kirándulás néhány afrikai vagy ázsiai országba, a tökösebbek pedig kipróbálhatják Detroitot vagy Alabamát. Utána ismét fel lehet tenni ugyanezt a kérdést...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!