Mi volt a kommunistadiktatura celja? Alapvetoen a kommunizmus nem egy jo otlet? Akkor miert voltak olyan sokan ellene?
A cél a társadalmi rétegek közötti nagy különbségek, a szegénység eltüntetése, az egyenlőség, az eszményi, tökéletes társadalom megteremtése és ennek terjesztése a világban. Ebben hasonlít a mai balliberális politikai csoportokhoz.
Alapvetően ez valóban jó ötletnek tűnik, de a szélsőbaloldali kommunisták/szocialisták a szélsőjobboldali fasisztákhoz hasonlóan általában brutálisak, politikai céljaik érdekében erőszakot is alkalmaznak és leszámolnak ellenfeleikkel. A szélsőségességük miatt jellemzően a társadalomnak csak egy kisebbsége támogatja őket, így viszont a hatalom csak erőszakkal, diktatúrával tartható meg.
Léteztek/nek önkéntes, demokratikus kommunista közösségek is (pl. kibucok), de ezek ritkák és kifelé ők is kénytelenek alkalmazkodni a kapitalizmushoz, globalizációhoz.
A kommunizmus azért nem tudott sikeres lenni, mert alapvetően ellentétes az emberi természettel. A lényeg, hogy mindenki a legjobb tudása szerint dolgozzon, de a megtermelt javakat szükségletek szerint, egyenlően osszák szét az emberek között. Belátható, hogy a kommunizmus inkább a lustább, tehetségtelenebb emberek számára kedvező, míg a szorgalmas, tehetséges emberek számára kevésbé vonzó. Az embereknek így csökkenhet a jobb munka, teljesítmény iránti motivációja, továbbá a kollektivizálás és a piaci verseny hiánya miatt a hatékonyság, innováció is háttérbe szorul. Ezért a kommunista, szocialista országok lemaradnak, gazdaságilag fejletlenebbek, mint a piacgazdasággal, kiterjedt magánszektorral rendelkező országok.
A fenti okok miatt egyre többen ábrándulnak ki kommunista, szocialista rendszerből és akarnak politikai változást. A Szovjetunió bukásával nagyrészt háttérbe szorult ez az irány a világban (Kubában, Észak-Koreában maradt). Az izraeli kibucokat is sokan elhagyták vagy átalakították őket piaci alapon működő vállalkozásokká.
Venezuelában látható ellentétes folyamat, mely a 90-es évek vége óta építi a szocializmust és távolodik folyamatosan a kapitalista viszonyoktól, de ott is már egyre többen ellenzik ezt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!