Miért vallják sokan nálunk, hogy Kínában kommunizmus van?
Kínában milliárdosok tucatjai élnek, multik székelnek és működnek náluk, a lakosság ingyen, éhbérért dolgozik, a környezettel nem törődve, óriási különbségek vannak a szegények és a gazdagok között, ott az államkapitalizmus és a neoliberális kapitalizmus egy rossz keveréke jött létre.
Ezzel szemben egy valódi kommunista államban mindenki ugyanannyira szegény vagy gazdag, ehhez legközelebb egyes dél-amerikai államok vannak, ahol az elnök VW Bogárral jár és az elnöki palotájából hajléktalanszállót alakított ki.
Az, hogy ott durván cenzúrázzák a dolgokat és az állami erőszakszervezet kiterjedten és brutálisan működik, az nem kommunista sajátosság, mondhatni rendszerfüggetlen dolog. Az USA-ban a "demokrácia" ellenére a rendőrök katonákká váltak, aránytalanul sokszor vetik be őket és ráadásként nevetséges indokokkal is. A közelmúltban Ferguson mellett botrányt okozott, hogy egy félőrült hajléktalant M4-es gépkarabélyokkal felfegyverkezett rendőrök lőttek agyon - mindezt törvényesen, és nem csapták ki őket.
Kínában kommunizmus van, csak egyedi úton haladnak felé.
A kínai kommunista párt azt vallja, hogy a mostani kapitalista berendezkedés és modernizálódás szükséges ahhoz, hogy majd a jövőben eljöjjön a valódi kommunizmus. Marx tanait veszik alapul, aki szintén arról írt, hogy egy fejletlen agrárországnak el kell érnie egy merkantilis-kapitalista, 19. századi nyugat-európai országokhoz hasonló szintet, és csak ezután következhet a szocializmus, majd a kommunizmus építése.
Kína ezt az utat követi, szemben Mao elveivel, aki Marx tanításainak ellentmondva a vidéki földművesek forradalmában hitt, ahol a legszegényebb és legelzártabb társadalmi rétegek fognak előtörni és primitív agrárországból munkásparadicsomot teremteni a kapitalista szintet átugorva.
Fenébe, ezt az utolsót kevertem Teng Hsziao-ping korszakával :D De tévedni emberi dolog :D
Mao uralma alatt fél-kommunizmus volt. Egyenlőség náluk az volt, hogy mindenkit egyformán magukon kívül nincstelenné és kiszolgáltatottá tettek. Társadalmi különbségek nélkül. Elvették a lehetőséget a családoktól, hogy eltartsák magukat. Hogy biztosítani tudják a saját jövőjüket, kitartó munkával. Ha valaki verejtékkel és felelősséggel a fiai iránt, előrébb akart jutni, és többet akart örökíteni, mint amit kapott, azt kívánva, hogy a leszármazottainak ne legyen olyan küzdelmes a megélhetés, és ezért _ő_ dolgozott többet, már leköpték, hogy rendszerellenség. Az emberi önzőség és irigység legundorítóbb formája volt akkor. Ez volt a "szocialista egyenlőség". Amikor éppen a munka volt az, amit nem tűrtek el. Azok, akik maguk tehetetlenek voltak, és hasztalanok bármiben is.
Büntették a szorgalmat, és még ezek beszéltek a "munkások és dolgozók hatalmáról". Éppen a munka maga volt az, amit rossz szemmel néztek. A kommunizmus az irigy emberek diktatúrája volt. A néhány elemit végzett, élhetetlen, dologtalan, félanalfabéta naplopók uralma.
Nem kérdező, te a kommunizmus felszínes jellemzőit említetted és a lényegi tulajdonságait hagytad ki. Kínában nem kommunizmus van, hanem a kommunista eszméket hirdető (de azt eszük ágában sem megvalósítani szándékozó) szűk csoport diktatúrája.
De tovább megyek. Minden, az elmúlt időszakban a világon létező, kommunistának nevezett ország ilyen volt a Szovjetuniótól Magyarországig. Voltak közöttük különbségek, ezt a lehetőségeik és az aktuális vezetők személyi ambíciói határozták meg. De alapelvben mind a kommunizmust hirdető, azonban az megvalósítani nem akaró (viszont, ahogy most is, a látszatokat felmutató) szűk csoport diktatúrái voltak.
Azért mert hivatalosan még az.
De mindenki tudja hogy olyan messze van már tőle mint Makó az Androméda galaxistól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!