Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy egyház minek politizál?...

Egy egyház minek politizál? (már ha egyáltalán az)

Figyelt kérdés
[link]

2015. márc. 17. 16:09
 1/9 anonim ***** válasza:
60%

Hát, tetszik vagy sem, de az egyház, az istenfelfogások valamilyen szinten kötődnek a politikához, pláne a politikai ideológiákhoz.

Pl. a protestantizmus erősen elősegítette a liberális ideológiák kifejlődését.


A Hitgyüli az már régóta szembehelyezkedett a magyar szélsjőjobboldallal, az amerikai baptista keresztény adók műsorát veszi át a baloldali ATV, meg ilyenek.


De ez mindig így volt.A magyar katolicizmus hosszú időkőn keresztül volt a legitimizmus fellegvára ('48-ban is Bécs pártjára álltak nagyrészt), arról nem is beszélve, hogy az egyházak ebben a régióban egyként zártak össze a kommunista eszmékkel szemben.Nálunk nem kaptak olyan erőkre az olyan szocialista gazdasági eszmék vegyülete keresztényi értékekkel, mint, teszem azt, Dél-Amerikában.


Romániában ugyebár pedig az akkor még református lelkész Tőkés László aktivitása vezetett el a forradalom lángra lobbanásához. Az az ember a mai napig politikai szerepet tölt be az erdélyi magyarságon belül (is), bár ma inkább számít politikusnak, mint lelkésznek.


De ha már felháborodsz erre, akkor kicsit nézz magadba. Akkor azt is el kellene ítélned, hogy Hegedűs Lóránt is az általa "vezetett" templomokban valahogy mindig olyan miséket tart, ami kivívja a politika figyelmét.


Én személy szerint egyetlen pap, lelkész, stb. politikai szerepvállalását sem támogatom.Nekem senki ne mondjak meg Isten nevében, hogy kire kellene szavaznom.Felekezetre való tekintet nélkül elitéltem ezt.

2015. márc. 17. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Én sem szeretem, amikor Hegedűs Lóránt politizál, de hazánkban ő az egyetlen lelkész, aki a radikális nemzeti érzelmeit nem tagadja.
2015. márc. 17. 16:35
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

#1 vagyok. Jobbikosként is elítéltem, hogy lelkész, és közben politizál. Még akkor is, ha azon párt mellett áll ki, amelyikre én is voksolok.


Amúgy meg, a meleg-ellenesség nem föltétlenül igaz és érvényes minden felekezetre. Egyes skandináv protestáns egyházaknál a meleg-házasság is oké, sőt, vannak női lelkészek is.

2015. márc. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
A jobbik-ellenesség sem igaz az összes felekezetre, ezzel mit is akartál megindokolni? A hasonlat továbbra is áll.
2015. márc. 17. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
a MAZSIHISZ-t kihagytad
2015. márc. 17. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
77%

Az egyházak világi szervezetek. Maszatolnak ugyan Istennnel, teremtéssel meg egyebekkel, de attól a fő profiljuk még világi: a hatalomért és a pénzért hajtanak. Ehhez pedig hozzátartozik a politizálás is, mert az állam jó fejőstehén, rengeteg pénzt lehet belőle kisajtolni és jól helyezkedve magas pozíciókba juthatnak az egyház prominensei.

Másképp miért lenne, hogy egy szekularizált államban az egyházak a központi költségvetésből kapnak támogatást, illetve papok és lelkészek vállalnak politikai szerepet?

2015. márc. 17. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha a politizálást a szó nemesebb értelmében használjuk, akkor nekem semmi problémám nincs ezzel. A politizállás a közügyekkel való foglalkozást jelenti: ma már mindenki mindenbe beleugat, miért ne foglalkozhatnának közügyekkel az egyházak is? Hiszen ők is a társadalom részei.

Szerintem a kérdés itt az, hogy milyen mértékben van ez. Nem mindegy, hogy egy egyház (vagy itt inkább szektának mondanám) teljes mellszélességgel kiáll valamelyik párt mellett, vagy ha valamelyik egyház felszólal egy társadalmat érintő politikai intézkedés ellen/mellett. Ez utóbbi rendben van, sőt kell is. Én katolikus vagyok és azért örülök, hogy a katolikus egyházi személyeknek tiltva van, hogy bármilyen politikai pártba belépjen. Tudom, hogy van olyan pap, aki azt mondta, hogy márpedig erre és erre a pártra kell szavazni, na ezt elítélem, de azért ez nem ugyanaz, amit a hitgyüli csinál országos szinten.

2015. márc. 18. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Már az egyik kérdésnél már leírtam.

A hitgyüli sokal inkább párt mint egyház.

De ez nem csak a hitgyülire vonatkozik....

Hanem a Római katolikusokra is!

Szerinted miért van pápaság? És mi is a lényeg?

Szóval ennyit erről...

2015. márc. 18. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Mi is ezt mondjuk kéremszépen, de akkor mindig le vagyunk kommunistalibsizve és támadjuk a kereszténységet..

Ha rajtam múlna semmilyen egyház, vallási csoport egy fillért nem kaphatna az államkasszából, finanszírozzák maguknak a hívek.

2015. márc. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!