Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért változtatták meg 1946-ba...

Miért változtatták meg 1946-ban Mo. államformáját?

Figyelt kérdés
2015. febr. 27. 20:47
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Több alkalom is volt az európai és magyar történelemben, amikor a dinasztiák váltogatták egymást (pl. a brit dinasztia elég modern).


Arra is volt példa, hogy egy király halálakor a fiatal trónörököst nem koronázták meg, hanem egy régens vette át a helyét ideiglenesen.


Franciáknak is volt gyarmatbirodalmuk elég sokáig, és nem kellett császár annak kifejezésére. :-) Minden népnek más és más.


Végigolvasva utólag az egész ekörüli vitát akkoriban, az egész egy nevetséges bohózat volt.

2015. febr. 28. 11:06
 12/21 anonim ***** válasza:
46%
Angliában sincs "királyság", az alkotmányos monarchia csak formális, a királynő nem dönt semmiről.
2015. febr. 28. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Nagy-Britanniaban legalabb (ha csak egy disz is) de legalabb van kiraly(no)...Magyarorszagon viszont meg az sem volt, vagy ki lett volna a kiraly, Horthy Miklos? lol

Ha nincs kiraly, semmi ertelme a kiralysag allamformajat fenntartani, mert az nem fedi akkor a valosagot, ugy ahogy pl. az NDK nevben a nemet demokratikus koztarsasag volt, valojaban pedig egy diktatura....ugyanolyan ertelmetlen volt 1945 elott Magyarorszagot kiralysagnak nevezni, amikor kozben egy koztarsasag volt, kiraly meg sehol...

2015. febr. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

"Angliában sincs "királyság", az alkotmányos monarchia csak formális, a királynő nem dönt semmiről."


Tildy? Szaksits? Göncz? Mádl? Sólyom László? Schmitt Pál? :-) Áder? Nekik mennyivel volt/van több szerepük? :) Tudom-tudom olcsóbban lehet őket eltartani, mint egy dinasztiát, ennyi előnyük van.


Egy parlamentáris demokráciában nem csak az uralkodónak, de a köztársasági államfőnek is csak formális jogai vannak.


"Nagy-Britanniaban legalabb (ha csak egy disz is) de legalabb van kiraly(no)...Magyarorszagon viszont meg az sem volt, vagy ki lett volna a kiraly, Horthy Miklos?"


Magyarországnak történeti alkotmánya volt, azaz lehetett a történelemben precedenst találni ennek megoldására (maga a kormányzó poszt is erről szólt, hogy ideiglenesen ő tölti be ezt a király posztját).


Akkor még léteztek a nagy, magyar arisztokratikus családok, amelyek közül valakit meg lehetett volna erre a posztra hívni (ld. Mátyás esetét). Mo.-nak csak a pragmatica sanctio révén volt Habsburg-örökjoga, amit az országgyűlés antant nyomásra megsemmisített.


"Ha nincs kiraly, semmi ertelme a kiralysag allamformajat fenntartani, mert az nem fedi akkor a valosagot, ugy ahogy pl. az NDK nevben a nemet demokratikus koztarsasag volt, valojaban pedig egy diktatura....ugyanolyan ertelmetlen volt 1945 elott Magyarorszagot kiralysagnak nevezni, amikor kozben egy koztarsasag volt, kiraly meg sehol..."


A Horthy-korszak királysága nem volt köztársaság, ugyanis Horthy kormányzóságának nem volt előre meghatározott mandátuma (egy közt. elnöknek van), és különböző címeket, megszólításokat viselt (egy közt. elnök nem visel), a 1937-es törvényektől fogva már nem volt felelős a parlamentnek (bár a parlament választotta őt), személye sérthetetlen volt, kijelölhette az utódját.


Egy közt. elnöknek nincsenek ilyen jogai.

2015. febr. 28. 15:27
 15/21 anonim ***** válasza:

A történelmi (avagy íratlan) alkotmány nem attól lesz történelmi, hogy a múltban megtörtént dolgokat precedensértékűnek vesz, egyszerűen csak nincsen összefoglalva egy írott alkotmányban minden.


A köztársaság eléggé tág fogalom lehet, hiszen Kína is köztársaság, meg állítólag Észak-Korea is az.

2015. febr. 28. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
22%

Azért, mert a magyar király automatikusan Jeruzsálem Királya is, ráadásul vétójoga van a pápaválasztáson.


Ezek, meg a magyar király többi címe érdekes politikai feszültségek forrása lehet.


Persze az "államforma" csak egy adminisztációs cimke.


De ha valakit a nép elfogad, és az esztergomi érsek Fehérváron egy jelentős egyházi ünnepen megkoronáz, akkor az legitim magyar király.


Itt vannak kevéssé szellőztetett dolgok.


Ugyan miért hozták az USA-ból a Szent Koronát az USA elnöki gépével kormányfőnek kijáró tisztelettel?

Az amerikaiak tudhatnak valamit.

2015. febr. 28. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Igen, az teves volt, h "koztarsasag", igazabol azt akartam kifejezni, h egy a kiralysagtol eltero allamforma volt gyakorlatilag, valojaban szinten egy diktatura volt, amit az altalad emlitett adatok is alatamasztanak, en azt gomdolom, h a "kiralysag" latszatanak a fenntartasa pont a diktatorikus rendszerrol akarta elterelni a figyelmet, de a lenyeg, h hiaba neveztek annak, es voltak meg a kulonbozo megszolitasok, kiraly nelkul egyszeruen nincs kiralysag...egy ilyen rendszer kirallyal az elen abszolut monarchia, kiraly hijan pedig egy egyszeru diktatura, ennyi erovel nevezhettek volna kalifatusnak, vagy fejedelemsegnek is, mert annak ugyanolyan keves koze volt az egeszhez, mint a kiralysagnak. Romania, ahogyan az egyik valaszado emlitette, mas eset, mert ott a rendszer elen mindvegig kiraly allt, annak ellenere, h gyakorlatilag hasonlo diktatorikus rendszer mukodott ott is, de volt egy szemely, aki elehet tett a kiralysag formalis kovetelmenyenek.

Konkretan valaszolva a kerdesre pedig evidens volt, h megvaltozik Mo. allamformaja, mivel egy kommunista allam jott letre, azzal pedig osszeegyeztethetetlen a kiralysagnak akarmilyen eleme is.

2015. febr. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Egyebkent meg, mivel Mo. a haboru vesztesei kozott volt, nyilvanvalo, h "az antant nyomasara" hatrozott az orszaggyules, gyakorlatilag az antant diktalt, Mo. nem volt abban a helyzetben, h jelentos onallo donteseket hozzon, viszont mindezektol fuggetlenul, egy kicsit morbid lett volna, ha Mo.-on az egykor megbukott Habsburg birodalom arisztokraciaja kozul emeltek volna tronra valakit, foleg annak figyelemne vetelevel, h kiegyezes ide vagy oda, a Habsburg fele birodalomban Mo.-nak mindig is alarendelt, elnyomott szerepe volt.
2015. febr. 28. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Na, azért tisztázzuk:


1. A "jeruzsálemi király" cím nem csak a magyar koronának, hanem más európai dinasztiának is a címe (pl. mostani spanyol királynak is).


2. Nem, a ius exclusivae nem volt a magyar királynak a privilégiuma; koronabíborosai, amelyeken keresztül ezt gyakorolni lehetett, Spanyolországnak, Franciaországnak, NRB-nek (később Ausztriának) volt. Ferenc József osztrák császárként gyakorolta, nem magyar királyként.


3. Személyesen a választásos monarchiát viccnek tartom, de legalább minden Habsburg király esküjében benne van annak a joga:


"4. Abban az esetben, melyet Isten kegyelme messze távoztasson, - ha az ausztriai főhercegek mindkét nemének magvaszakadása, elsőben is: a dicső emlékezetű Ősatyánk VI., illetőleg III. Károly; utána dicsőült I. József; végre: dicsőült I. Lipót Császárok és magyar Királyok ágyékaiből leszármazó örökösök kihaltával bekövetkeznék, - a királyválasztás és koronázás előjoga az 1723. évi 1. és 2. törvénycikk rendelete szerint is visszaszáll Magyarország s Horvát-, Szlavon- és Dalmátországokra, s ezen országoknál régi szokásaik szerint az sértetlenül megmarad hajdani érvényében és állapotában.

"

2015. febr. 28. 18:02
 20/21 anonim ***** válasza:
46%
Azt vágod, hogy a 2012 előtti alkotmányos törvények semmisek? Hiába volt ehhez joga 1723-ban akárkinek, ma már nincs.
2015. febr. 28. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!