Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért áll ilyen szarul a...

Miért áll ilyen szarul a gazdaságunk? Ti miben látjátok Magyarország legnagyobb problémáját? Miért nem tudunk felzárkózni a nyugathoz?

Figyelt kérdés

Mi lehet ennek az oka ? Oktatás ? Rossz politikusok ? Kisebbségi gondok ? A magyar mentalitás ? A második világháború utáni idők,melyek visszafogták a fejlődést ?


Most így hirtelen ezek jutottak eszembe.



2015. febr. 15. 19:16
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
A felsoroltak közül részben mindegyik.
2015. febr. 15. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Én nem értek ezzel a "csak a mentalitás kérdése " hozzáállással.

Szerintem infrastruktúra(közlekedés, oktatási, egészségügyi) fejlesztése, adórendszer átalakítása:többkulcsos Szja, gazdasági társaságok is birtokolhassanak földet, nullás költségvetés kellene a javuláshoz.

2015. febr. 15. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem gondolom, hogy a kisebbséggel kapcsolatos problémák komolyan hátráltatnák a nemzetgazdaságot. A problémát inkább az jelenti, hogy egyrészt az állam semmit nem tesz annak érdekében, hogy piaci alapú munkahelyek létesüljenek, másrészt pedig nagyon korrupt a működése.

Az a játék már évek óta, hogy milliárdokkal támogatják a külföldi működőtőkét azért, hogy itthon alacsony hozzáadott értékű termelést valósítsanak meg. Az így keletkezett munkahelyek rendkívül drágák, akár több millió forintba is kerülhet az államnak egyetlen munkahely. Mivel a hozzáadott érték, mint már említettem elég alacsony, ezért a bérek is alacsonyak. Az alacsony bér pedig alacsony keresletet jelent, így azok a cégek, amelyek belföldi piacra termelnek, jellemzően a kis és közepes vállalatok, így elsorvadnak, vagy csak trükközéssel és adócsalással tudnak túlélni.

A másik probléma az állami és EU-s pénzek elosztása körül van. Beszéljünk előbb az EU-s pénzekről. Az jól látszik, hogy a mostani, de az előző kormányok alatt is egy bizonyos kedvezményezett kör kapta meg a kohéziós forrásokból származó operatív programokon keresztül a pénzeket. Ez most teljesedett ki egy pár éve. Ez azt jelenti, hogy az így keletkezett szűkebb körben realizált, nagyobb bevételek és nyereségek magánvagyonokká konvertálódnak át ahelyett, hogy több munkabér lenne belőlük. Ezek a nyereségek általában vagy a pártfinanszírozásban, vagy külföldi offshore számlákon landolnak. Amíg nem vesztek össze Orbánék Simicskával, addig csak a Közgép több, mint kétszáz milliárd állami megrendelést és EU-s pályázatot nyert el. A másik probléma az EU-s pályázatokkal pedig az, hogy nem jó szisztéma szerint és nem megfelelő célokért osztják szét őket.

Ha megnézed a kiírt pályázatokat, a legtöbb forrást a gép/berendezés vásárlásokra adják. Ez hiba, mivel azok a cégek, amelyek egyáltalán el tudnak nyerni egy ilyen pályázatot, több éve működő és magukat a piacról finanszírozni tudó vállalatok. Az utóbbi is probléma, az előbbi pedig azért gond, mert ha egy cég a piacról tudja finanszírozni magát, az infrastruktúrát is tud fejleszteni, így fölösleges az ilyen irányú beruházásaikat fedezni. Ugyanakkor a kutatásokra, innovációra nem adnak pénzt, az energiahatékonysági beruházásokat és úgy általában a zöld ipart pedig büntetik, pedig minden fejlettebb állam támogatja azt.

Az állam pedig egészen egyszerűen nem költ egészségügyre, oktatásra, az oktatáson belül átképzésekre, amelyek biztosíthatnák a munkanélküliek elhelyezkedését, inkább költenek 64 milliárdot stadionra egy pár tíz milliárdot a Miniszterelnökség várba költözésére, kommunikációra még egy pár milliárdot és még lehetne sorolni. Magyarországról ilyen téren több ezer oldalnyi tanulmányt lehetne összerittyenteni, de nagy vonalakban ez a probléma.

2015. febr. 15. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Igen, a felsoroltak - eltérő mértékben - mind szerepet játszanak. De ezek következmények, az alapok kicsit összetettebb és régebbi is.

Ha egy gazdaság rossz, az azért van, mert az emberek (mindannyian) kevesebbet termelnek, mint amennyit költenek. Persze nem egyformán.

Lehet azért kevesebbet termelni, mert nem értenek hozzá (oktatás), mert rosszul van szervezve (politika), mert olyant termelnek, amiből túl sok van (oktatás és politika), mert rossz a technológia, nincs megfelelő eszköz (korábbi oktatás, korábbi politika, történelmi események). Lehet a termelés azért is kevés, mert az egyik elrontja, amit a másik létrehoz (szemetelés, rongálások, trehányság, ellenségeskedés - ide tartozik az etnikai probléma is), de az aránylag jelentéktelen. Lehet azért is rosszul termelni, mert az emberek elkeseredettek (a kevés fizetés miatt, a kivételezések, a szervezetlenség, a félelem miatt, és legfőképp, mert azt látják, a munkának nincs értéke). Minőség létrehozásához két fontos feltétel kell: nagy tömegekben érteniük kell hozzá az embereknek, azaz önálló döntéseket kell tudniuk hozni; akarják a létrehozást, azaz legyen motivációjuk. A motiváció az, ha a munkádat elismerik, ha tisztelik, ha megfizetik, ha nem vernek át, ha megteremtik a munkavégzés feltételeit, és még sok minden.

A sok költés is ezerféle. Rossz az ellátás, akkor is megveszünk valamit, ha nem kell (hibás tartalékképzés). Megszoktunk egy költséges életmódot (tanulás, nevelés). Nem tudjuk helyesen megszervezni az életünket (tanulás, politika). Lopunk, csalunk (politika). Látjuk a kivételezettséget, korrupciót, igazságtalanságot, óhatatlanul szeretnénk mi is részesedni - és máris benne vagyunk a közös rongálásban.


Ma nálunk a sok politikusi hazugság, átverés, csalás, korrupció, igazságtalanság az emberek egy részét apátiába döntötte (és ezért nem termel, vagy rosszul), mások beálltak a sorba, megint mások képtelenek lépést tartani, egyszóval mindenki a saját életvitele szinten tartásával van elfoglalva és nem is érdekli a termelés. Sem az, hogy megfelelő irányítókat (politikusokat) engedjen csak a kormányrúdhoz. Ha kell, ököllel bírja jobb belátásra a tévelygő politikusokat. De csak, ha már nincs más út. Még van!

2015. febr. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

#4

Mi a felsoroltjaid közül az, ami itthon megvan, de nyugaton nincs?

2015. febr. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
65%

"Miért áll ilyen szarul a gazdaságunk?"


Mert totálisan befuccsolt már az első negyedévben az unortodox gazdaságpolitika és négy éven keresztül nemtudott viktor mást kitalálni.

2015. febr. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

#6

Unorotodox?

Max kommunikáció szintén a valóságban ez az új német modell.

2015. febr. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Mindegy hogy minek nevezzük Magyarországon totál becsődölt, demég négyévig eröltette nemzetünk esze.
2015. febr. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
92%
Ezalatt a négy év alatt csinált négymillió éhezőt meg párezer kényszermunkást valamint 20-30 dúsgazdag oligarhát. Mitmondjak? nem valami nagy észre vallanak ezek a dolgok.
2015. febr. 15. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Engem még mindig az a szektor érdekelne, ami húzóágazat tudna lenni - belátható időn belül, figyelembe véve a financiális lehetőségeket / korlátokat - és nem csupán egy politikai lózung a 60+ év és/vagy 60- IQ szavazótábor számára.

Nagyon szép és jó az élhető M.o. gondolata... de nagyon-nagyon eérhetetlennek tűnik.

2015. febr. 15. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!