Mi a baj Magyarországon a liberálisokkal?
Főként fideszes agyhalottakól hallom (tisztelet a kivételnek) nem fideszes fórumokon, hogy ballibsik tünés, de miért is?
- A Fidesz eredetileg nem liberálisnak vallotta magát? (még az 1. Orbán kormány után is)
- A konzervatívok (oldaltól függetlenül) tényleg úgy gondolják, hogy a már sok éve alkalmazott, de tapasztaltan be nem vállt elképzeléseik majd egyszer tényleg eredményesek lesznek?
- A tőlünk nyugatabbra levő országok nagyobbik részében nem éppen a liberális csoportok ötletei adtak megoldást nagyon sok problémára?
- Mirefel gondolja a magyarok többsége, hogy jogában állhat másokat korlátozni, csak azért, mert nem ért egyet másokkal, vagy nem érti mások nézőpontját?
"A leírásban azokra a fideszesekre céloztam, amelyeknek kétbites agya van. Remélem te nem ezek közé tartozol... "
Nem. Ha már skatulyázni akarsz akkor inkább vagyok liberális. Pont azért gondolom, hogy kérdésed nem korrekt.
Mert a kérdésed az, hogy mi a baj a liberálisokkal (pedig szerinted nincs), nem az, hogy miért gondolják egyesek, hogy baj van velük alapjáraton. Ezért provokáció (mert nem a valódi kérdést teszed fel, hanem felteszel egy álkérdést hogy aztán cáfolhasd a saját logikád szerint - magyarul csak vitatkozni akarsz, az érvek nem is igazából érdekelnek egy nem valódi kérdésre).
- Egyébként de igen, a fidesz eredetileg liberális volt (megnyilvánulásuk alapján komolyabban gondolták azt, mint most a konzervativizmust, de a hatalom és gazdagság iránti vágyuk fontosabb volt, mint a liberalizmusuk).
- A konzervatívok jó eséllyel úgy gondolják, hogy igen is eredményre vezetnek az elképzeléseik (nem gondolják úgy, hogy ezek sok éve, tapasztaltan be nem vált nézetek - ezt te látod így).
- De igen, lehet, hogy tőlünk nyugatabbra sok dologra a liberálisok kínáltak megoldást. Ennek ellenére az még lehet tévút.
- Azért, mert meg kell állapodni egy alapban, hogy mi a fontos.
Ha az egyén, akkor senkinek nincs joga a másikat korlátozni. Ez viszont nem lehetséges. Ha én úgy szeretnék létezni, hogy más (vagy másvalakinek a tulajdonsága) ne létezzen, az a másik érdekeit sérti. Valamelyikünk nem kaphatja meg amit akar. (mert ha nem létezik, vagy a tulajdonsága tiltva lehet, akkor ő nem kapja meg, ha nincs tiltás akkor én).
Ha a társadalom, akkor viszont szükség van normákra. Nem engedhetjük a liberalizmus jegyében másoknak, hogy ránk pl veszélyt jelentsen. Ezért zárjuk be a bűnelkövetőket börtönbe. Abban viszont nincs egyetértés, hogy mi a veszélyes. A nagy többség úgy gondolja, hogy tömeggyilkosok ne mászkálhassanak szabadon. Egyesek szerint veszélyes, ha a melegek házasodhatnak, míg mások szerint nem. A társadalom nagy többségének a véleménye mérvadó, és ha a nagy többség korlátozni akar valakit, akkor szerintem jogában áll megtenni.
"Mert a kérdésed az, hogy mi a baj a liberálisokkal (pedig szerinted nincs), nem az, hogy miért gondolják egyesek, hogy baj van velük alapjáraton."
Tény, hogy fogalmazhattam volna precízebben is, de szerintem ezt a kérdés rajtad kívül mindenki más értette. De ha tetszik, köss bele nyugodtan, hisz valahol pont ez lenne a kérdés (és liberalizmus) lényege.
"Valamelyikünk nem kaphatja meg amit akar. (mert ha nem létezik, vagy a tulajdonsága tiltva lehet, akkor ő nem kapja meg, ha nincs tiltás akkor én)."
Már megbocsáss, de szerintem te kevered a liberalizmust az anarchiával. A liberalizmus sokkal közelebb van az "élni és élni hagyni" elvhez, mint bármelyik alternatíva.
A hatalom sohasem liberális. Tökmindegy milyen területről vonul ki az állam, még a direkt demokráciában is vannak vesztesei: akik nem tartoznak a többséghez.
Tökéletes liberalizmus állam nélkül lehetséges, állammal fából vaskarika.
Igazából a libertarianizmus állna a liberalizmushoz közelebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!