A magyar közgondolkodásból mikor fog végre kiszorulni a munka abszolutizálása és mikor lesz a hasznon a hangsúly?
Egyfolytában csak azt hallom, hogy munka-munka, a munka így, a munka úgy, ez munka, az munka, munkahelyek kellenek ide is, oda is, "dógozni kő", miközben nem ez a lényeg.
Még a jelenlegi kormány is így áll hozzá, pedig ez egy baromság. Ez egész egyszerűen szocialista szemléletmód, amitől már vagy 25 éve meg kellett volna szabadulnunk, de az lett volna a legjobb, ha soha be nem teszi ide a lábát.
A munka abszolútuma helyett a hasznot kéne a középpontba helyezni, ugyanis az emberek a haszonért, a pénzért dolgoznak és nem magáért a munkáért, mert az milyen hejj de jó. El is magyarázom egy példával a lényeget.
A szocialista társadalomban folyamatosan a munka fontosságával traktálnak, egyfolytában erről beszélnek, miközben szinte senki nem akar igazán dolgozni, mert tök felesleges.
Van két közmunkásunk, Jóska és Jani. Miközben Jóska minden nap 2 órát kapirgálgat a virágágyásban, aztán leül a padra a többiekkel cseverészni és iszogatni, addig Jani keményen és lelkiismeretesen végigdolgozza a 8 órát és szinte meg sem áll ez idő alatt. Hónap végén mi történik? Mindketten megkapják az 50 ezer forintjukat, miközben az egyik alig csinált valamit, a másik meg hajtott. Jani csak néz, hogy vattafakk?
Fogja magát és elmegy panaszkodni az önkormányzathoz, hogy mégis hogy van ez, ahol megmondják neki, hogy örüljön neki, hogy egyáltalán dolgozhat, mert a munka így fontos, a munka úgy fontos, előre ettársak, dógozni-dógozni, Zorbán Úr mindenkinek munkahelyet biztosít, mert Ő mindenkit szeret!
Jani erre annyit mond, hogy mindenki kapja be a gyíkját, ő bizony nem fog gürcölni, ha a semmittevésért is megkapja ugyanazt a pénzt és a következő hónapban már ő is csak kapirgálgat és nem hajt, hogy rendes munkát végezzen. Eredmény? Egy rakás ember, akik egész nap alkoholizálnak és vigyorognak az árokparton, mert semmi nem ösztönzi őket a munkára.
A másik szemlélet a haszonelvűség. Jóska cseszik dolgozni, miközben Jani hajt, ezért Jóska nem kap 50 ezer forintot, hanem szépen kirúgják őt a francba, Janinak pedig, mivel példásan dolgozik, megemelik a fizetését 80 ezerre, hogy ezzel is jobb munkára, valamint a teljesítménye szinten tartására ösztönözzék őt. Ez a kapitalizmus lényege, aki keményebben dolgozik, az többet kap, aki nem dolgozik, attól megválnak. Ettől van fejlődés, mert tepernek az emberek.
Szóval senki nem fog azért keményen dolgozni, mert "nemzeti harczostárak, a munka nemesít és a munka dicsőség Nemzetünknek és társadalmunknak!", de ennek ellenére még mindig azt hallom rengeteg embertől, hogy "dógozni-dógozni-dógozni!!! ne törőggyé semmivel, csak dógozzá!"
Ez a nyomorult életszemlélet még a magyar fizetéseken és az egész magyar társadalmi és gazdasági berendezkedésen is látszik. A kormányok mind azt hiszik, hogy majd mindenki jókedvében, a munka puszta dicsőségéért fog nekik robotolni, lehet emelni az adókat a csillagos égig, majd a vállalkozók sem a haszonért fognak hajtani, hanem csak mert "dógozni jó!".
"Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl!"
Ha jól emlékszem nem Orbán, hanem Kölcsey Ferenc írta.
"A másik szemlélet a haszonelvűség. Jóska cseszik dolgozni, miközben Jani hajt, ezért Jóska nem kap 50 ezer forintot, hanem szépen kirúgják őt a francba, Janinak pedig, mivel példásan dolgozik, megemelik a fizetését 80 ezerre, hogy ezzel is jobb munkára, valamint a teljesítménye szinten tartására ösztönözzék őt. Ez a kapitalizmus lényege, aki keményebben dolgozik, az többet kap, aki nem dolgozik, attól megválnak. Ettől van fejlődés, mert tepernek az emberek."
És miért dolgozna Jani kétszer annyit másfélszer annyi pénzért? Miért égjen ki egy ember és miért menjen tönkre egy másik, hogy a cég 20K-t megspóroljon? Tudod te mibe kerül egy új Jánost beállítani a régi helyére, illetve Jóskát szinten tartani, amíg tartalékban van? És ezeket a terheket a példádban a közösség viseli.
Tudod, amit itt leírtál, az nem kapitalizmus, nem hatékonyságnövelés, hanem egyszerű rablás.
Az igazi haszonelvűség az az, ahol az egész hóbelevanc rendszerszinten is haszonelvű.
Tehát ha cégünk leépít, akkor azt úgy teheti, hogy az addig 100 ezret kereső két dolgozója közül az egyiket mondjuk elbocsájtja, a másiknak meg ad 140K-t, akkor a cég össz-adója megemelkedik 50K-val, ami az állástalanná vált Jóska segélye. Így a cég is jól járt, Jani is jól járt, Jóska sem hal éhen, és az államot és az adófizetőket sem érte kár. Ez hatékonyságnövelés. Amit te írtál, az is az, de az csak a cég hatékonyságának növelése a közösség kárára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!