Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Megoldás lenne Magyarország...

Megoldás lenne Magyarország gazdasági problémáira ha fokozatosan átállnánk egy objektivista-jellegű rendszerre?

Figyelt kérdés

Véleményem szerint eléggé valószínű, hogy a jelenlegi állammodell fenntarthatatlan hosszútávon. Az állami nyugdíjrendszer összeomlását, például, már 2030-ra beharangozták. Lehetséges, hogy a probléma az úgynevezett "big government" ideálban van? Számomra úgy tűnik, hogy sokan elvárják, hogy majd az állam megoldja a problémáinkat. Én mindig úgy érzem, hogy az állam csak fekete lyukként szívja a tisztességesen megszerzett pénzem, de ennek csak töredékét kapom vissza. Az ÁFA-csalás kisebb vállalkozások esetén pedig már a fennmaradás feltételévé vált sok helyen.

Javaslatom: építsünk ki egy tisztán kapitalista, objektivista-jellegű országot. Az állam szerepe korlátozódjon le a legfontosabb, magánúton el nem végezhető feladatokra, pl. diplomácia vagy igazságszolgáltatás. Az állami nyugdíj és egészségügy rendszert magánpénztár alapúvá kell konvertálni, fokozatosan. Az állami társadalombiztosításnak, segélyezésnek, esélyegyenlőségnek, stb. mennie kell. Tehát a szocialista elemeknek még írmagja sem maradhat. Az adók és egyéb állampolgári kiadások minimalizálódjanak csupán annyira, ami szükséges az éjjeli-őr állam fenntartásához. A törvények rugalmas keretként működjenek a szabad versenyes kapitalizmus számára. A tudomány és művészet váljon teljesen szabaddá.

Sokan feltételezik, hogy egy ilyen társadalom összeomlana. Nem értek egyet velük. Minden ember magánérdekből termelne, eladna és venne. E műveletek összessége előremozdítaná országunkat, egy nagy láncot alkotva. A parazita életmódot folytatók eltűnnének. A gazdaság pörögne. Abszolút szabadság, abszolút növekedés.



2014. nov. 24. 11:25
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Bevallom, hogy nem értelek titeket. Az az elképzelés, hogy a részvények meg a tőzsde semmilyen szerepet nem játszik a gazdaságban, csupán azon élősködik, az számomra elképesztően bizarr. A tőzsdék és részvények szolgáltatják a gazdaság működéséhez szükséges tőkét. Az új üzleteket is valahonnan finanszírozni kell. Tudom, hogy divat manapság az egész 2008-as őrületet a tőzsdére kenni, de a valódi ludas az USA szövetségi kormánya volt, aminek a szabad versenyt korlátozó intézkedései vezettek a válsághoz. Az úgynevezett "free market" mentes a bizonytalanságból, mert mindent racionális üzleti érdekek irányítanak, nem pedig a politikusok kénye-kedve.

A profitorientáltság pedig nem hátrány, hanem előny. A Nagy Lánc, amin keresztül fejlődhetünk, profitorientáltságon nyugszik. A mai szociális szolgáltatások is azért vannak a csőd szélén, mert nem profitorientáltak. És igen, nem érzek különösebben szimpátiát azok iránt, akik lustaságból vagy butaságból nem tudtak érvényesülni.

2014. nov. 24. 15:59
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Erről a modellről nekem Amerika jutott az eszembe, és a "vérkapitalizmus" szó..

Nézzük meg ott mi történik, az adók nagyon alacsonyak, a begyűjtött pénzből csak arra költenek szinte, amiket említettél.

Az oktatás oylan alacsony színvonalon van, hogy aki picit is jobban keres magán iskolába járatja a gyerekét.

Felsőoktatásba jutás elképzelhetetlen pénz nélkül, így aki jól él bekerülhet, aki "rossz helyre született" (Balog Zoltán idézet), az tehet arról, hogy nincs pénze, tehát neki ne járjon értelmes oktatás..

Az egészségügyi biztosítás ára az ellátás függvényében drágul, a legszegényebb emberek alig tudják kifizetni, hogy háziorvoshoz bejussanak. Ha genetikai betegséged van, potenciálisan megnőtt az esélyed, hogy drága beavatkozást kell elvégezni, az egekbe emelkedik az egészségügyi biztosításod ára, tehát ha "épp megszívtad" és megbetegedtél, csak úgy jössz ki belőle, ha gazdag vagy..

stb stb

és ez a rendszer hova jutott: van a felső 10%, aki extrémen magas vagyonnal rendelkezik. Van a közép réteg, aki jól él, csak nehogy beüssön valami betegség, mert vége az életének. És van a szegény réteg, amiről nagyon kevesen beszélnek, akik folyamatosan leszakadóban vannak, esélyük nincs értelmes életre.. -.-

Ez tetszik neked?

2014. nov. 24. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

"És igen, nem érzek különösebben szimpátiát azok iránt, akik lustaságból vagy butaságból nem tudtak érvényesülni."


Meg azok iránt sem érzel semmit, akik rosszabb körülmények közé születtek, és 100%-ig el lenne lehetetlenítve a szegénységből kitörés?


Miért van olyan érzésem, hogy nem egy 2000 fős faluban születtél, úgy hogy a szüleid minimálbérért dolgoznak, és 18 évesen közölték veled, hogy 2 lehetőséged van, otthon maradsz és beszállsz a költségekbe, vagy elköltözöl otthonról és valahogy megélsz magadtól, mert támogatni nem tudjuk a tovább tanulásod.. Igen és amikor egy ilyen ember elmegy egyetemre, ami mellett heti 40 órát dolgozik, és mellette még a testvéreinek is küldd haza pénzt, hogy a legkisebb tesó utolsó ebédje hétvégén ne a pénteki menzás kaja legyen.. -.- ez az ember nem érdemli meg, hogy megkapjon az államtól egy szaros 20 ezer ft-s havi támogatást, ami segíti abban, hogy kevesebbet kelljen dolgoznia és több ideje maradjon tanulni.. -.- és az ilyen ember nem érdemli meg, hogy ingyen járhasson egyetemre, ha jók az eredményei, ha megszakad és kitűnő eredményei lennének akkor is fizesse ki a félévi 300ezer ft-t, mert az úgy ferr..

2014. nov. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

12-es:

Az USA-ban pont az a probléma, hogy nem valósult meg teljesen az objektivizmus. Igen vannak elemek, mint pl. a fizetett egészségügy, de az állam erősen beleavatkozik az üzleti szférába. A szövetségi állam kémei, hivatalai pedig az egész országot lefedik. Az USA legfeljebb a F. D. Roosevelt előtti időkben volt olyan, amilyet szeretnék.

2014. nov. 24. 16:08
 15/21 A kérdező kommentje:

13-as:

Én nem látok semmilyen problémát azzal kapcsolatban, amit leírtál. Igaz elismerem, hogy nem szimpatizálok a gazdagnak születettekkel sem. Az én szüleim is (majdnem) minimálbérért dolgoztak, és szinte az utolsó fillért is feláldozták az oktatásomért. Aztán önerőből feltörtem.

Viszont az érzelmeskedést, hogy "jaj szegény nem tud pénzt hazaküldeni, adjunk neki segélyt" sem bírom. Nálunk az volt a szokás, hogy ha nem volt elég pénz, akkor kitaláltunk alternatív módokat a pénzszerzésre. De nem könyörögtünk meg sírtunk segélyért. Nekem is az e-könyv írás eredetileg amiatt jött elő, hogy legyen elég pénzem tankönyvekre.

2014. nov. 24. 16:16
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező önmagadnak mondasz ellent, a szüleid az utolsó forintot feláldozták, hogy tovább tanulhass, és még neked is alternatív dolgokon kellett gondolkoznod, egy oylan rendszerben, ahol mindenféle támogatásban részesültél, de azt mondod, hogy egyet értenél azzal, hogy emellett évi 800 ezret kellett volna önerőből kitermelned egyetem mellett a tandíjra, havi 40-45 ezret a kollégiumra, miután az egyetem ugye nem fizette volna utánad a rendszeredben az egészségügyi biztosítást, mert profit orientált, tehát további 30-40 ezret kellett volna fizetned az egészségügyi ellátásodra (ez körülbelül egy megnézi a torkod a háziorvos szintű ellátás lenne), majd emellett mindegy egyes megfázásod kisebb betegséged során fizetnéd a gyógyszereid teljes költségét (jelenleg 90% körül van a támogatás rajta, tehát 10x ennyibe kerülnek a gyógyszerek..) kérdésem mégis hogyan, ha már ebben a rendszerben is mindent be kellett vetni?
2014. nov. 24. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

16-os:

Valójában fizetős képzésen voltam (tehát szinte semmi ösztöndíj vagy egyéb juttatás), és nagyon kevés támogatást kaptunk az államtól. Nálunk csak fekete lyukként működött az állambácsi. Másrészt, ha az állami terhek, adók lehullanak, az embereknek sokkal több anyagai forrása lenne.

2014. nov. 24. 16:27
 18/21 anonim ***** válasza:

"Valójában fizetős képzésen voltam (tehát szinte semmi ösztöndíj vagy egyéb juttatás), és nagyon kevés támogatást kaptunk az államtól. "

Azt kevesen veszik tudomásul, hogy a költség térítés sem azt jelenti, hogy fizeted a képzésed eredeti árát, abban is van állami támogatás, csak nagyságrendekkel kevesebb, emellett a TB-et még mindig fizette az iskola, a kollégiumodat még mindig fizeti az iskola, és ezek szerint még egy kevés szociális támogatást is kaptál.. a költség térítésed körül belül dupla ennyi lett volna, ha teljesen te finanszírozod, az EÜ biztosításod kb havi 40 ezer ft, és a lakhatás teljesen önerőből Bp esetén közel 50 ezer ft.. emellett nem hogy kevés, hanem semennyi szociális támogatást nem kaptál volna, és a szüleid akik állítólag minimál bér közeli keresettel rendelkeznek, (mivel te is mondtad, hogy oylan nincs hogy 0 befizetett rész legyen rendőrség stb miatt) minimál bér fölött vannak picit, akkor közel havi 10-15 ezer ft-vel kerestek volna többet egy ilyen rendszerben fejenként.. -.-

2014. nov. 24. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

És egyébként 2 minimálbér közeli keresetű szülővel arról beszélni, hogy az állambácsi fekete lyukként nyelte be tőletek a pénzt, a legnagyobb hülyeség, százalékos arányban fizeted az adót, szóval minimál bér után alig adózol..

És a minimálbér utáni TB amit fizettek a szüleid kb 6.000 ft havonta -.- szóval a saját rendszeredből kindulva szüleid évtizedeken keresztül élősködnek és vesznek igénybe egy oylan egészségügyi rendszert, ami nekik nem jár, mert nagyon sokan 40-50 ezer ft-t is fizetnek tb-re és van aki még afelett is -.-

2014. nov. 24. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Azt mondtad, hoyg a szüleid minimálbér körül kerestek, de fekete lyukként húzott le titeket az állam, 2008 körül amikor gyerek voltál egy 90.000ft-s bruttó fizetés (ami azért jóval magasabb a minimál bérnél) után így adóztatok:


[link]


feltéve hogy egyedül voltál gyerek, ha 2-en vagytok

[link]


tehát ha egyedül nőttél fel, a szüleid fejenként közel 8.000ft-t fizettek ÖSSZESEN az államnak mindenre.. -.-

ha van testvéred, akkor a nettó jövedelmük magasabb volt, mint a bruttó, tehát nem hogy fizettetek az államnak, hanem még kaptatok is.. -.-


Abban a rendszerben amit felvázoltál, szerinted havi 8.000ft lenne a profit orientált egészségügyi rendszer? a magán iskolád? a nyugdíjad biztosításod? és a felsőoktatásra félretett pénzed??

2014. nov. 24. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!