Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnád, hogy töröljük el...

Támogatnád, hogy töröljük el a jelenlegi nyugdíjrendszert, és helyette tőkefelhalmozásszerűen működjön?

Figyelt kérdés

Az ember aktív éveiben befizet x összeget (a pénzügyi dilettánsoknak egy minimumot megszabva), az állam pedig befekteti 8-10% körüli kamatra. Kamatos kamatokkal a jelenlegi korhatárt elérve aki ma kezd befizetni kb a fizetése 5%-áért havi szinten kaphatna annyi nyugdíjat, mintha még mindig dolgozna, miközben csak az összegyűjtött vagyon által termelt éppen aktuális hozamot költi csak el, így nem kis örökséget hagyva maga után.

40 millió pl inflációt figyelembe véve (tehát viszonyított mintha most érne ennyit) majdnem 200 ezer ft-os nyugdíjat jelentene.

És a kamatos kamat miatt ehhez egyáltalán nem szükséges 40 millát összekalapozni.


2014. nov. 8. 12:20
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
94%
És a mostani nyugdíjasokkal és a 30 éven felüliekkel mi lenne,az Ő nyugdíjukat ki termelné meg???
2014. nov. 8. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
Bár nem állami kézben volt, de ezt hívták magánnyugdíjpénztári rendszernek, amit 2011-ben eltöröltek.
2014. nov. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Ha az állam okosan fekteti be, akkor az ország.

A magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája a totális tőkehiány. Van most az a válalkozásfejlesztési hitelprogram is tervezett infláció (3%) körüli kamattal. Egy ilyen tőkeinjekcióval bőven lenne pénz a fejlesztésekre.


Most az megy, hogy befizeted, ő meg elkölti. Ez egyszerűen nem rendszer.

2014. nov. 8. 12:38
 4/23 anonim ***** válasza:
100%
Ahol az állam fektet be, vagy kezeli a pénzt, jelen helyzetben egy fillért sem bíznék rájuk.
2014. nov. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

Az állam legyen szíves ne fektesse be az én pénzemet.

Hagyja nálam az egészet, majd én befektetem. Cserébe nem is várok el semmit az államtól.

2014. nov. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Tehát azt mondod,hogy pl.most valaki keres 200 bruttót az továbbra is fizetné a 10%-kot a nyugdíj alapba azaz havi 20 ezret mert a mai nyugdíjasok nyugdíját ki kell fizetni és még mellette fizetne 5%-kot azaz havi 10 ezret,és még a munkaadó fizetne 24% azaz 48ezret havonta.

8-10%-os körüli kamatot nagyon nehéz elérni,és számolj az inflációval is...valamint azzal hogy a befektetésen nem csak nyerni,hanem veszíteni is lehet.Lennének jobb és rosszabb évek is.

2014. nov. 8. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Nagy kár, hogy a jelenlegi rendszer azért szüntette meg, hogy ez a társadalmi újraelosztó történetet még lehessen egy ideig tolni 3 keréken.

Az állami rendszer nagy biztonságára támaszkodva kellene a magánrendszer úgy élsz amit megtakarítottál rendszerét beilleszteni.

2014. nov. 8. 12:46
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem működne.

Jelenleg is kell valamiből fizetni a nyugdíjat, azoknak akik még nem az öngondoskodás keretében dolgoztak, hanem az állami felosztó-kirovó rendszerbe fizettek be és várják cserébe az állami nyugdíjat. Ezt a rendszerből adódóan a most dolgozóknak kell előállítani, ők fizetik az idősek juttatásait. A második pillért is ezért szüntették meg, mert amit elkülönítettek a jövőre nézve, az hiányzott a mostani nyugdíjak kifizetésénél, megnőtt a költségvetési hiány és az explicit államadósság.


Tehát az átmenet csak úgy lehetséges, hogy a most dolgozóknak ki kellene fizetni a mostani idősek nyugdíját és mellette az öngondoskodás keretében félre kellene tenniük saját időskorukra is (erre van jelenleg pl. az önkéntes harmadik nyugdíjpillér vagy a tartós befektetési számlák) egyszerre.

Azonban a magyar dolgozók nagy részének nincs akkora jövedelme, hogy ezt teljesíteni tudja vagy ha van is, azt inkább elkölti másra, nem gondolnak a nyugdíj-előtakarékosságra, az állami felosztó-kirovó nyugdíjrendszerben bíznak, csak erre hagyatkoznak.

További probléma a gondolatmeneteddel, hogy a 8-10% reálkamat túlzott elvárás egy nyugdíjmegtakarítástól. Ilyen átlagos éves hozam csak nagyon kockázatos befektetéssel érhető el, így viszont könnyen előfordulhat, hogy egyszer csak elveszíted a megtakarításaid nagy részét. Az alacsony kockázatú megtakarítás (pl. magyar állampapír) reálhozama évi 2-3%, míg a kockázatmentesnek tekinthető befektetés (pl. amerikai, német állampapír) esetében ez kb. -1-+1%.

2014. nov. 8. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
De az egy rendszer,mert a szolidaritáson alapszik,a mindenkori dolgozók termelik meg a a ny0000ugdíjasok ellátását.Természetesen aki most fizet az majd ha megöregszik Ő is számíthat az akkor dolgozók pénzére.
2014. nov. 8. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

Egy 8-10%-os hozamú befektetés rettenetesen kockázatos. Az állam elveszítené az egészet secperc alatt. De nem csak az állam, hanem bárki, aki minden pénzét ilyenekbe akarja fektetni, mert olyan jól hangzik az a magas kamat. Szerinted miért fektetnek be emberek alacsony hozamú dolgokba? Azért, mert azoknak alacsony a kockázata.

Normális esetben azt szokás csinálni, hogy a pénz kis részét magas kamatért viszonylag kockázatosan fektetik be, a többségét pedig kockázatmentes, de alacsony kamatú kötvényekbe. Így lehet a legmagasabb stabil hozamot elérni.

És egyébként pontosan ez működött eddig is, csak magánnyugdíjpénztárakkal, nem állami kezeléssel. És ez működik a fejlettebb országokban is.


"Ha az állam okosan fekteti be"


Na itt a baromi nagy probléma. Az állam a legrosszabb gazda mind közül. Ezért bíztuk a pénzünket inkább bankokra. Aztán az állam elvette, és elverte a nagy semmire. Úgyhogy most nincs semmi. Jeee.....

2014. nov. 8. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!