Az MDF utódja (Jólét és Szabadság Demokrata közösség) miért nem tudott több szavazatot kapni a választásokon?
Talán azért, mert most hallok felőlük először? Láttam a nevüket a szavazólapon, de nem tudtam őket hova tenni, így nem szavaztam rájuk.
Közben én tájékozottabbnak tartom magam az átlag állampolgárnál...
Nekem volt "szerencsém" közelebbi kapcsolatba lépni a párttal és vezetőségével. Neveket nem említenék.
Hát komolyan mondom, annyi töketlenkedést én még az életben nem láttam, mint ami ott volt. Minden lehetőség adott volt, hogy egy LMP-szerű jobboldali párt lehessen, de komolytalan volt az egész. Nem tudom, mik voltak az eredeti szándékaik, de hogy nagyon nem tudták őket megvalósítani, az biztos.
Eleve rétegpártnak indult, ez is volt az elképzelés. Az értelmiségi fiatalokat célozta meg. Nem akart tömegpárt lenni. Bár ezzel szerintem nincs is probléma. Kíváncsi lennék, hány fiatal lehet idén, akik nem mentek el szavazni. Az alapkoncepció nem volt rossz, a megvalósítás szánalmas lett.
Először is semmit nem tettek azért, hogy ismertek legyenek. Én is akkor hallottam először róluk, amikor bekerültem, és utoljára akkor, amikor kiléptem. Nagyjából annyi volt az egész, hogy megpróbálták meglovagolni a Bokros Lajos elleni ellenszenvet. De ez édeskevés. Bokros egy bukott politikus, valljuk be, nem túl népszerű ő sem, senkit sem érdekelt. Jó, most volt pár hét szereplése az önkormányzati választásokon, de előtte semmi, és azóta sem semmi, ez csak egy rövidke időszak volt, amikor picit ráfigyelt a média, és ennyi. Egy olyan párt, aminek a legfontosabb ellenfele Bokros Lajos, már eleve nem lehet sikeres.
Az ismeretség kérdését az is rontotta, hogy nem voltak képesek időben elkezdeni kampányolni. Eredeti tervek szerint (ez már belső információ) 2013 őszén már kampányoltak volna, de igazából valódi kampány csak a választás hajrájában kezdődött. Pár hét édeskevés arra, hogy megismertessünk az emberekkel egy új pártot, annak elképzelését, annak programját. Főleg akkor, ha van még több tucat másik kis ismeretlen párt. Várható volt, hogy a "nagyok" behúzzák a választást, de a JESZ a bejutás küszöbén nem volt. Összesen 4 politikai formációnak sikerült bejutni, az egyik természetesen a kormánypártok voltak, a másik a baloldali összefogás, harmadik a Jobbik, és negyedik az LMP (az lényegtelen hogy a tömörülések hány pártot vittek be). De az LMP is határon táncolt. Kérdéses, hogy mennyi esély lett volna, de 1% alatti eredményt már nem lehet a választási rendszerre fogni. Ezt a pártot kb annyian ismerték, mint a Szociáldemokratákat pl. Kb. olyan jelentőségűnek is tartották.
És itt valamit még megemlítenék. A választásokkor már JESZ-MDF néven szerepelt. Ezt senki sem értette, könnyen hihették, hogy ez valami pártszövetség, ami elriasztotta a szavazókat. Illetve ott volt az MDF már lejáratódott neve. Megújulásról volt szó, erre visszahozták az MDF-et...
És itt jön képbe valami. A belső viszályok. A pártban a különböző tisztségek még 2013 őszén sem voltak tisztázottak, mentek a harcok a pozíciókért (ki lesz országos szervezet alelnöke stb). Ki melyik választókerület elnöke legyen. Semmi sem a kampányolásról és a munkáról szólt, a tagok egymást gáncsolták, csak hogy megszerezzenek pozíciókat, amik jó eséllyel nem is értek semmit. Sajnos az MDF korából ott maradt pár figura nagyon kavarta a kakit, nem bírták felfogni, hogy a hatékonyság érdekében együtt kéne dolgozni. Pedig világos volt, hogyha nem ér el a párt eredményeket, akkor azzal, hogy valaki esetleg választókerületi elnök, kitörölheti a... De őket ez nem különösebben izgatta, így minden erőt a belső harcokra koncentráltak, a kampányra már nem jutott se pénz, se erő, se ember. Meg is látszott az eredményen.
A felső vezetés egyébként totálisan telibekakilt mindent (már bocsánat a kifejezésért). Hiába kérdezgettük őket, hogy mi van a beígért plakátokkal, semmi. A pártban a kommunikáció kb nulla volt, a Makay (pártelnök) és köre kitalálta, mit kell csinálni, és azt volt csinálva. Még a legkevésbé sem tartották be ígéreteiket, akkor sem, ha ez a párt érdekeit szolgálták volna, vagy elengedhetetlenek lettek volna (lásd: plakátok kérdése). A Jagarics (pártigazgató) is mindent megpróbált kitolni a választókerületi elnökökre. Azt hitte, ha majd választókerületenként 100 embert beszerveznek, az elég lesz. Nem lett volna úgy egy gyenge szervezet, de ez a cél egyszerűen irreális volt. A valóságban 4-5 ember szavazata elég volt ahhoz, hogy egy választókerületben valaki elnök lehessen, és sok választókerületnek nem is volt ennél több tagja. Ennyit arról, milyen "komoly" szervezettséggel bírt a párt.
Nem igazán tudták a belső ügyeiket intézni, lentről felfelé pedig egyáltalán nem volt érdekérvényesítés. Még akkor is nehezen adtak a szavadra, ha tagja voltál az országos választmánynak, vagy még ennél is belsőbb pártköröknek.
Ennek nagy szerepe volt abban, hogy az innovatív ötletek nem tudtak teret nyerni. Amikor én oda kerültem, már volt egy kidolgozott programjuk (mármint választási program), de hogy arról valaha is vitáztunk volna, vagy legalábbis módosították volna a javaslatunkra, nos hát ilyen nem volt. Hiába tartoztam a párt belsőbb köreihez, a legtöbb ülés iszogatásból, csemegézgetésből és könnyed beszélgetésekből, valamint a szervezeti kérdések megvitatásából (ki melyik választókerülettel hogy áll) állt. Komoly, érdemi munka nem történt. Ilyen hozzáállással nem lehet pártot igazgatni és irányítani.
A választási program szintén kiforratlan volt egyébként, hiába tettem javaslatokat a módosítására, ezek mindig süket fülekre találtak. Nagyon amatőr, és felületesen kidolgozott volt, hiányzott mögüle a szakértelem. Iskolai végzettségem révén értek a társadalmi kérdésekhez, de a szakmaiság ennél a pártnál nem számított. Ők elhatározták magukat egy zöld irányban (ami nem lett volna gond) és pragmatikusan ragaszkodtak elképzeléseikhez. Nem vették észre, hogy mennyire irreális pl. a 40%-os béremelés ígérete, mint ahogy azt is hiába magyaráztam nekik, miért volna szükséges az adócsökkentés.
A zöld vonalra egyébként nagyon felfeküdtek, és a Fideszre próbáltak rálicitálni, amikor kihirdették, hogy No Rezsi. Úgy gondolták, nekik nem elég a rezsicsökkentés, ők el akarják törölni a rezsit. De hogy ez mennyire irreális elképzelés, és hogy ezt hogy is kéne megvalósítani, arról nem igazán volt fogalmuk.
A párton belül (nem tudom ez kívül mennyire érződött) folyamatos gondot jelentett a párt pozícionálása a kormánypárthoz. Támogatták a Fideszt, de pár ponton ellenezték. Viszont a Jobbikot és a baloldalt élből elutasították. Érdekes, hogy azóta pár egykori JESZ-es már a Fidesz, ill. KDNP pártoknál keresi szerencséjét. Szóval ennyit a nagy kormányellenességről. Csakhogy egy ellenzéki párt legnagyobb baja pont az, ha nem tudja elmondani, mi a baj a kormánnyal, és nem tud helyette alternatívát mondani. A JESZ ugyanúgy magára vállalta a paksi bővítés ellenzését, mint a baloldal, de ezen nem tudott túllépni, és itt le is ragadt. De más fiatalokat érintő kérdésekre már nem tudott egyértelmű választ adni. Például a röghöz kötés kérdésével még dicsekedtek is, hogy az eredetileg az ő ötletük volt (ez egy zártkörű összejövetelen hangzott el, nem tudom ebből mennyi az igazság). Végeredményében úgy tűnt, hogy több mindenben értenek egyet a kormánnyal, mint amiben nem. De akkor felmerül a kérdés, hogy miért kell JESZ? Miért ne szavazzanak az emberek a Fideszre, mikor az már amúgy is erősebb? Nos, erre a kérdésre a párton belül is csak azt a választ tudtuk kapni, hogy azért, hogy legyen a Fidesznek egy komoly koalíciós partnere. Ebből a párton belül nem csináltak titkot, hogy koalícióra lépnének a Fidesszel. Kifelé ezt persze nem hangoztatták. Végeredményben inkább tűnt ez a párt a Fidesz kistestvérének, csak kicsit zöldebb, liberálisabb kivitelben. Amúgy a párt magát elég érdekesen határozta meg: zöldkonzervatív, nemzeti liberális, és talán keresztényszocialista. Már nem emlékszem pontosan, de valami hihetetlenül nagy katyvasz. Körülbelül az elmúlt 200 év összes ideológiáját egyszerre akarta keverni. Egy valamiben maradt következetes, hogy magát jobboldaliként határozta meg, de kifelé még ezt sem kommunikálta. Minden másban valami furcsa hibridnek tűnt.
Visszatérve a kommunikáció részre, és talán ezzel be is fejezem. A párt ki akarta használni az internet adta lehetőségeket (ami alapvetően megint csak jó ötlet lett volna), de ezt is rosszul csinálta. A párthoz tartozott a bársonyszék blog ( [link] hozzáteszem hivatalosan ez független blog volt, a belső tagokon kívül senki sem tudta, hogy ez a párté. Kérdéses, hogy mennyire jó ötlet volt a blogot függetleníteni, egy amúgy is ismeretlen párttól, de mindegy. Sajnos a blog design-ja megint csak jól mutatja a JESZ hozzáállását a dolgokhoz. Eléggé öreges, a fiatalok számára a legkevésbé sem vonzó megjelenés. Nulla munkával meg lehetett volna csinálni normálisra. Persze ez a blog édeskevés médiafelület, aktívabb netes megjelenés kellett volna az eredményhez, de hát még ez az egy blog is olyan nehézkesen haladt.
Talán összességében ennyit. Egy alapvetően jónak induló elképzelés, pocsék megvalósítással, és szánalmas választási eredménnyel. Hiányzott a koncepció, az innováció, a jó ötletek nem tudtak teret nyerni, a pártvezetés túlságosan ragaszkodott saját elképzeléseihez, számon kérni nem lehetett őket, a párton belül pedig folyamatos pozícióharcok mentek a (ma már semmit nem érő) székekért. Pénz meg sehol, kampány sehol, és mindenbe akkor vágtak bele, amikor késő. "Főellenségnek" kiválasztottak egy amúgy is érdektelen, és lejáratódott politikust, a pártot pedig nem tudták pozícionálni a politikai térképen.
Nem tudom, mennyiben volt hasznos a válaszom, én részletesen elmondtam, hogyan láttam belülről ezt az egészet, mondhatni a tűzközelből. Utólag visszatekintve teljesen komolytalan volt az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!