Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A társadalom széles rétegei...

ZoyaKosmodemyanskaya kérdése:

A társadalom széles rétegei számára a Kádár-rendszerben ugyanolyan elérhetetlen luxuskategóriába tartozott a könyv mint manapság?

Figyelt kérdés
Vagy pedig akkor akiben megvolt a hajlandóság az a szabaidejében könnyen hozzáférhetett könyvekhez mert elérhető áron juthatott hozzá?
2014. okt. 30. 15:24
 1/9 A kérdező kommentje:

Én úgy gondolom hogy amennyiben a válasz a fő kérdésre"nem"(vagyis a Kádár-rendszerben hozzáférhetőbbek voltak a könyvek mint ma)akkor a mai rendszer feltétlenül rossz mert az a rendszer amelyben nem juthat hozzá mindenki az alapvető ismeretekhez érdeklődési körének megfelelően az semmi esetre sem lehet jó akármennyi mobil előfizetéssel is rendelkezik például...


És ugyanez áll az egyéb szórakozási formákra...egy vendéglőre...kirándulásra...vidámpark...stb.


Ha egy rendszerben nem engedheti meg magának mindenki hogy a munkaidőn túli idejéből érdeklődési körének megfelelően kikapcsolódhasson akkor az a rendszer rossz.

2014. okt. 30. 15:24
 2/9 anonim ***** válasza:
Mondjuk most nagyon sok könyvet ingyen letölthetsz, meg léteznek könyvtárak is.
2014. okt. 30. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Akkor én sok könyvet meg tudtam venni. Pedig nem volt olyan magas a fizetésem és gyerekeim is voltak. Voltak kedvenc témaköreim és ha megjelent egy újdonság, megvehettem.Nagyon sok könyvem volt.
2014. okt. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:

A könyvben szereplő tudás sosem volt luxuscikk. Már az ókorban, középkorban is voltak könyvtárak, persze nem tudott mindenki olvasni, de aki megtanult az hozzáférhetett a bennük tárolt tudáshoz.


A 19. század felétől, amikortól jobb lett az oktatás, legalábbis Európában meg az USÁ-ban már eleve badarság luxus dolognak venni, mert bárki bemehetett a könyvtárba és olvashatott. Már a munkások is tudtak olvasni. Persze, hogy idejük volt-e rá az más kérdés.


A saját könyv birtoklása azonban mindig is relatíve drága volt. A 19. és korai XX. században inkább a papír drágasága, majd később a szerzői jogok miatt.


A Kádár-rendszerben azért volt olcsó könyveket venni, mert dotálta az állam az árukat, és elsősorban public domain-ben lévő könyveket lehetett megvásárolni, régen halott írók műveit, amiken nincsen szerzői jog. Pl. Verne-regények vagy Platón művei.


De megnézném hol tudtál akkoriban szerezni mondjuk egy Lovecraft vagy Tolkien könyvet, nemcsak a cenzúra miatt, hanem mert ezekért már a szerzői jogot is bele kellett volna számolnia az államnak, amit elég nehéz lett volna visszaváltani szoci játékpénzből dollárba.



Manapság meg eleve badarság a kérdés. Fizikai könyvet birtokolni most se olcsó, de megvenni az elektronikus verziót, letölteni PDF-ben vagy elektronikus könyvtárhoz hozzáférni még annál is könnyebb lett, mint 20 éve elslattyogni a könyvtárba.

2014. okt. 30. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A Kádár korban olcsón vehettél olyan könyvet, amiről a párt úgy gondolta, hogy jó neked. Most drágán kell venned a kölködnek olyan tankönyvet, amit a párt jónak gondol.
2014. okt. 30. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A könyv akkor se volt és most sem luxuscikk. Könnyen elérhető.
2014. okt. 30. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Ha egy rendszerben nem engedheti meg magának mindenki hogy a munkaidőn túli idejéből érdeklődési körének megfelelően kikapcsolódhasson akkor az a rendszer rossz."


Én Forma-1-es versenyzéssel szeretnék kikapcsolódni de nem engedhetem meg magamnak. Rossz a rendszer?

2014. okt. 30. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg könyvet lehett olvasni, beszerezni a szocializmusban, aki akarta, megvehette, kölcsönözhette őket. És a korabeli példányszámok a maiak mellett megdöbbentőek voltak: a százezres kiadások egyáltalán nem voltak fehér hollók :) Tudom, minden szempontból más a mai könyves világ. Természetesen a cenzúra működött, a rendszernek kellemetlen könyveket nem adták ki (pl. 1984) De a cenzúra megfogta a szemetet is! Pl. a Kuczka Péter nevével fémjelzett sci-fi érában a világ minden részéből fordítottak igényes, minőségi írásokat. A Galaktika magazin fénykorában 70-90 ezres példányszámban jelent meg (!!!)

Aki emlékszik a rendszerváltás utáni könyvpiaci nyitásra, az tudja, mit értettem a "szemét" alatt :)

2014. okt. 30. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 homo ludensz ***** válasza:
Névnapra,szülinapra ajándékként vettünk ill. kaptunk könyvet bár mivel nekem helyem nem volt albérletben laktunk a helyi könyvtár fiókból (Szabó Ervin) évi 3 forint tagdíjért annyit olvastam amennyi csak jól esett. Később mikor lett házam és helyem akkor sem voltam híve annak hogy vegyük már meg ez a Jókai sorozatot mer jól mutat az almáriumon.
2014. nov. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!