Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szóltok ahhoz, hogy a...

Mit szóltok ahhoz, hogy a középiskolások/gimnazisták 92%-a akar felsőoktatásban továbbtanulni, miután végeztek? A kérdés a továbbtanulásra és a bérkülönbségre megy, nem az elképzelt fizetésre.

Figyelt kérdés

Válogatás a cikkből.

"A kutatás eredményei azt is világossá teszik, hogy a fiatalokat kizárólag a diplomás lét érdekli, a 16-17 éves tanulók kiemelkedően magas aránya szeretne továbbtanulni (92 százalékuk) a középiskola befejezése után. A továbbtanulni szándékozók körében a legnépszerűbb a gazdasági és pénzügyi képzés, de vonzó még az orvosi, műszaki, és informatikai szakirány is. A legkevésbé népszerű az agrár, a társadalomtudományi, a rendészeti, illetve a pedagógusi pálya."

"Az adatok visszaigazolják, hogy a képzettség nagyon sokat számít. A munkanélküliségi arány ugyanis csökken, ahogy haladtunk felfelé a képzettségi sorban."

" A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint ugyanis a versenyszférában dolgozó fizikai munkások átlagos havi keresete nettó 110 ezer forint, míg a szellemi munkát végzőké ennek több mint kétszerese, csaknem 245 ezer forint. Egy kezdő fizetés nyilvánvalóan jócskán elmarad az átlagbértől. "

Itt nettóról van szó:

"Amennyiben mégis alkalmazzák valahol a diplomás fiatalt, keserűen kell szembesülnie az elvárt és a végül elfogadni kényszerült fizetés közötti szakadékkal. A diplomás-pályakövetési rendszer legfrissebb, 2013-as adatai szerint a pályakezdő diplomások jövedelme átlagosan 158 ezer forint forint, amin belül a legalacsonyabb, 125 ezer forint, a legmagasabb pedig 192 ezer forint. A képzési területek szerinti megoszlásban a műszaki diploma éri a legtöbbet, átlagosan 285 ezer forintot, ezt követi az informatikus és a gazdaságtudományi 260 és 247 ezer forintokkal."


[link]


2014. júl. 16. 16:15
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
44%
Menjenek csak, eddig is az egyetemekről százával jöttek ki azok, akik tudása semmit sem ér és mehettek segédmunkásnak. Nincs azzal baj.
2014. júl. 16. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
84%
Aki gimnáziumban végez, és nem szakmát tanult, az mégis hova menjen?
2014. júl. 16. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

"Menjenek csak, eddig is az egyetemekről százával jöttek ki azok, akik tudása semmit sem ér és mehettek segédmunkásnak. "


Azért nem segédmunkásnak mennek azok akik egyetemre mentek. Érdekes, hogy az ő körükben a legalacsonyabb a munkanélküliség.

2014. júl. 16. 16:39
 4/18 A kérdező kommentje:

"Aki gimnáziumban végez, és nem szakmát tanult, az mégis hova menjen?"


Aki szakközépben érettségizett az se tanult szakmát. Az csak utána jön. Ugyanúgy aki gimibe járt az is mehet középiskolába szakmát tanulni. A különbség, hogy aki szakközépbe ment az egy adott szakmára kapott valamekkora rálátást, amit majd használhat akkor mikor magát a tényleges szakmát kezdi el tanulni. Gimiben meg bizonyos területeken mélyítik el a tudásukat. Ők is mehetnek szakiskolába, de az ilyen tudással általában egyetemet célozzák meg.


Magam is szakközépbe jártam mégis egyetemen kötöttem ki.

2014. júl. 16. 16:42
 5/18 anonim ***** válasza:
16%
Abroncsgyár, mosogatás, valami autógyár, mind szalag menti munka, egy informatikus mérnők ismerősöm pályafutása...
2014. júl. 16. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem jó dolog, hogy egyre iskolázottabbak a fiatalok, bár a képzések minősége sokszor elég gyenge.

A másik probléma, hogy amiből sok van, az elértéktelenedik, így lehet, hogy hiába tanul valaki sokat, azt a munkaerőpiacon nem tudja kamatoztatni. Ez sok európai országban okoz társadalmi feszültségeket.

És ezek mellé még sokszor jön utólag a frusztráló felismerés: "nyugaton háromszor annyit keresek takarítóként, pincérként, mint otthon a diplomámmal".

2014. júl. 16. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

ma 16:43


Pont egy találó szakmát találtál. Akkor ott azt kell mondani, hogy az ismerősödben van a hiba és nem a szakban. De jó nagy hiba van benne. Mert az (egyetemet végzett) informatikusok az egyik legkeresettebb szakma itthon az egyik legkiemelkedőbb fizetéssel. Nem egy ismerősöm van ezen, mint jómagam is. De persze én is ismerek olyat aki nem kap állást, de ott hozzá kell tenni, hogy vele van a baj. Ezt én is tudom.

2014. júl. 16. 16:46
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Az elsődleges probléma, hogy a sok diplomásnak valódi tudása nincs, de konkrétan semmi. Ez a baj.
2014. júl. 16. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Örülök neki, hogy van igény a tanulásra. Annak nem örülök, hogy ennek a 92%-nak egy része nem kaphatja meg a tudást, amire vágyik, mert a középiskolák és felsőoktatási intézmények jelentős része egyszerűen rossz. Így az ország szépen lassan tönkremegy. De a rezsicsökkentés az mégiscsak ezerszer fontosabb, mint hogy kb kétszáz év múlva egyetlen egy magyar ember sem marad.
2014. júl. 16. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

"Az elsődleges probléma, hogy a sok diplomásnak valódi tudása nincs, de konkrétan semmi. Ez a baj"


És mi számít valódi tudásnak? EZ egy jó kérdés. Mert aki a szakiskolából kijön annak milyen valódi tudása van?

De ezek ellenére mégis a legalacsonyabb a diplomások munkanélkülisége. Még a szakmunkásoknál sokkal magasabb.


Van oylan megye ahol a munkanélküliek harmada szakmunkás.

[link]

2014. júl. 16. 17:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!