Azt nem értem, hogy a Jobbiknak miért baloldali a gazdasági politikája?
Minden nemzeti radikális pártnak baloldali a gazdaságpolitikája.
A nagy állami szerepvállalás olyan okokból előnyös, hogy emiatt különböző lobby érdekek, csoportok, kevesebb eséllyel tudják befolyásolni a politikát.
Ahogy feljebb említették, a legtöbb nemzeti radikális párt tényleg baloldali gazdaságpolitikával rendelkezik, azonban ennek eredeti a legkevésbé sem az, amit az első hozzászóló említett.
A fő ok az, hogy az ilyen pártok számára a legfőbb érték, a politika fő célja, alanya a "nemzet". Mivel a nemzet önmagában egy nehezen megfogható dolog, az államot tekintik a legfőbb képviselőjének, ezért kívánnak annak minél nagyobb hatalmat, befolyást szerezni.
Ehhez még hozzájön az, hogy Magyarországon a jobboldali gazdaságpolitika jelenleg nagyon népszerűtlen, így ha azt támogatnák nem tudnának túl sok szavazatot szerezni.
Azért baloldali a gazdaságpolitikai programja, mert baloldalinak az erős állami befolyást, és újraelosztást, korlátozottabb piacgazdaságot nevezzük általában.
Ehhez persze tudni kell, hogy azért a bal és a jobb között van egy nagy különbség ebben, hogy mi is a célja ennek az állami befolyásnak. Ugyanis társadalmi szempontból a baloldal egyenlőségre törekszik, a jobboldali meg kimondja azt, hogy bizony az emberek nem ugyanannyit érnek, vannak sokkal értékesebb és kevésbé értékes emberek. A baloldal, ha gazdaságpolitikailag és társadalompolitikailag is bal, akkor arra használja fel a megerősített állami befolyást, hogy az újraelosztással mérsékelje a különbségeket. A szélsőbalos ezzel szemben meg is szüntetné őket... A jobboldaliak, ha társadalmilag és gazdaságilag is azok, úgy gondolják, hogy hagyni kell versenyezni az embereket, hogy a rátermettebbek keressenek jobban, az állam szerepe pedig a tisztességes verseny biztosítása, meg a szükséges intézményrendszer fenntartása, de nem feladata mérsékelni a különbségeket, hiszen nem véletlenül keres jobban, aki jobban keres. Ezzel szemben a társadalmi célok szempontjából jobboldali, de gazdaságpolitikailag baloldali nem hisz a versenyben, mint a baloldali, de hisz az értékesebb és kevésbé értékesebb emberek létezésében, de ők konkrét értékrendet állítanak fel, és az újraelosztásnál nem a versenyben való rátermettség, hanem a saját értékrend szerint osztják újra a javakat. Ezt láthatjuk a Fidesznél, de a Jobbik programja is ilyen irányú. Valójában a jobboldali diktatúrák is többnyire baloldaliak voltak gazdaságpolitika szempontjából, hiszen államosítottak, és nem bízták a piacgazdaságra, hogy ki ér többet.
Attól mert nem köt senkivel koalíciót még nyugodtan lehet baloldali.
Egyébként jó, hogy rájöttél.
A Jobbik baloldali párt, csak úgy mint a Fidesz.
És ezzel semmi baj nincsen. Csak ne mondanák, hogy jobboldaliak, mert csak lejáratják az igazi jobboldaliakat.
7:
Mondjuk becsléseim szerint a szavazóknak olyan max. 3%-a lehet jobboldali, és ennek fele már külföldön él.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!