Magyarországon mikor lesznek nyugati bérek?
"Akkor azt magyarázd már meg, h van az, h az osztrák termelékenység 70%-át hozzuk, de csak 30%-át kapjuk az ottani béreknek?"
Úgy hogy az osztrák munkavállaló egy óra alatt valamivel többet mint a dupláját termeli ki vásárló erőparitáson mint az átlag magyar munkavállaló:
Ha az árszínvonalat is figyelembe vesszük, ami hazánkban az uniós átlag 62%-a, míg az osztrák a 106%-a, akkor meg már közelítünk is a reális adathoz:
Összefoglalva az osztrákoknál (44,8/22,1)×(106/62)-szorosát teremlik meg, mint a hazaiak. Ami négy tizedesre kerekítve 3,4568. Leosztjuk a százat ezzel azt kapjuk meg hogy az osztrák termelékenységnek 28.8536%-át hozza a magyar.
A fizetés meg: [link]
Szóval 7,90/30,50 az órabérek aránya, ami 25,9%-et ad eredményül. Ami már közelít, de még mindig tovább kapargathatjuk.
A feketegazdaság aminek a termelékenysége smafu lényegében és természetesen a béreket is veri lefelé, így ezzel is számolnunk kell. Ami 2012-es adatok alapján a sógoréknál 7,5 nálunk 22,1 százalék. A különbség mindössze szerény 14,6%. Ezt is le is vonhatjuk a termelékenységből lényegében. Akkor 28,8536-(28,8536×0,146)=24,641%
Szóval alig 1% difi van aközött amit érdemelnénk és amit kapunk, de ez is annak tudható be, hogy nem mindenhol állnak publikus adatok rendelkezésre négy tizedesjegy pontossággal legalább.
Zokni, ez nem igaz.
A győri Audinál, kecskeméti Mercedesnél is ugyanazt a munkát végzik, mint a németországi anyacégeknél.
A Tescoban, Lidl-ben is ugyanazt a munkát csinálják a magyarok, mint az osztrákok vagy a britek.
A fizetésük mégis alacsony, messze elmarad az anyaországi fizetésektől.
Pedig a termelékenységi minőség is azonos ezeknél a cégeknél.
"Úgy hogy az osztrák munkavállaló egy óra alatt valamivel többet mint a dupláját termeli ki vásárló erőparitáson mint az átlag magyar munkavállaló: "
És ezt hogyan lehet számszerűsíteni? Ez csak olyan esetben értelmezhető, hogy egy osztrák 1 óra alatt rak össze ugyanolyan dolgot, míg a magyar 2 óra alatt.
De, könyörgöm, egy szellemi munkásnak hogyan lehet a termelékenységét számszerűsíteni, több szellemi munkát összevetni?
Ez teljesen ugyanaz az eset, amikor a közgazdaságtan megfoghatatlan, elvont fogalmakat (hasznosság) kezel mértékegységként.
"És ezt hogyan lehet számszerűsíteni? Ez csak olyan esetben értelmezhető, hogy egy osztrák 1 óra alatt rak össze ugyanolyan dolgot, míg a magyar 2 óra alatt."
Úgy hogy a végtermék és az abból származó bevétel eléggé kézzelfogható, számszerűsíthető, amivel már simán számolnak a közgazdászok.
Lekérdezik a vállalkozások egy reprezentatív mintájának eleget tevő csoport vállalkozás adminisztrációjának, évi, havi, napi adatait és abból csinálnak egy csinos statisztikát.
Nem stopperral méri egy éven keresztül a keretesszemüveges marcona OECD ügynökök, hogy a bécsi villanykörte gyárban, milyen ütemben gyártódnak a villanykörték, villanykörte gyártósorok és egyéb forradalmi ötletek. Persze az összeszerelő munkánál, ahogy utaltál rá még akár így is lehetne csinálni, a szellemi munkánál viszont nem meglepő módon hülyeség lenne a dolog.
De nagyon leegyszerűsítve az osztrák munkavállaló nagyjából tényleg feleannyi idő alatt rakja össze azt a ketyerét, ami a megélhetését biztosítja mint a magyar.
Amit az előnyösebb technológián, a jobb vezetésen(hosszútávú stratégia, logisztika, motiváció etc.), vállalkozó barátabb kormányon kívül még számos egyéb dolog is ösztönöz.
"A győri Audinál, kecskeméti Mercedesnél is ugyanazt a munkát végzik, mint a németországi anyacégeknél."
Na ez például úgy ahogy van nem igaz. Nálunk csak összeszerelés van semmi több. Kint meg kutatás, fejlesztés, tesztelés, innováció megy főleg. A gyártás mellett persze, de azt kezdik inkább kiszervezni más országokba, mert ott olcsóbb. A kutatást, fejlesztést meg csak ott kint lehet csinálni mivel ott van a felszerelés, az infrastruktúra, a szakértelem, az eszközök meg a pénz. Ezért egy óra alatt több piaci áron eladható fizikai, vagy szellemi terméket állítanak elő mint itt.
"De, könyörgöm, egy szellemi munkásnak hogyan lehet a termelékenységét számszerűsíteni, több szellemi munkát összevetni?"
Úgy, hogy egy kutatócsoport kifejleszt egy új eszközt, azt elkezdik gyártani, a vásárlók meg megvenni, és az ebből származó többlet bevételből kivonják az előállítási költséget, a maradék pénzt meg elosztják a fejlesztéssel töltött munkaórák számával. Ezt elosztják a kutatócsoport tagjainak számával, és akkor fillérre megkapod hogy egy adott kutató egy óra alatt hány EUR szellemi terméket hozott létre. (szólj, ha valamelyik pontot nem érted)
"A győri Audinál, kecskeméti Mercedesnél is ugyanazt a munkát végzik, mint a németországi anyacégeknél.
A Tescoban, Lidl-ben is ugyanazt a munkát csinálják a magyarok, mint az osztrákok vagy a britek."
Fentebb már elmondták, hogy Magyarországon csak az összeszerelés van, K+F-et egy ilyen gyenge oktatású országba nem nagyon hoznak.
Ha lesz nálunk K+F, minőségi lesz az oktatásunk, innovatívak lesznek a vállalatok, kisebb lesz a korrupció, és ez által a magas hozzáadott értékű iparágak is jelen lesznek nálunk, akkor majd jó lesz a termelékenységünk. A gazdaság egészének jobb teljesítménye miatt ér az osztrák bolti eladó munkája 1000 eurót, a magyaré pedig 250-et.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!