Mi lenne a magyar gazdaság jövője? A gondoskodó állam vagy a piacgazdaság?
A gondoskodó állam életképtelen. Fogalmilag is hibás. Mindenki azt szeretné, ha őróla gondoskodnának valamilyen szinten. De ki, ha a másik is ezt szeretné. Az állam nem tud gondoskodni, csak az őt alkotó emberek. A gondoskodó állam azt jelenti, hogy egy csomó embert rábeszél (megfizet), hogy másokról gondoskodjon. Miből fizet? Adókból. Kitől szedi be? Jó esetben az egyik gondoskodik, a másik, akiről gondoskodnak, adót egyik se fizet.
Ezek nem alternatívák. Működő társadalom érdekeket képvisel (sajátját, csoportét, szép hierarchiában), versenyez. Lesznek, akik előbbe jutnak, ezért marad nekik, amiből lehet gondoskodni azokról, akik erre képtelenek valami okból. A jó (nem gondoskodó) állam ezt a sokféleséget szervezi törvényekkel, intézményekkel, feladatok kijelölésével. A munkát szabályozza, adókat vet ki, egyeseket segélyez, másoknak helyzetet teremt, de mindig és mindenkinek úgy, hogy ösztönözze a további lépésekre. Ezáltal mindenki úgy érzi, érdemes tovább csinálnia a mit tesz, sőt. Ez viszi előbbre.
Ha az állam elmulasztja, vagy rosszul végzi ezt a szabályozó, irányító szerepét, akkor a társadalom elkezd tönkre menni. Nem minden tagja, hanem egyre nő a különbség, mi egy idő után önálló problémaként is jelentkezik. És egyre nehezebb visszacsinálni. De csak az az egy jó megoldás van.
A kettő nem zárja ki egymást.
Valószínű marad a jelenlegi szociális piacgazdaság az egész EU-ban, bár abban vannak különbségek, hogy az állam mennyire telepszik rá a gazdaságra. Ez Svédországban, Franciaországban, Magyarországon, Dániában és Olaszországban a legmagasabb - 50% feletti, míg például Észtországban, Lettországban, Írországban, Romániában kevésbé érvényesül a "gondoskodó állam", kisebbek az adók, az állami kiadás csak a GDP 35-40%-a körül van.
Összehasonlításul az USA-ban 30% alatti, Chilében 20% körüli, így ezek az országok a "legkapitalistábbak".
#4, ezek a felszínes adatok, amik semmire nem jók. Ennél kicsit mélyebbre kell ásni, hogy értsük, mit is jelent "gondoskodni", meg "versenyezni". Az alapprobléma éppen ezek összekeveréséből, a felszínes megítélésből adódik. Minden felsoroltnak van valami problémája, azt nem lehet ilyen százalékokból levezetni. Ráadásul, eltérő mentalitású társadalmaknál, eltérő lehetőségekkel, nagyon eltérő módszereket kell alkalmazni, és az említett százalékokban lehet, hogy éppen fordított eredmény jön ki. Amit a változásokkal együtt módosítani kell.
Ezért nem lehet gazdaságpolitikát másolni. Ha megteszik, ezért lesz garantáltan rosszabb a helyzet. Amire aztán hamisan lehet hivatkozni.
Szóval a kérdés az, hogy szocializmus vagy kapitalizmus.
Én inkább kapitalista vagyok. A "gondoskodó" állam ami mindenkinek munkát és fizetést adott nem működött. Segélyeket lehet nyújtani és kell is a rászorulóknak, de nem tarthat el az állam mindenkit.
A magyar gazdaság meg jelenleg ilyen "unortodox", bármit is jelentsen, bár nekem az, hogy mindent államosítanak és központosítanak inkább kommunizmusra vall.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!