Okvetlenül részt kellett-e vennünk az I. Világháborúban?
Egy másik téma kapcsán felvetettem ezt a kérdést, de mivel régóta foglalkoztat a téma, és meglátásom szerint a probléma erősen tabunak számít, legalábbis mindig elterelő, szemérmes válaszokat kapok rá, megérdemel egy külön fejezetet.
Közismert, hogy 1914-ben a központi hatalmak oldalán léptünk be az I. Világháborúba. A casus belli a trónörökös, Ferenc Ferdinánd meggyilkolása volt, melyet Ferenc József ultimátuma, és hamarosan a hadüzenet követett.
Nekünk magyaroknak az egészhez tulajdonképpen semmi közünk nem volt. Egy osztrákot gyilkoltak meg, józan körökben egy méltóság elleni szélsőséges merénylet még nem ok a hadüzenetre. Az akkori vezetésünknek tudnia kellett, hogy a Monarchia, és azon belül Magyarország tele van etnikai feszültségekkel. A kisebbségeink más az 1848-49-es szabadságharc során ellenünk fordultak, és egyre erősebb volt részükről az autonómia szándéka. Ezt a légkört a kiegyezés csak rontotta. Tisztában lehettek azzal is, hogy a szláv nacionalizmus egy táborba vonja a környező népeket, és az orosz cár támogatja őket. Egy ilyen háborúnak a várható nyeresége össze sem mérhető azzal, amit Magyarország veszíthet. És veszített is...
A háború kezdetén voltak olyan politikusok, újságírók, akik a hadba lépés ellen emelték fel a hangjukat. Őket meggyilkolták, vagy elhallgattatták, és a háborúpártiak kerültek túlsúlyba. Magyarország és Ausztria elsőként támadta meg Szerbiát, a legelső puskalövést mi adtuk le.
A Monarchia néhány éven belül felbomlott. Mi lett volna, ha Magyarország már 1914-ben belátja, hogy a háború nem vezet sehová, és nem éri meg számára a kockázat? Kiléphettünk volna a Monarchiából, és hadseregünket kizárólag az önvédelemre utasították volna, de semmilyen támadó hadműveletben nem vettünk volna részt. Ez esetben soha, senkinek nem lett volna alapja egyetlen négyzetméter területet elvenni az országtól, és a későbbi tárgyalásokon bizonyára felmerülő autonómiatárgyalásokon mi kerülhettünk volna alkupozícióba, ahol mi diktálhattuk volna a feltételeket.
Véleményem szerint egy vakon németbarát és elbizakodott vezetésünk volt, aki nem látott tovább az orránál. Csak a gyors győzelem, a könnyű préda lebegett a szemük előtt, és egyetlen pillanatra sem jutott volna eszükbe, hogy egy háborúban veszíteni is lehet.
Mi erről a véleményetek? Részletes indoklást kérek, tehát ne csak annyit írjatok, hogy "nem mindegy? beléptünk és kész", vagy "be kellett lépnünk, mert lovagias ügy és mert csak". Mindennek van oka, és egészen biztos, hogy akkor és ott másként is lehetett volna dönteni.
A vakon németbarát és elbizakodott vezetés (tisza mniszterelnök) nem támogatta a hadbalépést.
egy ilyen felforrósodott külpolitikai helyzetben egyszerűen nem volt idő a Monarchia felbomlasztására, tkp. mindenki sodródott az eseményekkel
a nemzetiségek rég nem autonómiát akartak, hanem csatlakozni az anyaországhoz, Magyaro. kimaradás nélkül is ugynaz történt volna, esetleg! kisebb területi veszteséggel
A Nyugatnak túl nagy volt ez az ország
Mindenféleképpen szétkaptak volna minket, lett volna rá más ürügy!
A gazdasági megsemmisítés volt a cél, ezért nem annyit hanem kétszer annyit nyesegettek le belőlünk!
Nem olvastam végig a kommentedet. Remélem megbocsátod.
A válaszom nem. Nem kellett okvetlenül részt vennünk. Sőt! Világháborúra is csak a németeknek volt szüksége, hogy stabilizálják és tovább növeljék az akkor már egyértelmű világgazdasági elsőségüket. Csak belebuktak.
Nekünk azért kellett belépni, mert az osztrákok, akik a németek természetes szövetségesei voltak, be akartak lépni. És ugyebár akkor még egy ország voltunk. És hiába volt Monarchia, a magyar politikusok java része Bécsben nevelkedett és inkább volt osztrák, mint magyar. Így hát úgy táncoltak, ahogy Ferenc Jóska fütyült.
Voltak kecsegtető nyereségek, de sokkal többet veszthettünk, ahogy ez be is igazolódott.
A Monarchiának igazából nem volt célja a háborúval. Csak a németeknek "segítettünk". Azt, hogy miért kell háborúzni, csak az után találták ki, hogy eldöntötték, hogy háborúzni fogunk.
"a nemzetiségek rég nem autonómiát akartak, hanem csatlakozni az anyaországhoz"
Tévedés. Ezt csak a háború után vették elő, amikor már volt rá reális lehetőség.
1914-ben örültek volna az autonómiának, mint majom a farkának.
"A Nyugatnak túl nagy volt ez az ország"
Ismételt tévedés. A Monarchia túl nagy volt. Igen. És a Török Birodalom összeomlása után elvesztette létjogosultságát. De a magyar területeket csak a háborús vereség miatt kellett megnyirbálni. És ezt kihasználták a nemzetiségek.
örültek volna,
és utána jönnek az elszakadási törekvésekkel
"Nekünk magyaroknak az egészhez tulajdonképpen semmi közünk nem volt."
Semmi közünk, csak pont annyi, mint az osztrákoknak :)
"Az akkori vezetésünknek tudnia kellett, hogy a Monarchia, és azon belül Magyarország tele van etnikai feszültségekkel."
1. Valamennyire tudták.
2. De rosszul reagáltak rá.
3. Az sem ért volna sokat, ha jobban reagálnak rá, mert az erőviszonyok olyanok voltak, hogy a Magyar Királyság az akkori formájában úgysem lehetett volna tartós.
"Egy ilyen háborúnak a várható nyeresége össze sem mérhető azzal, amit Magyarország veszíthet."
A háború nyeresége a monarchia túlélése lett volna. Ezért harcoltak.
"Mi lett volna, ha Magyarország már 1914-ben belátja, hogy a háború nem vezet sehová, és nem éri meg számára a kockázat? Kiléphettünk volna a Monarchiából, és hadseregünket kizárólag az önvédelemre utasították volna, de semmilyen támadó hadműveletben nem vettünk volna részt. Ez esetben soha, senkinek nem lett volna alapja egyetlen négyzetméter területet elvenni az országtól"
Először is nagyon tömény sci-fi, hogy '14-ben Magyarország csak úgy "kilép". Ugyanis nem létezett semmilyen komoly politikai erő, amely ezt akarta volna. Pont azért, mert féltek, hogy akkor elszakadnak a nemzetiségek. Az meg, hogy az országtól "elvesznek"-e területeket, nem "alap" kérdése, hanem katonai erő kérdése. Az első világháború egy háború volt. Trianon nem egy tárgyalás, hanem egy háború következménye. Nem jogalapok, hanem harcok eredménye.
"Véleményem szerint egy vakon németbarát és elbizakodott vezetésünk volt, aki nem látott tovább az orránál."
Ez így van. Viszont ha széles látókörű franciabarát zsenikből áll a vezetésünk, azzal sem jutottunk volna semmire, mert a románokat és szlovákokat nem érdekelte túlságosan, hogy mi a magyarok "jogalapja" Túrócszentmártonra vagy Balázsfalvára.
Jugoszlávia is felbomlott, Csehszlovákia is felbomlott, a SZU is felbomlott. A soknemzetiségű államok életképtelenek. Magyarország is felbomlott volna előbb-utóbb, lehet, hogy valami jó kis véres balkáni polgárháború keretében.
"Mi lett volna, ha Magyarország már 1914-ben belátja, hogy a háború nem vezet sehová, és nem éri meg számára a kockázat? Kiléphettünk volna a Monarchiából, és hadseregünket kizárólag az önvédelemre utasították volna, de semmilyen támadó hadműveletben nem vettünk volna részt. Ez esetben soha, senkinek nem lett volna alapja egyetlen négyzetméter területet elvenni az országtól, és a későbbi tárgyalásokon bizonyára felmerülő autonómiatárgyalásokon mi kerülhettünk volna alkupozícióba, ahol mi diktálhattuk volna a feltételeket."
Ez sajna nem ilyen egyszerű.
A Monarchiából sosem tudtunk volna kilépni.
És nem is lett volna értelme.
A hadsereg közös volt, így az esetleges kilépés esetén gyakorlatilag hadsereg nélkül álltunk volna.
Ezek után az osztrákoknak az első lett volna, hogy ha nem akarunk partnerek lenni, akkor azzal kezdik a háborút, hogy megszállnak minket. És nem is ütköztek volna ellenállásba.
A háború pedig ugyanúgy folytatódik tovább. Mi veszítünk és jön Trianon.
A II. világháborúban is megtagadtuk a részvételt német oldalon, erre jött a megszállás 1943-ban és a második Trianonként emlegetett versaillesi béke 1946-ban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!