Miért nincs értéke a magyar munkaerőnek?
Hogy lehet az, hogy 10 éve az EU tagja Magyarország, és még mindig a béka segge alatt vannak a fizetések?
Miért nem ér egy fabatkát sem a munkaereje egy magyarnak? Nem kell messzire menni, ugyanazért a munkáért sokkal többet keresnek Ausztriában!
"Probálj meg pl épitkezni, lakást felujitani. Rájössz, hogy még annyit sem érdemelnek! Na ez a legnagyobb baj!!!!"
Ha jól fizetsz, minőségi munkát kapsz!
"Ha jól fizetsz, minőségi munkát kapsz!"
Hát én a múlt hónapban próbáltam. Az egyik brigád inkább sörözéssel töltötte az időt. Meg voltak sértődve, hogy a kifizetett fürdőszoba felújításért dolgozniuk is kellett volna. Még szerencse, hogy nem fizettem ki csak egy részét azzal a kikötéssel, hogy ahogy haladnak, úgy fizetem őket. Nem haladtak semmit.
Szerencsére a második brigád már gyönyörű m unkát végzett. Igaz az is, hogy jó pár évet a németeknél dolgoztak, ahol az állításuk szerint is megtanulták, hogy mit jelent dolgozni. Nem én, hanem a csapat főnöke mondta, hogy ha rajta múlna, akkor az összes melóst kihajtaná egy két évre, hogy lássák mit jelent az, hogy rendesen dolgozni.
Magyarországon sok a megszorult ember. A rezsit ki kell fizetniük, megtakarításuk kevés van. Ezért annyiért dolgoznak, amennyit adnak neki. A nyugati országok polgárai jelentős megtakarítással rendelkeznek, minimum hónapokig megélnek munka nélkül is. A rezsi is gyakran kevesebb náluk. Például nemrég hangzott el a TV-ben, hogy Amerikában ötödébe kerül a gáz. Az üzemanyag szintén olcsóbb náluk. Következésképpen náluk nem jellemző az hogy meg lennének szorulva, ezért havi 100 000 Ft-ért nincs olyan amerikai vagy nyugat-európai aki elmenjen dolgozni.
Gazdag ország csak akkor leszünk, ha gazdag polgárok leszünk. A gazdagsághoz a további rezsicsökkentés, az adó- és járulékcsökkentés, a béremelés vezet. Márpedig a rendszerváltás óta pont a szegénységet elősegítő intézkedések történtek: Bérek alacsonyak, rezsi, üzemanyag, adó magas. A vidéki települések fogyását pedig úgy lehet megakadályozni, ha a rendszerváltás előtti rezsit vezetik be. Vagyis ha akkor nem volt kötelező szemétdíj, vízdíj, akkor ma se legyen. Ellenkező esetben sok lesz a szellemfalu. Próbálkozhatunk más intézkedésekkel, de felesleges.
utolsó:
Ezt ugye nem gondolod komolyan?
További rezsicsökkentés?
I give up.....
Elég nehéz úgy minőségi terméket előállítani, ha a dolgozó minimálbérért klíma nélküli gyárban rohad.
Na meg a főnöknél abbamarad a befektetés, amint megvan az audi a6. Onnantól minden pénz kivan szívva.
Az a baj, hogy a mostani vállalkozó réteg többsége, még a szocializmusban kezdett dolgozni, abban nőtt fel, és azt hiszi, hogy úgy jó.
Nézzetek meg egy német vállalkozót. Ami pénzt kivesz a cégből az töredéke annak, amit visszaforgat, hogy még nagyobb legyen.
Tehát jelenleg nem létezik olyan, hogy minőségi magyar termék.
Kérdező, a válasz egyszerű. Amit termel, amit termelni képes, ennyit ér. Persze ekkor ne az aktuális munkát elvégző embert eredményét nézzük, hanem azt, mire képes, arra van-e szükség, és adottak a hatékony munkavégzés feltételei. A válasz ezekre, az emberek zöme nem eléggé képzett a feladathoz, mert pocsék a képzés. Az emberek zöme nem tudja, mire van szükség (ami eladható), nem tudja, mik a jó munkafeltételek, és fogalma sincs, hogyan teremtse ezeket meg.
Aki kihasználható, az ki is lesz használva. Ma Magyarországon úgy hatvan százalék bizonyította, hogy kihasználható, nem képes felmérni, mire is lenne igénye, arról meg fogalma sincs, hogyan érje el. A maradék 6-7% azt bizonyította, hogy kiválóan lehet fejni ezt a nagyjából 60%-ot, sőt a többit is. Akkor meg miről beszélünk? Olyan nincs sehol a világon, hogy valakinek mások harcolják ki a jussát. Itt sincs.
Ennek több oda is van. Az egyik véleményem szerint a magas újraelosztási ráta, ami magával hozza a korrupciót és a hihetetlenül magas adó és járulékterheket.
Ha azt nézed, hogy bruttó 100.000 Ft-nál hogyan alakulnka a közterhek, ezt látod:
Számított adóterhek
SZJA 16.000 Ft
Nyugdíjjárulék 10.000 Ft
EB járulék 7.000 Ft
Munkaerőpiaci jár 1.500 Ft
Szoc.hó 27.000 Ft
Szakképzési h.z: 1.500 Ft
Azaz a munkaadónak: 128.500 Ft-ba kerül a béred, te ebből megkapsz: 65.500 Ft-ot.
Ezt a 65.500 Ft-os várhatóan fogyasztásra fordítod, azon még 27%-os ÁFA is van, tehát még 17.685 Ft-ot odaadsz az államnak. Marad 47.815 Ft-od, amit tényleges fogyasztásra fordíthatsz. Így a vásárlóerő szinte 0.
Nem éri meg hazai piacra termelni valóban értékes, magas hozzáadott értékű terméket, mert azt nem tudná az átlag megfizetni. Aminél pedig a hozzáadott érték alacsony, azt megtermelik kínában.
Ha ehhez hozzávesszük, hogy a vállalkozási környezet kiszámíthatatlan, a jogszabályok, adószabályok adhoc alakulnak, akkor a helyzet csak még kilátástalanabb lesz.
Ehhez hozzáveszed azt a korrupciót, ami pl. az EU pénzek elosztásánál megy, akkor azt látod, hogy a nem kormányközeli cégek olyan behozhatatlan versenyhátrányba kerülnek, ami miatt nincs értelme beruházniuk, fejleszteniük. Akik pedig szinte korlátlanul hozzáférnek az EU forrásokhoz, azoknak pedig azért nem lesz érdekük az optimalizáció, a fejlesztés, az innováció, mert felesleges kiadással járna, a szolgáltatásuk igénybevételét nem a piac (ezáltal a minőség ár/értékarány) határozza meg, hanem az, hogy a klientúrában hol helyezkednek el.
Ha 10 éves időtávot nézel, azt fogod látni, hogy azoknak a jelentős része, akik ténylegesen értékes szaktudással rendelkeznek, külföldön fognak szerencsét próbálni, haza sem fognak jönni, akkor a helyzet csak még rosszabb lesz, mert még kevesebb bértömegből kell előállítani még több inaktív ellátására a forrásokat.
Akkor lehetne ténylegesen bért emelni, ha az újraelosztást minimalizálnánk. Pl.: A jövedelmedből nem 128.500 - 47.815 (azaz 80.685 Ft. menne az államkasszába, ezáltal el tőled), hanem mondjuk fix 25%+10% végfogyasztást terhető adó, a minimális állami szolgáltatások (rendvédelem, igazságszolgáltatás, alapvető oktatás) fenntartására. Emellett minden intézmény visszakapná az autonómiáját a gazdálkodásban (nem lenne KLIK pl), ezáltal hatékonyabban allokálhatnák az erőforrásaikat és takaríthatnának meg).
Az orvosi/nyugellátást/felsőoktatást magadnak kellene finanszírozni, de a felszabaduló erőforrásokból erre simán lehetőséged lenne. Nem tartanál el 3 másik embert, ezáltal több jutna a belső fogyasztásra, alacsonyabbak lennének a vállalkozások terhei, de nőnének a bevételei, több embert tudna alkalmazni, képes lenne innoválni, nagyobb hozzáadott értékű terméket előállítani, stb.
De ez a kormánynak nem az érdeke, és viszonylag sok érdeket sértene. Kezdve az inaktívakkal, a mutyiból élőkön át egészen a közszolgák jelentős részéig és a politikusokig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!