Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magunknak köszönhetjük az...

Lumpenproletár kérdése:

Magunknak köszönhetjük az elmúlt 25 évet?

Figyelt kérdés

Sok mindennel lehet magyarázni hogy miért bukott meg a szocializmus.


Nekem is van ötletem de most máshonnan szeretném megközelíteni a kérdést.


Arra gondoltam hogy a szocializmus szimpatizánsai közül lehetnek olyanok akik a következőképpen gondolják:


A szocialista rendszer alapvetően nem magától bukott meg hanem megdöntötték. Méghozzá nem is külföldről hanem a belülről jött az"ellenfél". Az pedig tulajdonképpen mi magunk voltunk.


Leegyszerűsítve úgy tudnám ezt megfogalmazni hogy a mi kommunista rendszerünket voltaképpen a"Rózsadomb"döntötte meg.


Véleményem szerint a szocializmus volt a magyar történelem egyetlen olyan korszaka amellyel az emberek többsége(legalábbis anyagi értelemben)jól járt.


Legalábbis rövid távon többen jártak jól mint rosszul.


Sokak számára még egyfajta civilizációs előrelépést is jelentett gondoljunk csak azokra akik kis falvakból költöztek a nagyvárosokba.


Az alapelv az volt hogy mindenki kap valamennyit de senki nem kap sokat. Még a pártvezetők sem igazán. Az ő akkori jólétük a mai"szocialista"képviselők többségének szinte fájna.


Csakhogy éppen ez volt a probléma. Az ember ugyanis mindig többet akar. Ami jó volt '58-ban, az már nem volt elég jó '76-ban. És ami '76-ban még megfelelt az '85-ben már kevés volt. Felnőtt egy olyan nemzedék amelynek már nem volt nagy újdonság hogy van lakás autó meg TV. Ők már többet akartak és egyre kevésbé hittek az eszmében. Őket elsősorban a pénz és az előrejutás érdekelte. Egyre többen kezdtek meggazdagodni. És nekik már nagyon nem volt megfelelő az a rendszer.


Még kapóra is jött számukra a Szovjetúnió-beli változás mert így jobban"el tudták adni"hogy nálunk is változásokra van szükség.


Kérdés hogy mennyire volt őszinte a szándék...


A kérdésem tehát az hogy nem az emberi önzés buktatta-e meg a szocializmust?


Elégedtünk volna meg azzal a kicsi jóval ami végre(annyi évszázad után)a többségnek adatott mégha az nem is a"bőség kosara"volt.


Mert hát mi jött helyette?


10-20% mérhetetlen gazdagsága szemben a leszakadó középrétegekkel és több mint félmillió mélyszegénységben élővel.


Egy kicsivel több"visszafogottság"nem segített volna?


És nem volt hibás maga a rendszer is abban hogy a fogyasztási vágyat így felpörgette?


2014. máj. 27. 10:04
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
11-es, Magyarországon rengeteg pénz van, csak rosszul van elosztva.
2014. máj. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

# 12:

Nyilván nem a győztes állami/EUs pályázatokról beszélek.

2014. máj. 27. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Mindenki nyugatra nézett a 80-as években és úgy gondolta, hogy ez az ország képes is lesz úgy élni kb 3-4 éven belül.
2014. máj. 27. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

A rendszerváltáskor magamban csodálkoztam az embereken, amiért olyan emelt fővel szavazták le a szocializmust és ki is mondták hogy na végre, most megdől a kommunizmus. Magamban azt mondtam, hogy "Na, tudnátok mi vár rátok a kapitalizmusban, nem ezt tennétek". Előre tudtam hogy a rendszerváltás után nem a tisztességes ember lesz az úr többé. Hanem akinek minél nagyobb képe van gazemberkedni. Aki könyvelőjét azért fizeti hogy a szükséges adó 1 %-át ha egyáltalán bevallja. Aki minimálbérre jelenti be dolgozóit, a többit adómentesen zsebből fizeti ki. Aki fénymásolt diplomával parlamentbe kerül. Stb.

Akinek ez tetszik, az a négyévente történő szavazás előtt legalább egy héttel álljon a szavazóhelyiség elé hogy a tolvajkapitalizmusra szavazhasson. De aztán amikor letelik az élete, eszébe fog jutni hogy mégsem így kellett volna. Hisz a tisztességesebb utat járó országok mindegyike mérföldekkel jár előbbre. Persze kapitalizmus van például Svájcban is, de ott nem ennyi a minimálbér. Továbbá ami működik mondjuk Nyugat-Európában, az nem biztos hogy Kelet-Európában is fog. Vagyis van ahol jól működik a demokrácia, de van ahol ez elképzelhetetlen. Egy hasonlat: Egy egyetemi kollégiumban nem kell nevelőtanári felügyelet. De ugyanez nem igaz mondjuk egy börtönben. Mert ha az utóbbi intézmény is felügyelet nélkül marad, akkor a legaljasabb, bármire elszánt bűnözők veszik át a hatalmat. Ahogy Kelet-Európa esetében is történt.

2014. máj. 27. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!