Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az a klasszikus bürokrácia?

Mi az a klasszikus bürokrácia?

Figyelt kérdés
2014. máj. 25. 14:30
 1/4 anonim ***** válasza:
Amit Bokros Lajos kívánt elképzelni, de sajnos annyira kevés vevő van rá, hogy az EP választásokon való induláshoz szükséges ajánlószelvényekből se gyűlt össze elég neki :(
2014. máj. 25. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Jaj szegény :( Mi lesz a kis kommunista lelkével :"( Úgy sajnálom hogy nem tud eleget lopni pedig a csomagja mesébe illő volt D"X
2014. máj. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha Weber úr gondolatait a lehető legjobban leegyszerűsítjük, akkor nagyjából azt takarja a fogalom, hogy az ember a bürokráciában gépként viselkedik.


Van egy szigorúan hierarchikus rendszer, ahonnan leküldi a központi memóriaforrás az ukázt, a lineáris hierarchiába szerveződő robotok meg megvalósítják a parancsot, a szabályok maximális követésével. Nincs viszály, nincs módosítás nincs késlekedés. Szóval ha valamit elrendel az Agy akkor az garantáltan meg lesz, ennél hatékonyabb államforma nincs egy adott cél elérésére.

A kérdés csupán az hogy az Agy hogy funkcionál. A legtöbb totalitárius állam struktúrája pontosan ilyen volt csak éppenséggel a vezetőjük messze nem volt tökéletes és belezúgtak dübörögve a süllyesztőbe.


A köznyelvi használata meg úgy jelent meg hogy az ilyen intézmények szabályzata főleg a totalitárius államokban, eltért jelentősen attól mint ami a dolguk lett volna. Szóval a publikus meghirdetett célt csak rengeteg kerülővel, vagy sehogy se tudta elérni. De az eszményben megfogalmazott tejes objektivitás (vagyis a bármiféle érzelem hiánya) megmaradt.

2014. máj. 25. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az emberi társadalmak már meglehetősen régóta államban élnek. Ez azt jelent, hogy létezik a munkamegosztás, és leszek (elég sokan), akik bizonyos közfeladatokat látnak el. Minden feladat, különösen az emberi kapcsolatokkal járó, bizonyos mértékig egyedi, vagyis a feladatmegoldó gondolkodását, meglévő algoritmusoknak a helyzethez igazítását igényli. Azonban, ha egy állami gépezet diktatórikus jellegű, akkor abban nem tűrik el a gondolkodást, hanem az előre eltervezett mechanikus cselekvést várják el. Sokféle technika van, amivel ezt el lehet érni.

A köznyelv (és a szaknyelv is) azt az állapotot nevezi bürokráciának (az iroda hatalmának), amikor az ügyek a fenti mechanikus megoldása történik, előre eltervezett módon, teljes mértékben figyelmen kívül hagyva az adott konkrét ügy emberi eltéréseit. Mivel a közügyek intézésekor az egyedi ember áll szemben egy közhatalmi intézmény képviselőjével, a bürokrácia azt jelenti, hogy a képviselő tökéletesen figyelmen kívül hagyja az embert, gépiesen intéz, megteheti, él a hatalmával.

2014. máj. 25. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!