Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A régi, többfordulós választás...

A régi, többfordulós választási rendszerben, hogyan jött ki az eredmény?

Figyelt kérdés
Ugyebár volt kettő forduló.Melyik forduló eredménye számított?Hogyan lehetett eldönteni, hogy mekkora volt egy pártnál a szavazatok aránya?

2014. máj. 5. 18:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Első fordulóban volt listás meg egyéni szavazás.

Listás az ugyan úgy történt mint most.

Az egyéninél az volt a szabály h csak az a képviselő nyert aki 50%-ot vagy ennél többet elért. (pl fideszes 56% mszp-s 30% meg legyen jobbik 14%) Ilyen esetben a képviselő nyert és bejutott a parlamentbe. Ha nem volt 50%-nál több (pl: fidesz 40% mszp 35% jobbik 25%) akkor rá két hétre jött a másodforduló ahol újra kellet szavazni, de csak egyénire. A második fordulóban már nem kellet 50% felett teljesíteni csak aki ott győzött az nyert.

2014. máj. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az első válasza a helyes, de annyit hozzátennék, hogy a listás eredményét nem ugyan úgy számították. Az előző választási rendszerben nem volt győzteskompenzáció.


Azaz:

Ha a Fidesz nyer egy kerületben 54 124 szavazattal és mögötte van az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP 24 114 szavazattal akkor a jelenlegi választási rendszerben a listás szavazatokhoz hozzáadódik a két szavazatszám különbsége mínusz egy (mivel legalább eggyel több szavazattal kell nyerni). És rendre így a többi választókerületben. (A második, harmadik, negyedik stb. párt szavazatai most is és régen is hozzáadódtak a listához)


Az előző választási rendszerben ez nem volt.


Leírnám azt is, hogy mi a gond ezzel a rendszerrel, de ezt nem kérdezted (nem politikai indíttatású).

2014. máj. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Listás az ugyan úgy történt mint most. "


Ez sem teljesen igaz. A régi rendszerben kétféle lista volt: területi és országos.

A pártokra leadott szavazatok a területi listákról eredményeztek képviselői helyeket. Mivel egy párt nem feltétlenül tudott minden régióban területi listát állítani, így az 5%-os küszöb átlépése egy kicsit nehezebb volt a kis pártoknak. A pontos számra nem emlékszem, de úgy rémlik, hogy negyvenezer leadott szavazatért járt egy területi listás hely.


Emellett volt egy országos lista. Az országos lista volt a kompenzációs lista. Erre a listára számolták a választói kerületekben vesztes pártjelöltekre az első fordulóban leadott szavazatokat (tehát nem volt győzteskompenzáció), illetve a területi listákra leadott szavazatokból azt, ami a negyvenezreken felül maradt.

2014. máj. 6. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Igazad van. A területi listákat kihagytam.
2014. máj. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Mellesleg: a 2. fordulóban csak azok az első három jelölt indulhatott.
2014. máj. 6. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!