Azért van ennyi rengeteg féle iskola kitalálva, hogy bújtassa a munkanélkülieket, mert a gépesítések miatt egyszerűen már nincs szükség ennyi munkaerőre?
-nagyszüleim 4 és 8 általánossal: összehoztak mindent ami kell, családi ház, autó, nyaralások, megtakarítás, 2 gyerek + támogatásuk.
-szüleim: érettségivel + OKJ-vel: ugyanez, csak 3 autó
-én: diplomával, 2 nyelvvizsgával szintén elértem ezeket de:
+11, +7, +3, +2 év ment el az életemből, hogy egy hasonló életszínvonalat megteremtsek.
Nem arra megy ki itt az egész játék, hogy a sok munkanélkülit dugjuk be az iskolákba, mert hirtelen (40-50 éve) nem tudjuk megoldani a munkanélküliség kérdést?
Félig igazad van. Egyrészt nyilván javítja a statisztikákat, másrészt viszont hatalmas üzlet is, és maga az oktatás is rengeteg embernek ad munkát. Ez is a fogyasztói társadalom része. Ha már nem tudunk semmi újat kitalálni, amit gyártani lehetne, amit meg lehetne vetetni az emberekkel, akkor tartsunk tanfolyamokat, nyissunk mindenféle iskolákat. És persze ha emiatt rengeteg agyonképesített ember kerül ki, akkor a munkaadók is megszokják, hogy elsősorban közöttük válogassanak. Ami aztán megindít egy ördögi kört, mert még több ember lesz munka nélkül, amíg nincs ideje/pénze x tanfolyamot elvégezni.
Egyébként sokszor irigylem azokat, akik olyan országokban születtek, ahol szinte bármilyen szakmát kipróbálhatsz úgy, hogy magán a munkahelyen tanulod ki. Nyilván nem az orvosi hivatásról vagy a házak tervezéséről van szó, ahhoz mindenhol végzettség kell. De egy akármilyen kereskedés vagy vendéglátóipari munka minden szempontból tökéletesen tanulható a helyszínen is. A spanyoloknál például ha pincérként akarsz dolgozni, csak egy orvosi igazolásra van szükséged, hogy nincs semmi olyan betegséged, amivel veszélyt jelentesz másokra, ha a tányérjukhoz nyúlsz. Nálunk meg az állam agyonszabályoz mindent ezzel a kötelező végzettség mizériával. Ez lehet, hogy jó az oktatási üzletnek, viszont megnehezíti az elhelyezkedést a munkanélkülieknek, hiszen ha a saját szakmájukban nem találnak állást, rengeteg időbe és pénzbe kerül, hogy válthassanak, és mire sikerül, lehet, hogy már újra váltani kellene.
Biorobotokra egyre kevesebb szükség van, mert mindenféle anyagokból már összetudunk tákolni őket helyettesítő gépezeteket, ezért értelemszerűen a népességet is át kell képezni olyan területekre ahol nem megoldott a gépesítés és növekvő piaci igény van rájuk. Amely folyamat addig fog tartani, amíg lényegében a technológia fejlődés üteme lépést tart a Flynn-effektussal tart, vagyis amíg a gépesítetlen munkaköröket képes az átlagember betölteni.
Ha nem akkor elitizálódik a dolog, de ekkor már elvileg biztosítani tudják az alanyi jogon járó megélhetést mindenkinek az elképzelés szerint.
A gépesítés képes helyettesíteni azokat a munkákat, amihez nem szükséges oktatás.
Megfordítva: azokat a munkákat, amelyekhez oktatás szükséges, azokat a gépesítés nem, vagy csak részben képes helyettesíteni. Az, hogy milyen foglalkozások vannak, és azokkal mennyire lehet elhelyezkedni, ennek fényében változik folyamatosan.
Például a 20. század nagy részében a mezőgazdaság egy nagyon sok munkaerőt igénylő ágazat volt, hihetetlen tömegek dolgoztak ott, és ha munkaerőhiány lépett volna fel, akkor éhínség tört volna ki.
Ma pedig a lakosságnak elenyésző része dolgozik főállásban mezőgazdaságban, mégis meg tudjuk termelni a szükséges élelmiszert.
A gépesítés ugyanúgy lecsap a többi iparágra is, viszont jó ideig még lesznek olyan ágazatok, ahol létkérdés az emberi munkaerő alkalmazása. Ha valaki dolgozni szeretne, mindenképp szüksége van olyan tudásra, amit egy gép nem képes olcsóbban helyettesíteni. Ezért kell az oktatás, nem azért, hogy a munkanélküliséget palástolja vagy rejtegesse. Alapvetően a munkanélküliség egy pozitív dolog, amíg nem lép át egy bizonyos határt. Most például elég egészségtelen a munkaerő piac helyzete, hiszen a munkavállalók többsége 6-12 órát dolgozik egy nap, miközben elképesztően sok ember 0-t. Egyenletes eloszlás mellett mindenki dolgozna kb. napi 3-6 órát.
Másik aspektusból: ma Magyarországon nagyon is sok képzés valóban azért van kitalálva, hogy munkát teremtsen, de ez a rendszer egyértelműen káros, fenntarthatatlan és értelmetlen. Ha a társadalom képes lesz jobban alkalmazkodni az extrém munkaerőpiaci változásokhoz, akkor ezek az anomáliák meg fognak szűnni.
Édesanyám nővére könyvelőként dolgozik és egyszer belenéztem a munkájába, hogy mit és hogyan csinál.
Egyből észrevettem, hogy rengetegféle irat van, aminek ugyanaz a rendeltetése, de teljesen másképp néznek ki. Máshol vannak rajta az adatok, határidők, nevek, sorszámok, más a lapok mérete és alakja, stb.
Megkérdeztem nagynénémet, hogy ez mégis miért jó így, miért nem egységesítik országosan az azonos típusba tartozó iratokat, mert akkor sokkal átláthatóbb lenne az egész rendszer és így hatékonyabb is lenne a működése.
Azt mondta, hogy ha ezt meglépnék, akkor körülbelül 60%-kal kevesebb könyvelőre lenne szükség, akik mehetnének munkanélkülire.
Na, nagyjából ez is ilyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!