Hogyan tudnám átlátni a magyar politikai rendszert?
Nem politizálás miatt, csak érteni szeretném a ma Magyarországban érvényben lévő rendszert. Visszakerestem a 12-es történelemkönyvben, de sajnos nincs ilyen lecke. Kicsit homályos nekem az egész. Hogy lehet valaki képviselő, mit csinál egy képviselő, hogy kerülhet be a parlamentbe, mi a különbség a listán bekerülés, az egyéni és az országos lista között, hogyan működik a magyar parlament...stb. Az egészről szeretnék egy átfogó képet kapni. TUDOM, hogy Google a barátom, ott ennyit találtam: [link]
Nem valami sok...
Persze hogy nem tanítanak ilyet. Azt akarják hogy ne értsd. Mint a tőzsde. Látszólag bonyolult, gyakorlatilag korrupt.
A politikai életet meg szeretnék eltitkolni amennyire lehet. Én sem találtam sokkal többet. Meg tegyük hozzá hogy Viktor király módosította most a választási rendszert, szóval ha régebbi választásról találsz az már nem ugyan az mint ez.
Képviselőjelölt úgy lehetsz, hogy szerzel 750 ajánlást. Indulhatsz egymagadban - kiállsz egy pulttal az utcára, vagy körbetelefonálod az ismerőseidet. Vagy lehetsz egy párt jelöltje, és akkor a pártkasszából fizetnek aktivistákat, hogy gyűjtsenek neked. Ezt a párt csak akkor fogja megtenni, ha pénzzel vagy aktivizmussal letettél már valamit az asztalra (illetve ha valamely pártfunkci táskahordozója/rokona vagy). Ha megvan a 750, beküldöd a választási bizottságnak, és onnantól jelölt vagy - kapsz némi állami pénzt, hogy plakátokat ragasztgass belőle, és, ha van pártod, akkor ők jelzik, hogy hozzájuk tartozol (ha pl. fideszes vagy, akkor Orbán fog melletted állni a plakáton, és még a BKV-járműveken is szerepelhetsz).
Akik egy választókerületen belül indulnak, azok közül választanak az egyéni választás keretei között. Aki a legtöbb voksot kapja, az bemegy a parlamentbe, és onnantól hivatalosan is képviselő.
Ez volt az egyéni választás, de van listás is. Ilyet csak pártok csinálhatnak; összeírnak pár tucat olyan embert, akit tutira szeretnének a Parlamentben tudni, akkor is, ha esetleg egyéniben nem választanák meg őket. A rájuk vonatkozó kérdés az, hogy "melyik pártot szeretnéd kormányon látni?" 93 listás hely van a parlamentben, azokat a listás szavazatok arányában osztják el.
A képviselő elvileg törvényjavaslatot terjeszt be, vitatja azokat, módosító javaslatokat tesz hozzá, végül pedig szavaz róluk. A gyakorlatban a pártok vezetése mondja meg, hogy mit kell csinálniuk, a képviselő pedig egy piszok jól fizetett szavazógépként és bólogatójánosként funkcionál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!