Miért szavazták vissza az emberek a hatalomba az MSZP-t 1994-ben? Azt hitték, hogy visszaállítják a szocializmust?
ma 21:41
A kettőt nem lehet egy lapon említeni! A mostani Fidesz újraválasztással a 2006-os MSZP újraválasztás áll.
1994-ben a pártállamból többpártrendszerbe lépett keserű eszmélése történt. Nem beszélve arról, hogy jobboldali média, gazdasági hátország szinte egyáltalán nem volt, így a régi állampárt kedvére manipulálhatta a közvéleményt.
1994-et kb. úgy tudnám szemléltetni, mintha lett volna egy fiatalember, akit kiengedtek a nagyvilágba, de addig a családban élt és mindent megkapott, és 1994-re rádöbbent, hogy mennyivel nehezebb a családi megszokott körön kívül boldogulni, ezért visszakívánkozott a régi biztonságba, ami végeredményben addigra megszűnt.
2006-ban és 2014-ben(most) azért szavazták újra a kormányzó pártokat, mert azok, akik hatalomba szavazták őket nem ábrándultak ki belőlük, az ellenzékük pedig nem rendezte sorait.
'89-'90 körül nagyon fura, de érdekes helyzet volt Magyarországon, és persze Európában is.
A szovjet csapatok már több, mint 40 éve itt állomásoztak, a Varsói szerződés tagjai voltunk 35 éve.
Akkoriban máshogy nézett ki a korfa, a lakosság nagy része fiatal volt, akik nem tudták, milyen a szocializmuson kívül világ. Ebben nőttek fel.
A rendszerváltástól mindenki remélt valamit. Sokan szétverték, vagy felgyújtották a Trabantjukat, Ladájukat, mondván, jó világ jön, hamar vesznek helyette Volkswagent (az volt a menő akkoriban).
Ebben a helyzetben írták ki a választásokat, amelyet a Magyar Demokrata Fórum nyert meg, és Antall kormányt alakított.
Ami a '90-'94 közötti időszakot illeti, hát az minden volt, csak nem Kánaán... A teljes foglalkoztatottság megszűnt, orrba-szájba privatizáltak, megjelent egy addig viszonylag ismeretlen fogalom: a munkanélküliség.
Kinyírták a nehézipart, a bányászatot,
Kevesen tudják, de Diósgyőr és Ózd a hetvenes-nyolcvanas években gazdag iparvárosok voltak. Borsodi ismerőseim mesélték, hogy mi voltak arrafelé bő 30-40 éve. Budaörs meg Felcsút a fasorban sincs életszínvonalban ahhoz képest.
De tudnának mesélni a Dunaújvárosiak is.
Na, ennek a jó világnak vége lett. Munkanélküliség, infláció, a benzinár emelkedés, létbizonytalanság (előtte sok évtizeden át ismeretlen dolgok voltak ezek).
'94-re az emberek belátták, hogy nincsen többé davaj, nem lesz itten Hawaii, és az MSZP-re szavaztak.
Pedig annak az MSZP-nek Hormon Gyulával már nem sok köze volt a Kádár rendszerhez... Lopásban, csalásban vitték a prímet már akkor is.
Remélem, már érted.
Egyetértek az előttem szólóval.
A kapitalizmus brutálisan mutatkozott be.
Ettől a Kádári rendszer még nem lett jobb, de az emberek inkább az ismerős rosszat preferálták az ismeretlennel.
Az is kiderült, hogy hogy minket a nyugat csak gyarmatként akar integrálni, és szó sincs arról, hogy engedje, hogy hasonló szintre emelkedjünk.
Itt nem egyszerűen a két rendszer közötti különbségről van szó, hanem arról, hogy akik megajándékoztak bennünket Trianonnal, és karban tartják annak hatásait, azoktól miért is várnánk mást ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!