16 évesen, megházasodva szavazhatok a Fideszre április 6-án?
18 as válaszoló ellenére én még nem állok be a helyeslők táborába. itt már nem elég törvényszövegeket kukkolni hanem a kiegészítő kommentárokba is bele kéne nézni.
Fontos! különboző törvények fogalmait nem lehet minden esetben vegyíteni. a ptk nagykorúság nem feltétlenül egyezik meg az Alaptörvényben írt nagykorúsággal sőt még a Btk szerinti nagykorúsággal sem.
példa a Btk ban faiatlkorú aki betöltötte a 14-et de a 18at nem. tehát ott hiába házasodik meg valaki 16 évesen attól még rá a fiatalkorúakra vonatkozó(enyhébb) szabályok érvényesek. tehát még a btk és a ptk közti nagykorúaság közt is különbség van ezért felelőtlenség túlzott elhamarkodott következtetést levonni miszerint:"ja a ptk-ban ilyet olvastam... ergo az alaptörvényben is nyilván ugyanezt jelentheti a nagykorúság, márpedig az ott megfogalmazottak szerint a nagykorúak törvényi kivételek mellett szavazhatnak...."nem nem ez nem így van.......jobban utána kell nézni . én még mindig arra voksolnék hogy a kérdező téved
Igen szavazhatsz!
2014, jan. 01-től továbbra is csak a NAGYKORÚ magyar állampolgárok voksolhatnak majd az országgyűlési, önkormányzati és európai uniós választásokon
Választójog: ...minden NAGYKORÚ állampolgár szavazati joggal rendelkezik. Kizáró okokról az Alkotmány maga rendelkezik. (Az elítélt bűnözők és mentálisan beteg személyek.)
II. fejezet
12. §17 Kiskorú az, aki a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, KIVÉVE, ha házasságot kötött.
Jogi felnőttség - nagykorúság
Nagykorú az, aki a 18. életévét már betöltötte és kivételesen az is, aki ennél előbb házasságkötése révén nagykorúvá vált. Vagyis jogi szempontból a felnőttség a nagykorúság elérésével kezdődik. A nagykorúság kifejezése azt takarja, hogy az adott személy szerződéses viszonyt létesíthet vagy más jognyilatkozatot tehet. Ekkor a szülők elvesztik a felügyeleti jogaikat és felelősségeiket a gyerekeikkel szemben, lehetségessé válik a házasodás és a SZAVAZÁS!, a munkavállalás, lehetségessé válik a felügyelet nélkül külföldre utazás, autó vagy lakásvásárlás, hitelfelvétel, alkoholfogyasztás és dohányzás, stb...
Ha a kiskorú házassága 18. életévének betöltése előtt megszűnik, nem jelenti a nagykorúság elvesztését.
Egy kivétel van csak!
...A házasságkötés nem jár a nagykorúság megszerzésével, ha a házasságot a bíróság a cselekvőképesség hiánya vagy a kiskorúság miatt szükséges gyámhatósági engedély hiánya miatt nyilvánította érvénytelennek!
utolsó már megint a polgárjoggal jössz..
amit belinkeltél tétel na annak olvasd el a 6. oldal lap alját kb arról beszélek
MAGYARORSZÁG ALAPTÖRVÉNYE
XXIII. cikk
"(1) Minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásán választó és választható legyen."
Jogi felnőttség - nagykorúság
"Cselekvőképes minden nagykorú természetes személy, feltéve, hogy a cselekvőképességét a törvény nem korlátozza, vagy nem zárja ki. Nagykorú viszont az, aki a 18. életévét már betöltötte és kivételesen az is, aki ennél előbb házasságkötése révén nagykorúvá vált. Vagyis jogi szempontból a felnőttség a nagykorúság elérésével kezdődik. A nagykorúság kifejezése azt takarja, hogy az adott személy szerződéses viszonyt létesíthet vagy más jognyilatkozatot tehet. Ekkor a szülők elvesztik a felügyeleti jogaikat és felelősségeiket a gyerekeikkel szemben, lehetségessé válik a házasodás és a szavazás, a munkavállalás, ..."
9/A. Kizárás a választójogból
13/A. § (1) A bíróságnak a cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezést kimondó, a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezést kimondó, valamint a felülvizsgálati eljárás alapján hozott ítéletében rendelkeznie kell a választójogból való kizárás kérdéséről.
(2) A bíróság azt a nagykorú személyt zárja ki a választójogból, akinek a választójog gyakorlásához szükséges belátási képessége
a) pszichés állapota, szellemi fogyatkozása vagy szenvedélybetegsége miatt tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent, vagy
b) pszichés állapota vagy szellemi fogyatkozása miatt tartósan teljes mértékben hiányzik.
(3) Ha a bíróság a nagykorú személyt a választójogból nem zárja ki, a gondnokság alá helyezett személy a választójogát személyesen gyakorolja, e jog gyakorlásával kapcsolatosan önállóan érvényes jognyilatkozatot tehet.
(4) A gondnokság alá helyezés megszüntetésére irányuló per megindítására jogosultak az (1) bekezdéstől függetlenül is kérhetik a gondnokság alá helyezett nagykorú személy választójogból való kizárásának megszüntetését.
az, hogy a PTK és a BTK másként ítéli meg , ebben az esetben nem mérvadó!
(a kérdést feltevő esetében, a PTK-ben rögzítettek az irányadók)
Tehát, ha nem kapod meg a központi névjegyzékbe vételről az értesítőt, menj be a lakóhelyd vagy tartózkodási helyd szerinti helyi választási irodához és vetesd fel megad a névjegyzékbe. (45. központi névjegyzékkel kapcsolatos kérelem benyújtása)
V. FEJEZET - A KÖZPONTI NÉVJEGYZÉK -39./40./45.
Nem kell addig várni.
Kérdező, megkaptad már a választási értesítődet?
Kedves Kérdező, szabad a gazda!
Kaptál értesítőt(vagy ha nem, akkor mit mondtak a választási irodában)?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!