Mit érdemes tenni a megfelelő oktatás érdekében?
A magyar oktatási rendszerben nagyon-nagyon nehéz piacképes, és a jó életminőséget nem anyagi szempontból is megalapozó tudást szerezni. Gondoljunk itt például a szegregált oktatásra, arra, hogy a szakközépiskolák nem nyújtanak valódi szakmai alapokat, stb.
A gimnáziumi oktatás elég jó, néhány reál tárgyból némileg átlag feletti színvonalat nyújt a magyar oktatás, viszont a további viszontagságok az ottani minőséget is jelentősen rontják. Nem kell túlmagyarázni: a magyar kulturális élet, és az oktatás minőségét mérő félmérések egyértelműen mutatják, mennyire teljesít jól az oktatás.
Mint 'jelentéktelen' egyén igyekszem megtenni minden tőlem telhetőt azért, hogy az oktatás minél jobb legyen. De mivel egyébként a pedagógia nem az én elsődleges érdeklődési területem, és szakmai tudásom viszonylag kevés van, ezért ez jellenleg önkéntes korrepetálásban merül ki.
Viszont sajnos úgy látom, hogy a jelenlegi kormányzatnak nem célja az oktatás fejlesztése: épp ellenkezőleg, züllesztés folyik. A legelképesztőbb dolog számomra a túlképzettség mítosza. Tudom, hogy nem ez az egyetlen tényező, ami a magyar vállalkozások életét megnehezíti, de egy olyan iparágban dolgozom, amely Magyarországon az egyik legsikeresebb lehetne, ha nem szorulna a külföldi munkaerő importjára, mivel itt a megfelelően képzett emberekből nagy hiány van. A diplomás pályakövetési adatok alapján pedig kijelenthető, hogy ez nem a tömeges elvándorlás miatt van, ugyanis a megfelelő végzettséggel rendelkezőknek mindössze az egytizede költözött külföldre. Szóval én nem azt tapasztalom, hogy kevés lenne a képzett ember: épp ellenkezőleg!
A kormányzat valamiért mégis az oktatás züllesztését erőlteti, mert hogy nem kell ide ennyi erőforrást pazarolni. Emiatt sajnos a jelenlegi állapotban biztos, hogy nem fogok Magyarországon gyereket nevelni. Mert ez az állapot olyan, mintha a süllyedő hajón kezdenénk a lékeket foltozni. A kormányzat majdnem ellehetetleníti az oktatást. Hiszen még a legelitebb iskolákban is meglehetősen komoly problémák vannak (ha valaki követi a híreket...). Ráadásul oda nem is könnyű bekerülni. Én személy szerint nem is vagyok elitista gondolkozású, ezért nem is biztos, hogy szeretném a gyerekem a "legjobbak" közé rakni.
Viszont nem is tudom, hogy hova költözhetnék. A Skandináv országok életmódja nekem nem tetszik, az Egyesült Államokban, Angliában pedig még rosszabb az oktatás, mint itt. Német nyelvterületre pedig nem költöznék. Jó oktatási rendszerrel bíró ország nagyon kevés van, főleg, ha olyanokat nézünk, ahol az életszínvonal más területen is megüti legalább a magyar szintet.
Mindenki azt hiszi, hogy az oktatás megszervezése annyira összetett feladat. Az is, de nem végtelenül. Rengeteg követni való példa sorakozik előttünk világszerte, és ha végre felhagynánk a kurucoskodó "de itt majd másképp lesz" és "majd mi megmondjuk a tutit" felfogással, talán mintát lehetne venni valamelyikből (vagy többől). Nem azt mondom én, hogy vegyük át a komplett norvég vagy szingapúri oktatásmintát, de ha látjuk, hogy valami jól működik, ne habozzunk mi is használni!
Az oktatásból hiányzik egy nagyon fontos összetevő - a pénz. Igen, tudom, hogy a pedagógusok fizetését most emelték meg, kiét mennyivel, de aki csak egy híradós tudósítás meg egy internetes hírportál cikke alapján van informálva, az ne kezdjen el "jogosan" hőbörögni, hogy mit pofáznak a tanárok, most már dagadtra keresik magukat. Rengeteg szegmensét kihagyták a dolognak, rengetegen rosszul jártak, s még a megemelt fizetések is épphogy pedagógushoz méltóak, de leginkább azok sem.
Az iskolák pénzhiánya is probléma, ez kezdődik ott, hogy valahol be kell zárni, mert nincs pénz a fűtésre, és gyűrűzik egészen addig, hogy míg valamelyik falu 150 fős iskolájában hűdeszépen fel lett újítva minden, 6-700 gyerek által látogatott gimnáziumok tornaterme esik szét, ablakkeretei hasadoznak, vagy addig, hogy kémia, fizika órán a legalapvetőbb kísérleteket is alig lehet bemutatni, mert nincs pénz vegyszerekre, eszközökre (édesanyám kémiatanár, és igencsak fájó szívvel borítja ki leltározáskor a "lejárt" tömény etanolt a lefolyóba, mert különben megbüntetik - persze nyilvánvalóan a tömény alkohol szavatossága nem jár le egy év után).
Rossz az oktatás, mert a jó munkaerő is egyre inkább hiányzik, jellemzően a 3-as, 4-es érettségiátlagúak felvételiznek tanári szakokra (tisztelet az elhivatott kivételnek). Ez rengeteg helyen már meglátszik, és igencsak lerontja a színvonalat.
És rossz az oktatás, mert már egy többtíz éves, elavult struktúrára épül az egész, aminek hála a fiatalok fejét telenyomják lexikális tudással, amivel semmit nem érnek, aminek hála meg kell tanulniuk, hogy nézett ki és miből állt egy számítógép 10 évvel ezelőtt, de programozni saját erejükből kell megtanulniuk, aminek hála vághatják fejből az összes költő-író önéletrajzát, de úgy teszik le az érettségit, hogy egy adóbevallást nem tudnak megírni, aminek hála talán jól eligazodnak a koordinátageometriában, de a legalapvetőbb gazdasági folyamatokkal sincsenek tisztában, s aminek hála megtanulják, hogy kell válaszolni a feltett kérdésre és bemagolni az anyagot, de nem tudnak problémát megoldani, innovatívan gondolkodni, csapatban összedolgozni, bonyolultabb kérdéseket átlátni.
"Dióhéjban" ennyi.
Szerintem fel kellene hagyni ezzel az elméleti, magolást támogató semmi hasznos tudást nem adó oktatással.
Fel kellene fogni, hogy hiába az érettségi, a diploma, a nyevvizsgák garmadája, ha nincs használható nyelvtudás, gyakorlatban alkalmazható megfelelő szintű szakmai ismeret.
Kijönnek a fiatalok az iskolapadból és nem értenek semmihez.
Velem is pont ez történt. Diploma, 2 nyelvvizsga, aztán munkát nem találtam ezekkel, magam tanultam ki egy teljesen más szakmát amivel azóta is foglalkozok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!