Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen ötletnek tartjátok...

Milyen ötletnek tartjátok azt, hogy Magyarországot államszövetséggé szervezzék?

Figyelt kérdés

A tervem a következő:

Magyar Államszövetség 19 szövetségi állam, 1 szövetségi fővárosi terület, 23 szövetségi jelentőségű város. Mind a 43 tagállam belső autonómiával rendelkezik, de a törvényeknek egységesnek kell lennie. Nem lehetne olyan, hogy valahol van halálbüntetés, valahol nincs, a föderáció Svájchoz vagy Ausztriához hasonlítana. Minden tagállam élén a Szövetségi Elnök által kinevezett kormányzó áll, aki a kormány feje. Minden tagállamnak saját egykamarás parlamentje van. A szövetségi államok 2-2, a városok 1-1 képviselőjéből állna az Országgyűlés felsőháza, a Szövetségi Tanács, a lakossághoz viszonyított arányos képviseleti rendszerben választott képviselőkből pedig az alsóház, a Képviselőház. A Szövetségi Elnököt a Szövetségi Tanács választaná, ahogy a Szövetségi Miniszterelnököt is. A Szövetségi Minisztereket a Szövetségi Elnök nevezné ki a Szövetségi Miniszterelnök javaslata alapján. A föderáció fővárosa a fővárosi területen lenne, Budapesten. A korábbi járások megmaradnának, mint a tagállamok közigazgatási egysége. A közigazgatás négy szintű lenne: tagállamok, járások, városok, falvak. A járásokon belül minden város alá rendelnék a környező falvakat.

A szövetségi politikai pártokon kívül lehetnének tagállami pártok is, amelyek együtt alkotnak 1-1 szövetségi pártot. A föderációhoz új tagállamok az Elnök és a parlament mindkét kamarája beleegyezésével csatlakozhatnának.

A föderációnak egy pénzneme lenne, a forint, ahogy egy hadserege is, a Magyar Honvédség.



2014. jan. 12. 14:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Mi a francnak?
2014. jan. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mi a fenének lenne ez jó? Semmilyen történelmi múlt nem indokolná az amúgy is parányi megyéink önálló állammá szervezését, ráadásul nincs is semmilyen jelentős nemzetiség, ami miatt indokolt lenne. Gazdaságilag inkább pont a régiósításnak lenne értelme, nem a tovább darabolásnak.
2014. jan. 12. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Kellet volna ezen 1920 előtt gondolkozni. Amikor még nem volt Trianon, akkor lett volna igazán értelme.


Most már minek.

2014. jan. 12. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
És ennek mégis mi értelme lenne? gyakorlatilag nem változtattál meg semmit, csak a megyék neveit államokra és a megyei ____ mindenféléket szövetségi ____-re.
2014. jan. 12. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Magyarország kis ország, viszonylag egységes, homogén is, így nem látom sok értelmét. Csak kétszeresre duzzasztanák az állami tisztviselők számát, a rendszer még átláthatatlanabb lenne, nőne a korrupció.

Talán a régióknak lehetne nagyobb autonómiát adni.

2014. jan. 12. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A jelenlegi Magyarországon nincs sem történelmi múltja sem indokoltsága ilyen szövetségi államok létrehozásának.

Ha megnézed a mai államszövetségeket (Németország, Svájc, Oroszország és USA) akkor azt látod, hogy mindenhol sok évszázados, vagy akár évezredes (Németország) múltra tekint vissza a területi tagoltság és lényegében kisebb változtatásokkal (pl. Poroszországot a II. Világháború után jogilag is megszüntették) ezek átörökítése. Vagy - mint Oroszországban vagy Svájcban - etnikai választóvonalak és történelmi hagyományok keverékéből jöttek létre a szövetségi államok. Vagy ott van Bosznia, ahol kizárólag az etnikai határok teszik indokolttá, hogy két (gyakorlatban inkább három) entitásból tevődjön össze az ország.

Magyarországon erre semmi szükség, sőt a jelenlegi helyzetben éppen ellenkező folyamat zajlik sajnos, mindent központosítanak.

1920 előtt (ami már késő volt, inkább még a századforduló előtt) szükség lett volna ilyen szövetségi állammá szervezni Magyarországot, aminek meg is voltak a tervei Bécsben (többek között a meggyilkolt trónörökös tanácsadói több ilyen tervezetet is készítettek, hogy a Monarchiát föderációvá szervezzék), de a szűklátókörű magyar politikai elit elzárkózott minden területi alapú átszervezés (az autonómia szóról hallani sem akartak, még 1916-ban sem) elöl, sőt igyekezett agresszív magyarosítási politikát folytatni.

Holott, már csak azért is jobb lett volna, ha foglalkoznak ilyenekkel, mert mondjuk ha Trianon úgy éri Magyarországot, hogy kiépített autonóm régiókból (hovatovább mondjuk egy külön Erdélyből, Székelyföldből, Szlovákiából, Vajdaságból áll), akkor sokkal kedvezőbb - vagy inkább kevésbé megrázóbb lett volna - békét lehetett volna kötni, mert akkor azt lehetett volna mondani, hogy kész vannak az etnikai határok, akkor azok mentén szakítsák szét az országot. És akkor mondjuk nem 190 ezer négyzetkilométer terület a veszteség, hanem mondjuk "csak" 120 ezer.

2014. jan. 12. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!