Támogatnátok azt, hogy választásokon csak listás szavazás legyen?
Csak listás szavazás? Még szép hogy nem. Azzal minden értelmét elvesztené a szavazás.
Épp hogy el kéne törölni a listás szavazást.
"Nem, csak egyéni kellene, az a legdemokratikusabb."
Én ebben nem vagyok ennyire biztos. Valóban, demokratikusnak tűnik, hogy minden térségnek megvan a maga képviselője és nem ülnek "idegenek" a parlamentben, de ez sem tökéletes.
Matematikailag ugyanis eléggé problémás egy ilyen rendszer. Ha csak egyéni választókerületekből kerülnek be jelöltek, akkor azok a szavazatok, amiket nem a győztesek kaptak, elvesznek. Ha például egy párt minden körzetben 51%-kal nyer, akkor a helyek 100%-át szerzi meg úgy, hogy közben csak a szavazatok 51%-a az övé, a többi 49%-on osztozó párt pedig be sem jut az országgyűlésbe. Ez nem annyira demokratikus.
Mondjuk a jelenlegi helyzetben jobb lenne a tisztán listás szavazás. Az egyéni képviselők magasról tesznek a körzetük problémáira, nem a körzetük érdekeinek, hanem a pártutasításnak megfelelően szavaznak. Ha pedig pártkatonákkal kell feltölteni a padsorokat, arra jobb a listás eljárás, nem kell az egyéni képviselőkkel táplálni az illúziókat.
1. a listás szavazás az az intézmény, ahol el lehet bújni a felelősség elől. Ilyent a diktatúra hívei akarnak.
2. egy választás eredménye csak azért függ a szavazás formájától, mert sok a megvezetett ember. Öntudatos, felelős választó számára érdektelen, mert így is úgy is a legmegfelelőbbet választja.
3. egy ország színvonalára nincs hatással az elnöki rendszer mikéntje, az csak varázslat a hozzá nem értők számára. Az ország színvonalát a politikai és gazdasági intézményrendszere határozza meg. Amely szoros összefüggésben van az ország lakosságának minőségével.
"egy választás eredménye csak azért függ a szavazás formájától, mert sok a megvezetett ember."
Ez butaság. A tisztán egyéni körzetes és a tisztán listás szavazás végeredménye között ugyanazon emberek ugyanazon szavazataival is markáns különbségek vannak. Egy tisztán egyéni körzetekben megválasztott képviselőkből felálló törvényhozó testület, mint például az amerikai kongresszus házai, egyidejűleg két-három pártból és elenyésző számú független képviselőből állnak, amelyek egyáltalán nem képezik le a társadalom politikai akaratát. Csak a választó, ha nem akarja, hogy a szavazata kárba vesszen, kénytelen valamelyik nagy párt jelöltjére szavazni. A tisztán listás választási rendszerben pedig adott esetben hét-nyolc párt is kényelmesen bejuthat a parlamentbe, így szinte minden választó megtalálhatja a neki megfelelőt, és még csak attól sem kell tartania, hogy hiába szavaz rájuk, esélytelenek. Egy 5%-os küszöbbel ellátott tisztán listás rendszerben a szavazatok 5%-át kell egy pártnak megszereznie, hogy képviselője legyen a parlamentben; egy tisztán egyéni rendszerben akár 15-20%-os országos eredménnyel is kívül maradhatnak pártok.
"Az ország színvonalát a politikai és gazdasági intézményrendszere határozza meg."
Hát szerintem az, hogy inkább parlamentális vagy inkább prezidenciális köztársaság-e egy állam, az elég erősen a politikai intézményrendszer része, és mint ilyen, még szerinted is hatással van az "ország színvonalára" (bármit jelentsen is ez).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!