Igaza lehet Orbánnak, hogy az államadósságot 60% alá kell csökkenteni?
Vagy ennek nincs jelentősége, felesleges ezzel foglalkozni?
Például Amerikában, Japánban jóval nagyobb az adósság aránya, mégis jól elvannak, igaz ott negatívak a reálkamatok, míg nálunk 3% körüli reálkamatot kell fizetni az államnak az adósság után.
"A nyugati államokban magasabb az államadósság. Mégis jól működik a gazdaság. "
A nyugati államokon kívül senki másnak nincs 80% fölötti adóssága ... ja csak olyan sikeres országoknak, mint
Nagyon nagy butaság, az angol adósságot a magyarral összevetni. A magyar adósságot már 50% nem tudtuk saját valutában fizetni, ezért kezdtek el devizákat felvenni... Most ebbe a csapdába estünk bele és nem tudjuk fizetni az akkori hiteleket.
jaj viktor megmentett minket az államadósság alig növekedett az emútnényév alatt
igaz ehez hozzátartozik hogy 2%áfát emelt lenyúlta a magánnyugdíjpénztárakat, romba döntötte a gazdaságot
meg egyéb jelentéktelen bakikat csinált a lényeg hogy megszabadultunk a csúnya imf hiteltől ami pl 10 forint volt helyette vettünk fel 20 XY hitelt
dübörög a gazdaság hisz lassan lovak húzzák az ekét mert traktorra nem telik a paták meg jobban harsognak mint a zetor
Japán és Amerika elég rossz példa erre.
Japán már évtizedek óta csak stagnál(egy állati magas szinten), most is nagyon agresszív monetáris eszközökkel lehet elérni, hogy ne legyen defláció a szigetvilágban.
Egyszerűen hiába, hogy főleg a japánoknak tartozik nullához konvergáló kamatú kölcsönökre a gazdaság nem fejlődik, mert a piacon túl stabilnak látják ezért nem értékelik,, ha haza tartozol és inflálod az adósságot azzal a hitelezők, adott esetben a nép jókorát szív, ezért csínján kell vele bánni.
Fejlett ország, ezt normális ember nem tagadja, de a siker eklatáns példájaként felhozni nem igazán javallott már a huszonegyedik században.
Igaz, hogy a két nukleáris töltet után szépen összeszedte magát jenki támogatásokból és rengeteg (főleg belföldi) hitelből és a világ egyik meghatározó gazdasága volt egy időben. Csak a lufi kipukkadt, a folyamatosan az ajtón kopogtató defláció a 0% körül keringő állampapírok ellenére is hatalmas kamatterhek, a feltörekvő kistigrisek illetve Kína és India is szívja el a levegőt Japán elől.
Sorra váltják le a pénzügyminisztereket és a jegybankelnököket, próbálkoznak mindenféle kockázatos és kevésbé kockázatos pénzügyi manővereket végrehajtani, egyenlőre kevés sikerrel.
Legutóbb, ha jól emlékszem az államdósság közel hetven százalékát próbálták a némi mennyiségi lazítással (annak aki nem tudná mi ez: [link] kifizetni, ami elvileg a deflációtól megmenti őket és az adósságuk is jelentősen csökken. Csak ezzel az a probléma, hogy igencsak sanszos, hogy a jen rongyolásának mértéke csöppet túllő a célon, ami bukhatnak a japánok, a belföldi megtakarításokkal rendelkező magánszemélyek illetve cégek, inkább kiviszik a pénzüket az országból, ami katasztrofális az így is gyengécske belső fogyasztás mellett, valamint a japán súlyánál fogva olyan világgazdasági folyamatokat indíthat, ami és a partnereire is visszacsaphat, amit nem köszönnének meg neki. Nem utolsósorban, ha béremelés nem követi javítja az így is magas japán versenyképességet, az a nemzetközi megállapodásokat ez a lépés kellően megbolygatja.
Próbálkoznak még persze feltehetőleg szeptember kilencedikétől( a II. negyedéves GDP adatok)megtekintéséig) szimpla adóemelésekkel is, hiszen ez az egybilliárd jen már nem igazán félvállról veendő összeg. Egyenlőre marad még a jegybanki expanzió.
Amerikánál meg a válság után megfogalmazódó de a második világháború után megfogalmazódott Bretton Woods tartalék valutarendszer is segít neki, illetve az amerikai államdósság a japánnál sokkal kezelhetőbb formában van jelen, ezért Amerika növekedési kilátásai meg a többi is sokkal jobb mint Japáné.
Két speciális esetet hoztál ami nem igazolja az állítást. Alacsony kamat mellett és ha jó hitelesnek tart a világ tény, hogy szinte a végtelenségig görgethető a hitel, a kérdés, hogy milyen áron. Egyrészt ott van a kamatfizetés, meg egyéb lejáró hitelek, ami sosem kellemes, de csak a kisebb gond. A negatív inflációs nyomás és minden ami ezzel jár hosszútávon jóval aggasztóbb.
Japán erre intő példa, hogy tökmindegy mire költöd előbb utóbb a mértéktelen hitelfelvétel visszaüt. Minden elvetemült hitelből jólétet építőnek javaslom, hogy vigyázó szemüket, mielőtt ezt meglépnék mindig Tokióra vessék.
Nem jó a magas államdósság, de a csökkentést sem mindegy, hogy hogyan érjük el.Az előrejelzések szerint kinőni nem tudjuk (ahhoz tényleg a kb. a 60%-os kellene a jelenlegi kamatok mellett), marad a hitelcsökkentés, vagy legalábbis a hitelfelvétel csökkentése és a kamatok lenyomása. Orbánék ezért az égvilágon semmi sem tettek ott tartunk lényegében, mint a ciklusban etéren is, az államadósság elleni harc csúfos kudarccal zárult. A vízió teljesülésével és a az utána fizetendő kamatok terhének csökkenése mellett, tényleg jobban állnánk ez tény, csak az odavezető út nincs még meg.
azért ne hasonlítsuk magunkat japánokhoz, mert igaz, hogy rohadt magas az államadósságunk, de annak kb. 90%-a japán kézben van, vagyis belföldről tudja finanszírozni magát
és a többi nyugati országban is valami hasonló helyzet van
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!