Miben fejlődtünk az elmúlt 20 évben, és jobban élünk-e?
Ha lehet akkor ne csak felületesen szemlélődjetek.
Vegyétek alapul a közvagyont relatív, és az adósság állományunkat is, ahogy a lakosság eladósodottságát is, mert csak így reális.
persze hogy jobban.szerinted?
Biztos ha te mondod, ugrik a puma, és dübörgünk.
Csak sajnos nem látom, hisz mindent hitelből csináltunk.
A jövedelmünk, nem hogy nőtt volna az arányokat tekintve hanem jelentősen csökkent.
De te biztos tudsz példát mutatni!
Nem lesz itt semmilyen javulás.
Kilőtte magát a társadalom, ami lehetne azt elviszi az adósság, és a demográfia, illetve a társadalom lecsúszásának szociális hatásai. Nincs érdekelve az átlag magyar hogy jobban és többet termeljen, és nincs is kinek, hisz nincs kereslet. Aki tehetséges az lassan már nem is gondolkodok abban hogy itt maradjon. Pár év és olyan robbanás lesz ebben az országban ami teljesen kiéget mindent, és szép lassan megszűnünk. Lehet hogy ez egy 50 éves folyamat de az első 40 en már túl vagyunk, és nincs sok hátra hogy megszűnjünk.
A szerkezetátalakítás időszakában (1993-ig) Magyarország gazdaságilag visszaesett a nyugathoz képest. Aztán a növekedés gyorsabb volt, mint nyugaton, kis zökkenőkkel 2006-ig.
1989-ben Magyarország egy főre jutó GDP-je a nyugat-európai átlag 43,6%-a volt. Ez az átalakulás során 1993-ra 34,1%-ra csökkent. Az ezt követő fellendülés során ez visszanőtt 2006-ra 44,2%-ra.
Vagyis a rendszerváltás egészében eddig sikeresnek tekinthető, mert a kezdeti nehézségek után felzárkózási folyamat indult meg. A válság most ismét visszalépést hoz, de 2010-től folytatódhat a fellendülés.
Csehszlovákiához képest (1993-tól Cseho. és Szlovákia) az a helyzet, hogy a magyar egy főre jutó GDP 1989-ben a 78,7%-a volt ezeknek. 2006-ban 80,8%, azaz Magyarország összességében hajszállal jobban teljesített ezeknél az országoknál ebben az időszakban. Romániához képest: 1989-ben az arány 175%, 2006-ban 225%. Ennyit a "mindjárt utolérnek a románok"-ról. Lengyelország viszont 20% körüli lemaradást dolgozott le teljesen 2006-ra.
Úgyhogy 1989 óta Magyarország közepesen teljesít a többi közép-európai ország mezőnyében. A legutolsó 2-3 évben csapnivalóan, előtte változóan: közepesen 1990-1996-ban és kimagaslóan 1997-2003 között.
A lakosság eladósodottsága közepes európai viszonylatban. Főleg 2004-től halmozódott fel egy komoly devizaadósság, de a lakossági eladósodottság 2008 óta enyhül. A költségvetés külső eladósodottsága 1990-1995-ben meredeken emelkedett, utána csökkent, illetve stagnált, és kb. 2004-től ismét meredeken emelkedett, de még most sem éri el az 1993 körüli csúcsokat. Az eladósodás lelassult, és az eladósodottság valószínűleg lassú csökkenésnek indul a következő években.
A lakosság életszínvonala átlagosan javult 1989-hez képest, ez azonban egyenlőtlenül oszlik el, az emberek kb. 1/3-ának csökkent.
8 évvel ezeltőtt még luxus volt a mobiltelefon mostanra már minden általános 1. osztályosnak walkmanmobilja van
a morál és a gazdasági válság miatt tűik úgy mintha rosszabbúl élnénk mint 20 éve
„8 évvel ezeltőtt még luxus volt a mobiltelefon mostanra már minden általános 1. osztályosnak walkmanmobilja van
a morál és a gazdasági válság miatt tűik úgy mintha rosszabbúl élnénk mint 20 éve”
Hogy lehet így gondolkodni? Mobíl telefon, akkor már minden jó.
A műszaki elektronika ára az elmúlt 30 évben nyugaton 70-80% csökkent.
Nálunk meg a zárt kereskedelem miatt és kokom listák miatt nem is volt.
Nem a jövedelmünk nőtt, hanem a piac nyílt meg.
És ha ehez hozzá számolom hogy mennyi a külső adósság állománya az országnak és az emberek eladósodottsága, akkor még bőven, nem kicsivel, BŐVEN kevesebb a reál jövedelmünk. Ehez a válságnak a világon semmi köze.
Egyszerűen amit megtermeltünk eddig, azt nem magunknak termeltük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!