Miért akarnak a magyarországiak egységes magyar pártokat határon túl?
Azért az belátható, hogy egy magyar párt jobban képviseli a magyarság érdekeit, mint a legnagyobb országos pártok. De természetesen vannak olyan magyarok is, akik inkább ez utóbbiakra szavaznak.
Romániában, Szlovákiában a magyarság aránya 7-8%, Vajdaságban 12%, így ahhoz kevesen vannak, hogy több magyar párt is bekerüljön a parlamentbe. Vagy összefognak, vagy eltűnik a magyarság közvetlen képviselete az adott ország parlamentjében.
Valóban: a határon túli magyaroknak is joguk van az önálló véleményhez és még köztük is lehetnek olyanok, akik bár ugyanúgy magyarok, képtelenek közös nézeteket vallani a politikát illetően.
Csakhogy van ezzel egy nagy baj. A határon túli magyarok minden országban kisebbségben vannak (országos szinten tekintve, helyi szinten van, hogy a többség magyar), tehát a választásokon eleve kevés szavazatuk van az ország összes választójához viszonyítva. Ha ez a kevés szavazat is megoszlik 2-3 párt között, akkor valamennyi magyar párt súlytalan, jelentéktelen lesz: be sem jut az ország törvényhozásába, vagy ha bejut, jelentéktelen méretű törpefrakciót alkot, ami nem oszt, nem szoroz.
Ezért lenne jó, ha egységes magyar pártok lennének. De nem úgy, ahogy azt Magyarországon elképzelik: nem az a jó megoldás, hogy kiválasztják az éppen aktuális magyar kormány legjobb hűbéresét és az ő pártját állítják be egyedüli igaz képviseletként. Olyan párt kellene, amit nem csak a magyar kormányzati propaganda próbál mindenkire ráerőltetni, hanem az ott élő magyarok nagy része képes elfogadni az elveit. Ha nem is teljes mértékben, de olyan szinten, ami már elég neki.
Így a jelentős magyar kisebbséggel rendelkező országok törvényhozásaiban létrejöhetnének olyan méretű magyar frakciók, amik már megkerülhetetlenek vagy legalábbis jelentősek lennének a politikában. Például érdemes lenne velük kormányalakítási tárgyalásokat folytatni vagy egy-egy törvény elfogadásakor lehetnének a mérleg nyelve a kormány és az ellenzék között. Jó az ilyen, mert így lehet alkudozni a többi párttal vagy a kormánnyal úgy, hogy abból a helyi magyarság járjon jól.
Persze az igazán jó megoldás az lenne, ha a jelentős méretű magyar közösségek valamilyen autonómiát kapjanak (nem, nem csak a most divatos székelyföldi autonómiára gondolok), mert akkor saját hatáskörön belül lefolytathatnák a maguk vitáit, lehetne többpárti politizálás a magyar közösségen belül is (ami azért nem rossz), de biztosított lenne, hogy világnézetileg akármilyen széttagolt is a közösség, legyenek meg olyan jogaik, amit jelenleg csak az országgyűlésbe bekerülő egységes magyar frakció tud(na) kierőszakolni.
"Azért az belátható, hogy egy magyar párt jobban képviseli a magyarság érdekeit, mint a legnagyobb országos pártok."
Ez nincs így, lásd. Magyarország.
Ez a határokon túlívelő össznemzeti érdekből lenne fontos.
Ha ezt valaki nem érti/érzi, akkor nincs mit magyarázni.
"Ez a határokon túlívelő össznemzeti érdekből lenne fontos.
Ha ezt valaki nem érti/érzi, akkor nincs mit magyarázni."
Szerintem úgy egészében te nem érted.
Csak egy tipp: erőszakból nem lesz összetartozás.
Dehogy akarnak! A Fidesz már a harmadik magyar pártot alapította meg Romániában, az első kettő ellen. :P
Egyébként van az egységes pártban valami olyasféle logika, hogy egy 5%-os párt könnyebben megugorja az 5% körüli belépési küszöböt, mint három 2%-os, és akkor bent a parlamentből már könnyebben képviselné a magyaroknak a többségi érdekkel szembeni közös saját érdekét. De én sem vagyok oda az etnikai vagy a regionális pártok koncepciójáért - miniszterelnök az legyen, akinek van az egész országra vonatkozó elképzelése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!