Devizahitel megszüntetése?
Nem igazán vagy képben ezzel a történettel, meg a gazdasággal se, meg, hogy 2008 óta emberek milyen bajban vannak.
Jelenpillantaban (akármennyire is utálom Orbánt) te tűnsz hülyének. És nem is kicsit.
Szerintem jogos a kérdező felvetése, amit nem közgazdaságtani, hanem jogi oldalról érdemes megközelíteni.
Az a kérdés, hogy XY elméletileg szabad magyar állampolgárnak van-e joga, különösen egy olyan szerveződésen belül, mint az Európai Unió más állam pénznemében eladósodni vagy ezt a jogot az állam elvonja tőle?
Valóban rizikós a dolog, azonban ideális esetben járhat valaki jobban devizahitellel és logikus döntés is lehet akár a nagyobb rizikó vállalása a kisebb törlesztőrészletek reményében (pl. ha a hitelfelvevő amúgy komoly állandó jövedelemmel rendelkezik). De ha hülyeségnek is tartjuk, akkor is felmerül a kérdés, hogy megillet-e valakit a hülyeséghez való jog.
Rengeteg veszélyes eszközt használunk az életben (autó, extrém sportok stb.), mégsem gondoljuk úgy általában, hogy az államnak a védelmünk érdekében joga lenne ezek használatának jogát elvitatni tőlünk.
A CHF nyilvántartású hitelnek semmi köze a CHF-hez.
Nevezzük nevén a "gyereket". A deviza "alapú" hitel egy fogadás a deviza árfolyamára. Lényegében egy szerencsejátékkal kombinált hitel.
Én azt az álláspontot képviselem, hogy fogadások köttessenek a fogadóirodákban.
A bankok pedig hiteleket folyósítsanak, ne pedig szerencsejátékkal kombinált hiteleket.
A szemfényvesztő "itt a piros hol a piros" játéknak is meg van a maga helye a cirkuszban.
Amelyik bankárok közreműködtek a fél ország bedöntésében, azok inkább az utcákat seperjék.
Az az egyik probléma, hogy 2007-ben, amikor a bankárok már tudták, hogy 30%-al felül értékelődött a forint (a környező országok inflációs különbségei alapján), akkor propagálták a legintenzívebben a deviza alapú hiteleket.
A másik probléma, hogy mai napig következmények nélkül hagyják a bankoknak, hogy tetszőlegesen emeljék a kamatot, és egyéb költségeket. Noha ezek a szerződések zsinórban buknak el a polgári perekben.
András,
Elvileg a bankok adtak forint hitelt, de a devizahitel eladására ösztönözték a dolgozókat. Versenyeket rendeztek, és kiemelten díjazták a devizahiteles üzletkötéseket. 3-5-szörös jutalékokkal.
Így aztán volt olyan alkalmazott, aki egyszerűen letagadta a forinthitel létezését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!