Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerinted pozitív vagy negatív...

Szerinted pozitív vagy negatív dolog a munkanélküliség elleni küzdelem?

Figyelt kérdés

Európa szerte - beleértve hazánkat - törvények, jogszabályok vannak érvényben az emberi munkaerő alkalmazásának kikényszerítésére.


A kikényszerítés többségében gazdasági eszközökkel történik, például büntetésekkel vagy adókedvezményekkel. Tehát gazdasági eszközökkel mesterségesen érik el, hogy jobban megérje emberi alkalmazottakat foglalkoztatni az ésszerű megoldások helyett.


Figyelem! Nem azt állítom, hogy minden emberi munkaerő haszontalan. Az viszont tény, hogy az az emberi munka, amelyet a cég a gazdasági nyomásgyakorlás nélkül nem vett volna igénybe, haszontalan.


A kormányok, cégek retorikája rendszerint arra épül, hogy ők munkahelyeket teremtenek az emberek érdekében, ezért van erre szükség. De valójában arról van szó, hogy aki ezen veszít, az a munkavállaló. Ugyanis neki kell éhbérért ledolgoznia az életét, miközben a termék nélküle is létrejött volna. Ez valóban csökkenti a munkanélküliek számát, a nettó terméket azonban nem növeli - sőt esetenként csökkenti. Vagyis hazugság, hogy arról lenne szó, hogy az embereknek ezzel kedveznek. Pont az ellenkezőjéről van szó: elveszik tőlük a legfontosabb értéket, az időt.


Valószínűleg a nagy tőkével rendelkező vállalatok gyakorolnak nyomást a kormányokra, hogy ilyen törvényeket hozzanak. Ugyanis ezzel az extra költséggel egyrészt elnyomják a konkurenciát, másrészt az emberek önfenntartó képességét és hajlamát is derékba törik, ennek köszönhetően a tőke értéke kevésbé hígul, a biztosítások stabilabbak.


2013. okt. 17. 01:43
1 2
 1/11 anonim válasza:

Én pozitívnak tartom.

Legnagyobb negatívumként azt említetted, hogy elveszik az emberektől az időt. De a kormány senkit nem kényszerít arra, hogy dolgozzon. Ha valakinek többet ér az ideje, mint a pénz amit a munkájáért kap, akkor ne vállalja el.

Én is éhbérért dolgozom, de ha nem lenne munkahelyem, hiába lenne sok időm, ha hajléktalan lennék, és nem lenne mit ennem.

A munkahelyteremtés gazdaságilag is előnyös (minél kevesebb a munkahely, annál kisebb a kereslet a termékek iránt)

2013. okt. 17. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
A zókori Róma mintájára kéne ezt megoldani, de ezt a mi vezetőink tuggyák is. Mit gondolsz, miért épül az a rengeteg stadion? Hogy a "panem" hunnan lesz, az a kérdés!
2013. okt. 17. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Igazad van kérdező, ez kb. így működik. Hozzá lehet még venni azt is, hogy a munkanélküliségi statisztikákat is javítja, amivel aztán lehet villogni.
2013. okt. 17. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"Én is éhbérért dolgozom, de ha nem lenne munkahelyem, hiába lenne sok időm, ha hajléktalan lennék, és nem lenne mit ennem."


És arra nem gondoltál még, hogy mennyivel jobb lenne, ha normális fizetésért gürcölnél?

2013. okt. 17. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
De ha kevesebb a munkanélküli, akkor a munkások ára (fizetése) emelkedik. És ha az embereknek több pénzük van, akkor a termékek iránt is nő a kereslet, így a több termék előállítására több munkásra van szükség.
2013. okt. 17. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

"De ha kevesebb a munkanélküli, akkor a munkások ára (fizetése) emelkedik. És ha az embereknek több pénzük van, akkor a termékek iránt is nő a kereslet, így a több termék előállítására több munkásra van szükség.


A válaszíró 83%-ban hasznos válaszokat ad."


Ez bullshit szöveg.


Igazságtartalma: a szolgáltatóiparban a kereslet egy részét a nagyobb számú munkavállaló növeli. Ez némileg az utaztatásra is jellemző. De ez a legkisebb mértékben jellemző az alacsony fizetésűekre.


Viszont ettől eltekintve, ha nem is akarok erősen fogalmazni, nagyon átgondolatlan kijelentésnek tűnik, ugyanis teljesen ésszerűtlen, hogy a keresletet attól függjön, hogy hányan dolgoznak. Természetesen ez nincs így. A létfenntartásra a munkanélkülinek is szüksége van, legfeljebb fizetőképessége nincs. Ezen meg ugye könnyen lehet segíteni. Egyrészt, ha a felesége/férje dolgozik és eleget keres, akkor nincs probléma. Másrészt pedig szerintem nem volna utópisztikus elképzelés a munkanélkülieknek normálisabb, felsőfokú tanulási lehetőségeket biztosítani, beleértve a felkészítő képzéseket is. Ez meg azért nem lenne annyira költséges, mert a felkészítő képzésekhez igénybe lehetne venni a már felsőoktatásban tanulók segítségét.

2013. okt. 17. 08:57
 7/11 anonim ***** válasza:

kedves kérdező!


én az optimumot tartom egészségesnek, egy államnak nem kell munkahelyeket mesterségesen gerjeszteni, de szükséges egy befektető-, beruházóbarát gazdaságpolitika kialakítása, egy erős, kiszámítható, korrekt kontrollt tartania piacon, illetve abban segíteni, hogy a szabad munkahelyek, és a szabad munkaerők minél gyorsabban, hatékonyabban megtalálják egymást, illetve ,hogy az országban olyan oktatási rendszer működjön, ami a munkaerőt úgy képzi, hogy azt a piac fel szívja


a munkanélküliség csak egy tünet, nem a tünetet kell megszüntetni, hanem az okot


a munkahelyi támogatások maximum csak "fájdalomcsillapítók", de nem oldják meg a problémát

2013. okt. 17. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Egyetértek. Az elsődleges célnak annak kellene lennie, hogy az olyan munkahelyekről, ahol az emberi munka gazdaságosan és fenntarthatóan kiváltható, onnan átvándoroljanak az emberek az olyan munkakörök felé, ahol emberi segítségre (intelligenciára) van szükség.
2013. okt. 17. 09:07
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem állítom, hogy nincs igazság abban, amit írsz (főleg az első felében), de azt se felejtsd el, hogy ha nincs az embereknek munkája, akkor hiába termel többet, akinek van, nem lesz, aki fizessen érte. Tehát kevesebbet is elég termelni, tehát leépítenek pár embert, tehát mégkevesebb kereslet lesz úgy mindenre...


Igen, nagyon jó a vállalatoknak, ha van fizetőképes kereslet az általuk nyújtott termékre/szolgáltatásra, és az embereknek is jó, ha meg tudják fizetni a termékek/szolgáltatások árát.

2013. okt. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
57%

Nagyon összetett kérdést feszegetsz, és nagyon sok igazság van abban, amit mondasz.


Először azonban a probléma gyökerét kell megnézni. Az pedig nem más, mint az, hogy a technika fejlődésével az emberek által elvégzendő munkák többsége egyre magasabb szintre kerül, ehhez azonban egyre jobb értelmi képességre van szükség, így aztán egyre több ember hullik ki azok közül, akik ténylegesen értékteremtő tevékenységet tudnak végezni. Ezt a folyamatot az oktatás fejlesztésével lehet ellensúlyozni (sajnos itthon ez nem történik meg), de az sem végleges megoldás, mert kulturális és ami még fontosabb, genetikai korlátai vannak ennek, nem minden gyerekből lehet tervező mérnök, de még karbantartó szakmunkás sem sokakból. A szolgáltató ipar ideig-óráig fel tud szívni alacsonyabb kvalitású embereket is, de idővel ott is automatizálva lesz az alacsonyabb szintű munka. Az emberi génmanipuláció elvileg segíthetne, de ez a valóságban pont az eleve jobb képességű, így gazdagabb emberek még jobb képességűvé tételét fogja szolgálni jó ideig.


És persze a kormányok sem oldják meg a helyzetet azzal, hogy munkahelyet teremtenek azoknak, akik nem elég jók a versenyszférához, mert ezzel két probléma van, egyrészt ebbe a rendszerbe így belépnek a jobb képességű, de lustább emberek is, másrészt pedig társadalmi szinten ez költséges, az ország emiatt lemaradhat a többitől.


Hogy mi a megoldás? Sajnos nem lehet tudni. Egyelőre mondjuk nem olyan vészes a helyzet, mint amilyennek látszik, mert rengeteg dolgot emberek csinálnak, amit gépekkel is lehetne, csak éppen Távol-Keleten, ahol olcsóbb a munkaerő. Azonban ez a kínai bérek emelkedésével változni fog, igaz egyelőre még az látszik, hogy még alacsonyabb bérszínvonalú helyekre(Indokína, Afrika, stb.) települ át a droidmunka, de idővel még így is olcsóbb lesz a teljes automatizálás.

2013. okt. 17. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!