Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A balliberális (? ) és a...

A balliberális (? ) és a kommunista között nem látjátok a szakadékot?

Figyelt kérdés

Tapasztalatom szerint a két fogalmat sokan erősen összemossák, de nem értem, hogy miért.


A neo-libárális megközelítés, amit gazdasági szempontból jobboldalinak szokás tekinteni, individualistább, tehát kollektivizmust elutasító, a gazdaság szabályozását pedig csak alapvető kérdésekben bízza az államra, tehát a piacgazdaság önálló döntőképességének kihasználására alapszik.


A libertárius megközelítés, amely a tekintélyelvűséget, és az állam maximális hatalmát veti el, nem áll ellentétben a neo-liberalizmussal, ugyanakkor a gazdasági bal oldallal, tehát a kollektivizmussal sem áll ellentétben. (Kommunista megközelítés).


Tehát, a bal-liberTÁRIUS megközelítés a kommunizmussal nem áll szemben, tehát egy kommunista is is elvetheti a tekintélyelvűséget.


Ellenben, a balliberális fogalomnak egyrészt nem is sok értelme van, hiszen két ellentétes fogalomból alkotott összetett szóról van szó, másrészt, aki kommunista, az abszolút kollektivista elveket vall. Ha valaki egy kicsit is liberális, az individualista elveket vall, tehát nem lehet kommunista.


A két fogalom között tehát mindenképp mély szakadék van. Hogy lehetne mégis összemosni a kettőt?


2013. okt. 13. 13:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
29%
Úgy, hogy akik most a volt szoci országokban balliberálisok, neoliberális és ultra-kapitalista gazdaságpolitikát vallanak, azok az előző rendszerben kommunisták voltak. Azért voltak az előző rendszerben kommunisták, mert akkor az volt jövedelmező, úgy kerültek a húsosfazékhoz. Most, hogy a balliberális társadalmi nézet és a neoliberális gazdaságpolitika a jövedelmező politikailag, átvedlettek ilyenné.
2013. okt. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

A balliberálist/liberálist legtöbbször társadalompolitikára, társadalmi berendezkedésre szokták mondani és nem gazdasági gondolkodásra.


Persze, ésszerűbb lenne ilyenkor a szabadelvűt használni.

2013. okt. 13. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
93%
Igazad van, de sokan csak a "mocskos ballib, kommunista" jelszóból értenek. Nekik valamit mindenképp utálni kell. Egyébként elvek szintjén a mostani jobboldal sokkal közelebb áll a kommunizmushoz, mint a mindenki által kommunistázott baloldal...
2013. okt. 13. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Ozmium42 ***** válasza:
34%
Mint ahogy az első is írta, komoly személyi átfedés van a két tábor között, elvtelen szélhámos gazemberektől pedig ne várjunk elvekhez való következetességet. Az ő elvüket opportunizmusnak és machiavellizmusnak hívják.
2013. okt. 13. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Az elvtelenséggel azért én vigyáznék. A gazdaságpolitikában az elvek tisztán csak eszközök. Azt az elvet érdemes követni, amely a gazdaságpolitikának megfelelő irányt tud adni. Ez pedig nem feltétlenül állandó. Tehát, ha valaki a gazdaságpolitikai elveit változtatja, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy köpönyegforgató. Inkább csak alkalmazkodik. Az pedig megint más, hogy kifelé mit mutat!


Az pedig, hogy társadalompolitikában valaki a szocialista évek alatt tekintélyelvű volt, csupán annyit jelent, hogy az országban élt. Fontosabb szerepű ember egyszerűen nem tehette meg azt, hogy elvesse a tekintélyelvűséget, hiszen ha valaki elvetette, hamarosan úgyis a "jó irányba terelték". Ebben az esetben inkább az lehet felróni az embernek, hogy közszerepet vállalt be. Amire meg furcsa bűnként tekinteni. Azért is nehéz ez a dolog, mert nem ritka, hogy azokat, vagy azok leszármazottait kényszerítették köztisztviselésre, vagy egyéb szereplésre, akik a korábbi rendszerben is hasonló szerepet töltöttek be. Csak legfeljebb alacsonyabb szintről indultak, föléjük meg kerültek a "nép gyermekei". Tehát ezért furcsa, hogy manapság leggyakrabban pont a "nép gyermekei" szidják ezeket az embereket... Véleményem szerint az az elítélendő, aki a megfelelő pillanatban nem cselekedett a szabadság javára, ha megtehette. Vagyis azok, akik nem hasonultak meg a rájuk kényszerített tevékenységben, illetve azok, akik mindezt önként vállalták, sőt élvezték.

2013. okt. 13. 13:58
 6/14 anonim ***** válasza:

A balliberálisoknál nem a gazdaságpolitikájukkal van a baj, hanem a társadalompolitikájukkal.


Például az SZDSZ be akarta tiltani a cigány szót ,meg a cigánypecsenye , cigánykerék szót is megakarta változtatni mert szerinte rasszista.


Szintén még hozzájuk kapcsolódik a pozitív diszkrimináció ,valós , létető etnikai problémák el nem ismerése, sőt letagadása.

A cigánybűnözést kicserélték megélhetési bűnözésre és ezzel azt hitték, hogy az előbbi jelenség megszűnt.


Szélsőséges kisebbség védelem ,színes fétis ,ez nagyon jellemző rájuk.


Szóval , ezért nem szeretjük őket és nem a gazdaságpolitikájuk miatt.

2013. okt. 13. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

A rasszizmus mindenképpen egy kerülendő dolog, ha legális módon akarsz építkezni. Természetesen egy kleptokráciában a rasszizmus erény, de szerintem nem kell magyarázni, hogy ez miért immorális.


Az SZDSZ-t pedig nem kell szeretni, én se szeretem, de igazából nem is volt nagy szám soha - ennek ellenére amennyire én ismerem a tevékenységüket, a nettó mérlegük szerint nem mondanám, hogy kárt okoztak volna az országnak. Legfeljebb a célt mérték fel rosszul, de hát ez meg preferencia kérdése.

2013. okt. 13. 14:18
 8/14 anonim ***** válasza:

Nem okoztak kárt?

Megnézted már a fészekrakó programjuk következményeit?

Utcákat tettek tönkre ezzel.

2013. okt. 13. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Nem ugyanaz, ez tény, viszont ugyanolyan katasztrófa az emberiségre mindkettő.
2013. okt. 13. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Azt hiszem a szakadék inkább egyes irányzatok tényleges tartalma és azok itteni leírása között van. Ezeket az eszmei áramlatokat nem lehet egy két szóval leírni. A fogalom az fogalom, és nem függ a használója értelmezésétől, hanem fordítva az értelmezés mesél a használó ismereteiről.

Az összemosásnak döntően ismerethiány az oka, nagyon kicsi százalékban szándékos ferdítés.

A neoliberális eszmeáramlatnak a leírt jellemzői nem a lényege, hanem a felszíne. A lényegét a céljában érdemes keresni, mégpedig a gazdaságba történő állami beavatkozás teljes elutasítása azon okból, hogy a nagytőke gátlástalansága semmiképpen ne legyen korlátozva. Ez az eszme ezáltal megkérdőjelezi az állam létének egyik fontos jellemzőjét: a gazdasági szabályozó szerepét. Ha ezt elvesszük az államtól, a létét kérdőjelezzük meg, ami persze a nagytőkének édes álom.

A balliberális eszmeáramlat pedig értelmes, csak nem úgy, ahogy errefelé szitokszóként használják. Jellemzője, hogy a baloldali értékeknek (ami nem kommunizmus!!!) erősebben hangsúlyozza a szabadelvűségét, más szóval nagyobb jelentőséget tulajdonít neki. Nálunk attól lett káromlás, mert képviselőinek többsége a szabadságot kizárólag saját magára értette (továbbá a jobboldal kedvenc hazug lejárató szlogenjévé vált).

Ami az kommentek elvekről szóló eszmefuttatását illeti, az a baj, hogy ami a körülményektől függ, az nem elv. Nem az elvek alkalmazkodnak a körülményekhez (azok a szabályok), hanem a körülmények ismeretében a szabályokat igazítjuk az elvekhez.

Ha a gazdaság működésében az igazmondást, szó betartását, megbízhatóságot, egyensúlyra, harmóniára törekvést elvnek tartjuk, és azt tapasztaljuk, hogy nem érvényesülnek, akkor olyan szabályokat kell hozni, amelyek kikényszerítik ezen elvek betartását. Különben a gazdaság rosszul fog működni. Válságban is, fellendülésben is.

2013. okt. 13. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!