Magyarország miért nem alapít exportpiacra termelő állami üzemeket (pl. ruhagyár), amikben közmunkások dolgoznak? Így ugyanazt csinálhatnánk, mint Kína, és felpörögne a gazdaság.
Mert Eu tagok vagyunk és nem lehet. Folyamatos tűz alatt tartanának minket hiszen már maga az hogy közmunkásokkal dolgoztatunk a nemlétező szabadpiaccal összeférhetetlen feltételeket teremt. De Kínával soha nem foguk tudni versenyezni. Az ottani környezetvédelmi szabályok a munkavállalói jogok a szocháló stb stb teljesen
versenyképtelen helyzetbe hoz minket. De nem is lenne értelme hiszen itt az Eu ban teljesen más megélhetési költségek uralkodnak. A bérekkel versenyzés nem lehetséges az Eu ban. Csak a magasabb hozzáadott értékek lehetnek megfelelőek. Az állam amúgy se vállalkozzon arra ott vannak a vállalkozók. Az állam allokáljon olyan helyekre ahol komparatív előnyeink vannak és úgy hogy a klaszterek a tőke minél hamarabb tapadjon rá és piaci alapon szerveződjön tovább.
Mert ez nem úgy megy hogy alapítok egy ruhagyárat azt majd külföldön tonna számra megveszik.
Kínai példa azért nem jó, mert ott olyan olcsó a munkaerő hogy szinte minden nagyobb sportruha gyártó ott gyártja a ruhákat.
Ahhoz hasonló, olcsó munkaerő itt elképzelhetetlen..
Varrni sem tud mindenki...valszeg a közmunkások kis része tud. Ugye egy ruhagyárban nem kézzel varrnak, hanem géppel. Azt meg kell tanulni.
Mire gondoltál..nemzeti fecske és tanga üzemre?
Ennyi hülyeséget egy kérdésen belül...
1. Mert a közmunkások nem válnak egy csettintésre igény szerint ruha-, fém-, autó-, elektronikai-, stb. ipari szakmunkássá, ahhoz testvérek között is illene legalább 3 év szakközepes képzés
2. Mert nem Kína vagyunk, hanem egy légypiszok országocska nulla létező gyártási, technikai és szakemberkapacitással, tőkével.
3. Mert az ambíciózus kishal nem fogja lenyelni a tízezerszer nagyobb nagy halat akkor sem, ha a fene fenét eszik is.
Kínával már az elejétől a 90es évek közepétől nem kellett volna kesztyűs kézzel bánni, hanem hatalmas védővámokkal sújtani az Eu nak. Akkor nem alakult volna ki a mai helyzet hogy ma már csak elvétve van könnyűipar az Eu ban és mindent a Kínai meg az Indiai áraszt el.
Persze akkor a nyugati országok akik Kínába fektettek be hogy ölték volna meg a periféria könnyűiparát és hogyan vehette volna át? Hiszen a Kínai termékek mögött nagy arányban Eu s nyugati országok tőkései állnak.
De akkor kik is buktak nagyot és egyoldalúan? Mi a perifériák ahogy ezt mát megszoktuk. A nyugatiak jóljártak hiszen a tőkéjük termel, a Kínai jóljárt mert van munkája, mi meg szívunk mint a porszívó mert csak megy ki a gepa mint a szél és eközben nincs munkalehetőség.
Szép kis jövő rajzolódik ki, ha a ma nem lenne elég!
Mindenki szidja az olcsó kínai, indiai, bangladesi árukat, de mégis megveszik.
A drága magyar árukat kellett volna vásárolni és akkor fennmaradt volna a magyar textilipar is.
Ma már az állam nem hozhatna létre ilyen államilag szubvencionált vállalatokat, tiltja az EU, WTO, OECD stb.
Az hogy az állami vállalat elad 5 milliárd forintnyi árut, ami neki viszont 10 milliárdba kerül évente, az nem tartható fenn sokáig.
Bár ilyenkor tényleg az szokott történni, hogy bezárják az évente 5 milliárd veszteséget termelő állami vállalatot és utána az állam évente 10 milliárdot kifizet szerkezetátalakítási támogatásra, segélyekre, rehabilitációra, korai nyugdíjazásokra, munkahelyteremtésre stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!