Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti szabadverseny-pártiak vagytok?

Ti szabadverseny-pártiak vagytok?

Figyelt kérdés
2013. szept. 16. 12:34
 1/5 anonim ***** válasza:
54%

Nem mert nem létezik szabad verseny.

A szabad versenyt a nagy és erős gazdaságú országok népszerűsítik hiszen számukra az a kedvező.

Egy kis és nyitott gazdaságban egyszerűen nem alkalmazható mert nincs esélye sem kialakulni a versenyhez megfelelő üzemméretű és potenciájú vállalkozásoknak.


Itt van pld az Eu.

Majd ha minden tekintetben azonosak lesznek a feltételek az az szocrendszer adók munkavállalói jogok minimálbér stb stb akkor talán lehetséges lehet, de így sajnos csak a társadalmak rovására versengenek ma a multik kegyeiért a perifériák. Ez pedig adóversenyhez a közép egyre élénkebb erodálásához az állam eladósodásához vezet és fenntarthatatlan.


Sokkal kézenfekvőbb a kvóta rendszer.

Amiben a kvóta mértékéig nincsenek vámok, de azután a vám mértéke visszapótolja a gazdaságba az importtal okozott negatív externáliákat és a monetáris veszteségeket.

Nem csak termék vám létezik amit az eladó fizet meg, hanem védő vám is, amit az állam ró ki a kereskedelemben megjelenés előtt.


Számtalan megoldás akad, de ez a nemlétező szabadpiac ami csak az erőfölényre és a politikusok nagytőke általi korrupciójáról szól nem működik és soha nem is fog.

Egyre nagyobb különbségeket okoz a centrum és a periféria között.

2013. szept. 16. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"nem létezik szabad verseny"


Hát ez igaz...


Szabadverseny-párti lennék, ha létezne TELJES szabad verseny! De nincs. Hazánkban semmiképp. És ha belegondolunk máshol sem, esetleg csak jobban irányított, igazságosabb.


Az a baj, hogy van a központi újraelosztás. És ez már alapjában véve akadályozza a szabad versenyt. Hiszen egyáltalán nem igazságos.

Jó lenne, ha az újraelosztás (adók és egyéb pénzek beszedése, vezetők által kitalált elköltése és segélyként való kiosztása, + az állandó lenyúlások) nem létezne! Elegendő lenne, ha a központi irányítás csak normákat, betartandó jogszabályokat hozna, de nem lennének közpénzek, vagy nem ekkora mértékben!


Nos a kommunizmusban egyáltalán nem volt verseny, az meg azért nem volt jó, mert iszonyú pazarlás és környezetszennyezés ment, szintén igazságtalan újraelosztással.


Amíg a verseny mindenféle korlátozásokkal, központi lenyúlásokkal keveredik, addig semmi nem fog jól működni.

De a teljes szabad versenyt nem lenne egyszerű létrehozni, mert úgy mindenkinek dolgoznia kellene, és a politikusok ezt sosem akarnák ugye.

2013. szept. 16. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy van a központi újraelosztás. És ez már alapjában véve akadályozza a szabad versenyt. Hiszen egyáltalán nem igazságos.

Jó lenne, ha az újraelosztás (adók és egyéb pénzek beszedése, vezetők által kitalált elköltése és segélyként való kiosztása, + az állandó lenyúlások) nem létezne! Elegendő lenne, ha a központi irányítás csak normákat, betartandó jogszabályokat hozna, de nem lennének közpénzek, vagy nem ekkora mértékben!



Kb néhány hónap alatt csődbe jutna az ország.

Ugyanis az újraelosztás nem csak kifizetést jelent meg elvonást, hanem sok sok fogyasztást is.

Az az ha kivennéd a pénzt a rendszerből akkor az inaktív réteg nagyon megugrana és alig alig maradna keresletet kielégítő vállalkozás.

Pld

Ma 1,8millióan dolgoznak a versenyszférában.

Ha az inaktívok nem fogyasztanának akkor ennek az 1,8millió embernek sem lenne szükség a munkájára mert nem lenne rá kereslet. az az max a fele 900e maradna talpon.

De mivel a kiesett 900e sem lenne fogyasztó ez a szám ismét nagyban csökkenne. Ez egy ördögi kőr ami pillanatok alatt lezüllesztené az ország reálgazdaságát.

És nem beszélek akkor egyébb piaci akcentusokról, pld a multik teljes uralmáról. Hiszen a kereslet csökkenés nem őket ölné élből hiszen rajtunk kívül még 50országba gyártanak, az az a 100% ukhoz mért piaci veszteség sokkal kisebb lenne mint aki hazai és élből elveszti a piaca 50% át.


Én értem a szociáldarwinista hozzáállásod, azt hogy neked hát ha jobb lenne. De egy egyszerű logika mentén haladva is látható hogy ez maga a totális csőd lenne ami pillanatok alatt bekövetkezne.


Itt említeném meg a pénzpiaci reakciókat, hiszen ha a GDP nk ennyivel csökkenne az a GDP/ államadósságot és sok sok más gazdasági számot leamortizálna. Az az, a pénzpiac olyan minősítést adna hogy nagyon gyorsan, szinte exponenciálisan 600Ft lenne 1euro és nincs az a beígért jegybanki alapkamat amivel elcsábíthatnánk a befektetőket.



"Nos a kommunizmusban egyáltalán nem volt verseny, az meg azért nem volt jó, mert iszonyú pazarlás és környezetszennyezés ment, szintén igazságtalan újraelosztással.


Itt soha nem volt kommunizmus, max szocializmus.

Bár a tervutasításos gazdálkodásban kevés a verseny de azért a párhuzamos szegmensekben volt némi.

De nem ez volt a probléma alapvetően, hanem a technológiai szint reális követése és a világgazdasági trendek figyelmen kívül hagyása.



"Amíg a verseny mindenféle korlátozásokkal, központi lenyúlásokkal keveredik, addig semmi nem fog jól működni.


És nagyon sok más.

Tudod te nem a segélyesekért fizetsz ma annyit, hanem a multik adóelkerülése és az offshore miatt.

A nagy nyugati cégek erőfölényes kivásárlása miatt stb stb. Ez mind a szabadpiac jegyében alakúlt így, ami meg csak a mesékben létezik.



"De a teljes szabad versenyt nem lenne egyszerű létrehozni, mert úgy mindenkinek dolgoznia kellene, és a politikusok ezt sosem akarnák ugye.


Szóval akkor csak a szocializmusban létezhetne teljesen szabad piac vagy ha a földön mindenhol ugyan azok a szabályok érvényesülhetnének. (környezetvédelem adó munkajog stb stb)

2013. szept. 16. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ameddig nem ír fel emberi értékeket. Ameddig ösztönző hatása van. Ameddig a konkurencia nem ellenség, hanem ösztönző ellenfél. Ameddig a munkásnak van becsülete.
2013. szept. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Köznapi értelmében támogatom, hogy bárki szabadon termelhessen bármit és hogy a vásárlók döntsék el, hogy miből mennyire tartanak igényt. Az állam szabjon (alsó) minőségi korlátot, elállítási feltételeket, környezet és munkavállalókat védő előírásokat és fektesse le a tisztességes üzletelés alapjait, valamint szedje be az ehhez szükséges forrásokat a vállalkozásoktól és a magánszemélyektől. Ezeket keményen ellenőrizze, de egyébként ne szóljon bele a vállalkozások működésébe.


Az utolsóból, az ideális feltételek híján még engednék is annyit, hogy ami nem szolgálja az állampolgárok mentális és fizikai védelmét és fejlesztését, az jobb megoldás híján maradjon állami kézen. De egy olyan területre, amit jellemzően a magánszektor tudna hatékonyabban ellátni, oda ne furakodjon be az "emberek védelmében". Márpedig az állam ott vagy jótékonysági intézményt játszik, ami megöli a versenyt, vagy visszaél a helyzetével és szintén kicsinálja versenyt, a verseny hiányára meg hosszú távon mindig ráfizet, a cég az állam és rajta keresztül az emberek is.


A közgazdászok által felállított modell meg nem létezik és nem is létezhet(azért csak modell), talán legközelebb a tőzsde jár hozzá. Mindössze csak az információk teljes átláthatóságának hiánya szúr szemet, ami pusztán csak a méretéből fakad a dolognak, meg persze az hogy emberek vagyunk és nem gépek, hogy mindig racionálisan gondolkodjunk.

2013. szept. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!