Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményed Bertha Szilvia...

Mi a véleményed Bertha Szilvia "Makacs dolgok" írásáról és megállapításáról?

Figyelt kérdés

Sajnos makacsul tartja magát továbbra is az az állapot, hogy az unió fejlettebb országaihoz képest szakadékszerű az elmaradásunk még az átlagkeresetek szintjén is.


Idén, az első félévben 3,4 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek, a nettófizetések még ennél is jobban, 4,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkaidőben dolgozók átlagos bruttó keresete 228 ezer 200 forint volt – áll a KSH jelentésében.


A tények makacs dolgok, így igazán örömteli ez a hír, hiszen az - egyre kisebb fogyasztás miatt - erőteljesen csökkenő infláció mellett akár jelentősebb reálkereset-növekedés is megvalósulhat. Ugyanakkor a statisztikai átlag fogalma kicsikét félrevezető és igen sok mindent eltakar. Jelen esetben például az átlagtól való eltéréseket, a keresetek nagyságának eloszlását.


Ha ugyanis ezt megvizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy a hivatalos jelentésekben közzétett átlagkeresetet, pláne annál többet meglehetősen szűk réteg vihet haza. Sőt, mivel az átlag feletti bérbe tartoznak a csillagászati magasságú keresetek is, ezért az itt jelentkező béremelés arányaiban jobban emeli az átlagkereseteket is. Tehát, egy-egy kiugró kereset megemelkedése akár több tucat kiskeresetű ember bérét „emelheti”, na nem a valóságban, csak a statisztika szintjén. Sajnos, a munkaügyi hivatal honlapján a legfrissebb (hivatalos) statisztika 2011-es, így a jelenlegi helyzetet pontosan megítélni nem lehet, de az erősen valószínű, hogy a fenti magyarázat miatt a munkavállalók nagy részének csak álom a hivatalos statisztikában egyébként szépen emelkedő átlagkereset elérése.


Mivel a tények makacs dolgok, a tisztánlátás érdekében ezért is érdemes a KSH egyéb adatsorait is megvizsgálni. Például a foglalkoztatottak létszám-és kereset statisztikáit. Itt rögtön az látható, hogy például a versenyszférában foglalkoztatott fizikai dolgozók keresete az országos átlag alatt nőtt. Sőt, ha a tavaly júniushoz viszonyított adatokat nézzük, akkor az elmaradás már igen jelentős, az átlagkeresetek növekedése pedig gyakorlatilag megegyezett az inflációval. Miután a versenyszférában foglalkoztatott fizikai dolgozók száma 1 millió 140 ezer fő volt idén júniusban, így akár azt is ki lehetne jelenteni, hogy a növekvő átlagkeresetekből e munkavállalók nagy része semmit nem érezhetett. Különösképpen akkor megalapozott ezt kijelenteni, ha figyelembe vesszük azt a tényt is, hogy az adóváltozások miatt bevezetett, főként az állami szférában megvalósuló bérkompenzáció, az erőteljes minimálbéremelés – amelynek nettó értéke azonban szinte nem változott – szintén felfelé nyomja az átlagokat, amellett, hogy az egykulcsos adórendszer a magas keresetűeknek kedvez – ezért félrevezető a nettó fizetések átlag emelkedésének túlzott jelentőséget tulajdonítani.


Sajnos makacsul tartja magát továbbra is az az állapot, hogy az unió fejlettebb országaihoz képest szakadékszerű az elmaradásunk még az átlagkeresetek szintjén is. A válság ellenére ott már - forintban átszámolva – milliós tételt jelent a havi átlagfizetés a legtöbb munkavállaló számára. Úgy tűnik, hogy ez egyre több magyar munkavállaló számára jelent biztosabb jövőképet és hiába szól egyre erősebben a kormányzati sikerpropaganda, sajnos inkább ezt a jövőt választják.


A szerző Bertha Szilvia, a Jobbik országgyűlési képviselője



alfahir.hu


[link]



2013. szept. 8. 12:33
 1/5 anonim ***** válasza:

A Magyarországon minimálbérért dolgozó 8 általánost végzett gyártósori operátor, Londonban is majd mosogatni fog és 8 pakisztánival osztozni a lakáson.


Egyébként mi a helyzet azokkal, akik 4 órás minimálbérre vannak bejelentve, majd mindennel együtt 200 ezer forintot tesznek zsebre, feketén? Ők meg lefelé húzzák a statisztikát, miközben a valóságos kerestük sokkal magasabb.

2013. szept. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nem kérlek szépen, ők nincsenek is benne teljes egészében a statisztikákban.


De ez részletkérdés, mert nem a kérdésre válasz.

2013. szept. 8. 13:40
 3/5 anonim ***** válasza:

"Egyébként mi a helyzet azokkal, akik 4 órás minimálbérre vannak bejelentve, majd mindennel együtt 200 ezer forintot tesznek zsebre, feketén?"

Hol vannak ilyen helyek írd már le megyek is!

2013. szept. 8. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A kis- és középvállalkozások 90%-a így működik.


Nézz körül, kezdj el pályázni és ha szerencséd van, kifogod. Ha nem és pont a 10%-ot találod meg, akkor tényleges minimálbéres leszel, vagy éppen rendesen fizetik utánad az adót és ezért fogsz keveset keresni.

2013. szept. 8. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Rájött egy olyan alapvető dologra, hogy akinek nagyobb szükség van a munkájára, vagyis nehezebben pótolható azoknak hajlamosabbak jobban megtoldani a fizetését, csakhogy megtarthassák. Ki gondolta volna...


Meg persze a populistáktól megszokott módon alaposan túlbecsüli a milliós fizetések létszámát és prémium emelések mértékét, pedig azok egyrészt százalékosan kevesebbet emelkedtek meg a létszámuk is marginális az össznépességhez képest, sokan jobban javítja az átlagot, a létező de egyre szűkülő középosztály. A "felső tízezer" fizetése akárcsak hogy tízezer forintot is javíthasson az átlagbéren úgy 101 ember bérét kéne megkeresni, tehát még a minimálbér 101-szorosával számolva is nettó nyolcmillió forintról lenne szó havonta. Tippeljük meg hány ember keres ilyen összeget, mint vezető alkalmazott. Megsúgom közelében sincs tízezernek, tehát nem is érdemes hatásaival foglalkozni.


Másrészt a milliós átlagfizetésre nem sok EU tagállamban van példa, legalábbis nettóban nemigazán. És ott gondolom már nem a burzsoázia nyomja fel az imperialisták béreit, a Jobbikos képviselő asszony szerint.


A növekedés mértéké miatt, ami nem vészes amúgy lehet reklamálni a magyar gazdasági körülményeket alakító kormánynál illetve a világgazdaságot alakító pármillió befektetőnél. Nem egy sikertörténet, de a kormányzat sikerként való elkönyvelése és az ellenzék elégedetlensége kötelező protokoll része.


Lett volna annyi más, ami miatt lehetett volna siránkozni:


[link]

2013. szept. 8. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!