Mi az, amiért végleg megutáltad a jobboldalt?
A Fidesz csak választás előtti interjúkban , videókban volt jobboldali.
Amint kormányra kerültek, liberálisok lettek.
Én ugyan nem rájuk szavaztam (és szeretném elkerülni a politikai sárdobálást), de van néhány ötletem:
A baloldali pártok (MSZP, DK, Együtt 2014, volt SzDSz) a szociális értékeket preferálják (közös szerepvállalás, a gazdagok és szegények közötti különbségek csökkentése, ingyenes ellátások; a központban tehát a gondoskodó állam
áll).
Ezzel szemben a jobboldal (Fidesz, volt MDF) elméletileg háttérbe szorítják az államot és segítik a vállalkozásokat, teret hagynak az egyénnek; azaz támogatják a kapitalizmust (+ gyakran nacionalista felhangokkal operálnak, ld. Jobbik).
Az 1. probléma az, hogy a jelenlegi kormány szembemegy a hagyományos jobboldali elvekkel: komoly terheket ró a vállalkozásokra, elriasztja vagy elüldözi a jelenlegi nagyvállalatokat, de a jobboldalhoz hűen leépíti a szociális hálót.
A 2. gond (szerintem) az, hogy mind a bal-, mind a jobb-oldal rákfenéje egyszerre van jelen: a jobboldalon pl. hagyományosan erős a hierarchia
[Példa: Orbán Viktor erős személyi kultuszt épített ki és az első kormányzást követő bukás után talpra tudott állni, leszámolni a pártbeli másként gondolkozókkal (az alapító tagok egy része már régen kilépett).
Ezzel szemben az MSZP-ben tipikus baloldali fordulat történt: akárcsak Orbán a jobboldalnak, Gyurcsány Ferenc is a (bal)oldal arca akart lenni, de a párt nem tudott összefogni (ehelyett kettészakadt).]
A rövid kitérő után vissza a témához: tehát Orbán a Fidesz csúcsán áll, de mivel leszámolt minden lehetséges belső ellenséggel, nem lehet azt mondani, hogy esetleges lemondása vagy leváltása után X vagy Y lehetne az új, hiteles vezető.
A problémát fokozza, hogy az amúgy erősen jobboldali Fidesz-nél felbukkant a baloldalra jellemző belső korrupció (ráadásul elég pofátlan mértékben) - amikor a párt vezetősége saját belső körének juttat illegálisan vagy a törvények manipulálásával zsíros szerződéseket, ld. a számos, részben a média által is tárgyal mutyik).
Emellett (bár ez elsősorban a nem-Fidesz szavazókat zavarja) a párt (vagy legalábbis felső-vezetése) megpróbálja az élet minden területén bebetonozni magát (sokszor hozzá nem értőkkel helyettesítve a korábbi dolgozót), ami azt a hatást kelti, hogy görcsösen ragaszkodnak a hatalmukhoz, amelyről akkor sem lennének hajlandók lemondani, ha a választópolgárok nem rájuk voksolnának.
Zárásképpen: az is rombolja a párt renoméját, hogy a szavazók 2/3-ának voksával megválasztott Fidesz teljesen figyelmen kívül hagyja az (egyre növekvő) maradék 33% érdekét és teljesen kompromisszum-képtelen (nem csupán a többi párttal, de a politikai elköteleződés nélküli civil szervezetekkel szemben is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!