Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért szükséges az (ellenzéki)...

Miért szükséges az (ellenzéki) pártösszefogás, hogy növeljék esélyeiket a jelenlegi választási rendszerben? Ki lehet (ett-e volna) hagyni veszteség nélkül?

Figyelt kérdés

Annyit értettem meg, hogy a listás szavazatokkal szerzett mandátumokban a kisebb pártok nagyon rábuknak, nagy(ok)nak hatalmas elönyük van, hence összefogás. Azonban egy barátom szerint ez a monolitikus összefogás szügségtelen a (választási matematika szempontjából) mert bizonyos fajta megegyezéssel, egyeztetett visszalépésekkel ugyanazt el lehetne érni, valamint az egyéni szavazatoknál amúgy sem számít.

De most nincs eröm nekiállni a választási rendszert átolvasni, úgyhogy aki kiismeri magát, nyugodtan diskuráljon róla civilizált modorban.



#ellenzék #választási rendszer #politika összefogás
2013. aug. 25. 23:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A 2 fordulós szavazás a listás bekerülések nagyobb aránya miatt kicsit igazságosabbnak tűnt. Mondjuk most x párt mind a 106 helyen nyer és a többi y,z,q,f,w illetve x pártok is osztoznak a maradék 93 helyen.


A kis pártok, akik emiatt az egyéniben kvázi labdába sem rúgnak és a második helyért sem jár ugye mandátum, százalékonként kapnak 0,93 mandátumot. Legalábbis szerintem. Vagyis egy 10%-os pártnak lesz 10 képviselője, egy 50%-osnak lesz minimum 100.

2013. aug. 25. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Vagyis pl. egy Jobbik akkor tudna labdába rúgni ha nem lép vissza senki javára, mert így esetleg 20 körzetben is nyerhet, különben meg csak a listás 93 hely %-os arányára ácsingózhatna. A baloldal viszont csak visszalépésekkel tud labdába rúgni, mert rendkívül megosztott lett egy átlagos választó szemében. Ha egy helyen 2 baloldali indulna, ott szinte garantált a 3. és 4. hely emiatt és ezt nem kockáztatják meg. A körzetek felében esetleg a 2. helyért vetélkedhetnek a Jobbikkal. Ez a realitás 2013. augusztus 26-án. Még bármi lehet addig.
2013. aug. 26. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
2013. aug. 26. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

hm, a kérdésem igazából az, hogy akkor most "monolitikus összefogás", pártszövetségbe tömörüles szükséges, vagy ugyanazt az eredményt pl. visszaléptetésekkel is el lehet érni.

Gondolom világos miért is kérdezem.

2013. aug. 26. 01:17
 5/12 anonim ***** válasza:
Különben elég nagy baj, hogy így kell a politikának sakkozni a hatalom megszerzése érdekében. A haza sorsa senkit nem érdekel már. Illetve a Jobbikot még érdekli, őket el tudom képzelni, hogy inkább nem nem nyernek, ha az ország érdeke úgy kívánja. De sajnos a többi pártról ez nem mondható el, így jelenleg a Jobbik lenne a megfelelő, én legalábbis bennük bízom.
2013. aug. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ez nem a haza sorsának problémája, hanem így működnek az emberek. A hatalmat (mindegy, hogy kormánynak, a haza javáért ténykedőnek, vagy hitvány gazembernek tartod) választások döntik el, ahol az emberek aszerint szavaznak, kit tartanak szimpatikusnak. Hogy ezt el lehessen dönteni, minden pártot, minden jelöltet meg kell ismerni. Néhányan veszik a fáradságot, hogy utánanézzenek, de a többségnek a szájába kell rágni, miért szimpatikus az illető. Ezt hívják kampánynak, ami pénzbe kerül. Nagy pártnak sok pénze van, kicsinek kevés. A jelölési feltételeken múlik, ki tud jelölt lenni. Ezt úgy alakították át, hogy nagyon sokba kerüljön. A kampány nemcsak pénz kérdése, hanem szintén eljárási törvények vonatkoznak rá. Ez is úgy lett megcsinálva, hogy kis apparátussal nem lehet teljesíteni a feltételeket.

És a szavazás még csak ezután jön. A többség csak nagyon ismert embereket szeret, akik mögött nagy párt áll (magából indul ki, ő is szeret nagy tömeghez tartozni, azt képzeli, az biztonságosabb).

Ezért kis pártok nem tudják kigazdálkodni az indulási feltételeket, nem tudnak elég nagy kampányt csinálni, é nem fognak szavazni rájuk az emberek. Ezért kell a szövetség. Valójában a szövetségi kényszert a Fidesz erőltette rá a pártokra, hiszen aki nem bejutni szeretne, minek indul.

A listában ennek ott van jelentősége, hogy sok (be nem jutó) egyéni jelölt maradványa is sok, tehát van esély a listán bejutni. Kis párt csak pár körzetben tud jelöltet állítani. Ha mindenütt szoros 2. lesz, akkor se jön össze belőle egy listás hely. De a legfontosabb jelentősége az összefogásnak lélektani ok. Az emberek jobban szeretik a nagyot, jobban szavaznak arra. Azt hiszik, a nagy jobban is intézkedik. Az nem igaz, de a pártok csak azt vehetik figyelembe, ami történni fog, nem azt, ami igaz.

2013. aug. 26. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Elnézést, de most nem pénzügyi meg lélektani okokra gondoltam, hanem 'egyszerüen' a szépújvilági választási matematikából következö indokra.

Mégpedig abban az értelemben, hogy egy adott (és valószínü) választói magatartásnál a nem-pártszövetség indulás nagy hátrányt jelent-e a pártszövetségként induláshoz képest.

(matekosoknak:

lineárisnál rosszabb az összeadási viselkedése mandátumok számának:

Mand(P2)+Mand(P1) < Mand(szövet(P1,P2)) - igaz v nem?

, if you know what I mean:)

)


Az ezzel fölálló kényszerböl eredö pártszövetséget én (az adott szituációban) komoly hátrányként, söt a demokráciaelv megsértéseként értékelem, hiszen igy pl. az MSZP-leváltoknak (LMP) össze kell fogniuk az LMP-vel, és ezt ugye érthetöen sokan nem értékelik, föl is robbantak. Gyurcsányról már nem is szólva.

2013. aug. 26. 18:06
 8/12 A kérdező kommentje:

Javítom: "az MSzP-leváltoknak (mint az LMP) össze kell fogniuk az MSzP-vel".

(Mármint az LMP robbant)

2013. aug. 26. 23:35
 9/12 anonim ***** válasza:
A balliberális oldal összefogását sokan szorgalmazzák, mármint az emberek közül. Érdekes azonban, ha e pártok facebook oldalait olvasgatjuk, Gordonnak sokkal több szimpatizánsa van, többen látnák miniszternek mint Mesterházyt. A választási rendszert én sem ismerem annyira, bár 3 éve részt vettem benne hivatalosan is, mármint a lebonyolításában. Ha sakkozunk, akkor bizony visszalépésekkel, egymás támogatásával többet is elérhet egy párt vagy akár az egész baloldal, mint külön vagy egyéniben, mert az összefogást úgy általánosságban sokan támogatják. Ennek az oka a fidesz leváltásának mindennél nagyobb akaratereje. Az összefogás, annyival lehet erősebb mentálisan a szavazók szempontjából, hogy ők így azt érezhetik, a balliberális oldal törődik velük, hiszen még össze is fognak miattuk. Ez egyfajta lélektani hadviselés. Véleményem szerint jelen állapotban most az összefogásnak van nagyobb ereje, mint a matematikailag jobb eredményt hozható visszalépéseknek. Az már e mellett mellékes, hogy ez az összefogás nem fog nyerni, de még a közelében sem lesz, mert a fidesz rossz politikája ellenére még mindig többen támogatják és hisznek a hagyományos jobb oldali értékekben. Ebből a szempontból én a jobbik erősödésére számítok, de ők sem nyernek.
2013. aug. 27. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Bar ez OFF, de:

@utolso:

Nem ertek egyet Veled: a konkret esetben az MSzP elutasotottsaga meg mindig nagyon magas, igy ezek a valasztok csak azert nem szavaznak egy formaciora mert az MSzPvel, Bajnaival (sokak szamara: a "lejart" politikusi generacioval) "borulnak ossze", ugymond. (Az LMP szakadasa kb. errol szolt). Specialis esetkent egy jobboldali ellenzeki part ilyesmit plane nem engedheti meg maganak: attol kezdve ok nem jobboldal - marmint a magyar politikai kozelet fogalmi rendszereben.


ON:

Csakhogy - igy az erveles - "muszaj", az uj valasztasi matematika bunteti a kisebb partokat - vagy nem? Errol szol a kerdesem, nem masrol.


OFF:

Maskulonben az a velemenyem, hogy a valasztoknak "joguk" van a valasztekhoz, nem csak a "kormany" vs "ellenzek" rol kellene hogy szoljon egy valasztas, vagyis a konszenzuskeresesnek - a kepviselt tarsadalmi csoportok, szellemisegek kozott - nagyobbreszt a valasztasok utan kene kezdodnie. Most a fenti okokbol nem igy van,

nem csoda, hogy az emberek frusztracioja tovabb no - well done, Gyozo.

2013. aug. 27. 12:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!